Kampak HRAČKY, kam jdete

aktualizováno 
která moje budete? Tak takto nějak by mohla znít cover - verze známé lidové písničky. Dnešní článek by měl naznačit, co se děje na světových trzích, jakým směrem se vyvíjí a na co se můžeme těšit.

Údaje, z nichž vycházíme, mapují stav jak v USA, tak i Evropě - tedy té západní části. Vzhledem k blížícímu se termínu konání výstavy PDA EXPO je na čase zamyslet se nad tím, která z kapesních "hraček" by byla pro Vás tou nejvhodnější. K tomu, aby jste si dobře vybrali, by možná mohl napomoci i tento globální přehled rozdělení trhu.

Začneme geograficky blížeji - v západní Evropě. Zdejší trh je již rozdělen -  tedy alespoň to vyplývá ze studie Britské společnosti CANALYS. Tato neoddělovala při svých průzkumech a analýzách PDA od tzv. SmartPhones, neboli chytrých telefonů a to způsobilo, že na prvním místě v prodejnosti je Finská společnost NOKIA.

Toto místo obsadila díky svým "komunikátorům" - jak nové 9210, tak staré dobré 9110 (9010) mají prostě úspěch. Těchto přístrojů se prodalo 152.335 kusů. Druhá místo si ponechal PALM a na třetím místě jsou výrobky společnosti COMPAQ. Jak vypadal zbytek pelotonu,  můžete vidět na výše uvedeném koláčovém grafu.

Celá studie má ovšem jeden velký nedostatek - nezohledňuje totiž příchod nových značek. Velký zlom nastal již při představení platformy PocketPC koncem roku 2000. Právě tento krok umožnil poprvé v historii překonat některému konkurentovi (COMPAQ) objem prodeje společnosti PALM. V přehledu se objevují i společnosti, které již s výrobou kapesních počítačů skončily (nebo končí) a proto se dá předpokládat, že konec roku 2001 a začátek roku 2002 s pozicemi na trhu opět zamíchá.

Přehled by pak mohl vypadat následovně: 

  1. COMPAQ-HP

  2. NOKIA

  3. PALM

  4. CASIO

  5. HANDSPRING

  6. PSION - doprodej

  7. SONY - TOSHIBA - NEC

  8. další

Na stav Amerického trhu se podíváme z jiného hlediska - z hlediska ceny výrobků, resp. cenové války výrobců. V této válce nebojují mezi s sebou jen dvě hlavní platformy PALM a Windows (příp. LINUX), jak tomu bylo ještě v nedávné minulosti, ale především i mezi výrobky užívajícímu stejnou platformu - v tomto případě hovořím o PALMu.

Pro upřesnění je nutno dodat, že skutečné přebíjení cen začalo až se vstupem třetího výrobce, kterým je společnost SONY. Do doby příchodu této firmy na trh PDA, resp. PALMů, si trh dělil jen PALM a HANDSPRING a ani jedna z těchto firem nepřipustila otevřenou cenou válku. To se ovšem změnilo s příchodem výrobků SONY. 

Vývoj cen vypadal následovně:

Výrobek Původní cena Přechod Současná cena
PALM
m505 449,-USD   399,-USD
m500 399,-USD 359,-USD 329,-USD
m105 199,-USD   149,-USD
m100 129,-USD   99,-USD
SONY
CLIE 610C 399,-USD    
PEG S320 199,-USD    
HANDSPRING
PRISM 499,-USD 399,-USD 299,-USD
EDGE 399,-USD   299,-USD

Hlavní problém byl v tom, že společnost SONY nasadila u svých v úvodu nejvyšších barevných modelů cenu, za kterou se prodávala střední třída PALMu a černobílý HANDSPRING.

Výrobci PDA na platformě Windows se zatím do podobné soutěže nenechali zatáhnout. Ceny výrobků sice klesají, ale to je způsobeno nástupem nových modelů a nikoli cenovou politikou konkurence. Ceny kapesních počítačů s PocketPC, nebo Windows 2002, se drží na stejné úrovni, a jen čas od času se objeví nějaký méně známý výrobce, který přijde na trh s produktem o 100,-USD levnějším. Takovýto konkurent je však jen malou hrozbou a neovlivní rozdělení pozic na trhu.

Při koupi nového PDA to znamená jediné: stanovit si cenu, kterou jste ochotni utratit, rozmyslet si požadavky na takovéto zařízení - dle toho si vybrat a pak jen doufat, že se právě tento výrobce nerozhodne, že s kapesními modely raději skončí.

Autor:


Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...Najdete na iDNES.cz