Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kancelářské balíky: Corel WordPerfect Office 2002 Professional

  5:00aktualizováno  5:00
Typickým uživatelem této sady kancelářských aplikací v České republice je pravděpodobně značně extravagantní a zarytý příznivec textového editoru WordPerfect či pracovník zahraniční společnosti. Ačkoliv se jedná o jeden z špičkových produktů ve své kategorii, masového rozšíření zde zatím skutečně nedoznal...

Společnost Corel zná většina uživatelů především jako producenta grafických aplikací a jen málokdo ví, že tato společnost má i svůj balík kancelářských aplikací. Kdysi samostatné aplikace různých výrobců byly postupně integrovány do jedné sady a v současnosti Corel WordPerfect Office 2002 reprezentuje plnohodnotnou alternativu k ostatním produktům této kategorie.

Instalace
Instalační soubory kancelářského balíku WordPerfect Office 2002 jsou umístěny na dvou discích CD-ROM. Po vložení prvního instalačního disku do mechaniky se automaticky spustí instalační procedura. Uživatel má na výběr ze tří typů instalace – k dispozici je typická, kompaktní a uživatelská. Zatímco kompaktní instalace zabere pouze 162 MB na pevném disku, typická zabírá již o něco více než 300 MB. V případě uživatelské instalace jednotlivých komponentů může WordPerfect Office 2002 zabrat až 485 MB na pevném disku. Jednotlivé aplikace je též možné spouštět přímo z CD-ROM – tuto variantu však vzhledem k nízké rychlosti nelze doporučit. Minimální konfigurace pro práci se sadou kancelářských aplikací WordPerfect Office 2002 je s procesorem Pentium pracujícím na frekvenci alespoň 166 MHz, vybavený minimálně 32 MB operační paměti a dostatkem volného místa na pevném disku. V případě, že se uživatel rozhodne využívat aplikaci Dragon NaturallySpeaking, však minimální systémové nároky vzrostou na počítač s procesorem Pentium pracujícím na frekvenci alespoň 266 MHz, osazený minimálně 64 MB RAM. Tento kancelářský balík je určen pro platformu operačního systému Windows 98/ME, Windows NT 4.0 (SP6) a Windows 2000.

Obsažené aplikace a jejich vzájemná integrace WordPerfect
Podobně jako konkurenční produkty nabízí i Corel WordPerfect Office 2002 Professional vše, co běžný uživatel žádá – a samozřejmě i něco navíc. Naleznete zde textový editor Corel WordPerfect, tabulkový kalkulátor Corel Quattro Pro, aplikaci pro tvorbu prezentační grafiky nazvaný Corel Presentations, nástroj pro správu osobních informací Corel Central, elektronický zápisník Corel Memo a relační databázi Corel Paradox. Kromě toho je zde k dispozici přibližně tisíc fontů TrueType a přibližně 12 000 klipartů. Stejně jako kancelářský balík Lotus SmartSuite Milenium Edition nabízí Corel WordPerfect Office 2002 Professional něco pro opravdové fajnšmekry – nástroj pro rozpoznávání lidského hlasu. Pomocí aplikace Dragon NaturallySpeaking tak uživatel může prostřednictvím přiložené náhlavní soupravy s mikrofonem zadávat nejen příkazy ke spuštění jednotlivých funkcí textového editoru, ale lze ji využít i k diktování vlastního textu. Bohužel, český jazyk mezi podporovanými jazyky není. Aplikace obsažené v Corel WordPerfect Office 2002 Professional spojuje unifikované uživatelské prostředí, využívající identické ovládací prvky pro identické operace a funkce. Sada kancelářských aplikací Corel WordPerfect Office existuje také ve verzi Standard. Ta však neobsahuje relační databázi Paradox a aplikaci pro rozpoznávání hlasu Dragon NaturallySpeaking.

Podporované formáty pro import a export dat
Bez datové kompatibility s jinými produkty stejné kategorie by sada aplikací Corel WordPerfect Office 2002 Professional pravděpodobně žádnou šanci na úspěch neměla. Proto je zde k dispozici řada vstupně-výstupních filtrů, které umožňují importovat či ukládat dokumenty ve formátech různých aplikací a jejich verzí. Speciální pozornost je věnována zvláště kompatibilitě s balíky Lotus SmartSuite a Microsoft Office. I přes tuto skutečnost mohou někdy nastat drobné problémy, a to v případě, že vstupní nebo výstupní soubor obsahuje složité formátování. V takovém případě se totiž může stát, že toto formátování nebude korektně převedeno. V případě že aplikace neobsahuje filtr pro konkrétní aplikaci, jsou zde i univerzální formáty umožňující výměnu dat, jako např. RTF (Rich Text Format) či prostý text v kódování Windows. V rámci zachování zpětné kompatibility textů vytvořených pomocí textového editoru WordPerfect 10 je stále pro ukládání souborů využíván stejný formát jako u předchozích verzí.

Uživatelské prostředí
WordPerfect
Na první pohled není na uživatelském prostředí kancelářského balíku Corel WordPerfect Office 2002 nic, co by jej výjimečně odlišovalo od ostatních konkurenčních produktů této kategorie. Vlastní uživatelské prostředí je jednoduché a přehledné – a některým uživatelům může svým vzhledem připomínat uživatelské prostředí aplikačního balíku Microsoft Office, což je případ většiny kancelářských balíků pro platformu aktuálních verzí operačního systému Windows. To pravděpodobně souvisí s faktem, že podobnost nejen funkční, ale i grafická může potencionálnímu uživateli usnadnit rozhodování, zda z nějakého blíže nespecifikovaného důvodu na tuto kancelářskou platformu migrovat či nikoliv.

Kontextová nápověda a dokumentace
Kromě dobře zpracované kontextové nápovědy, která je k dispozici po stisknutí funkční klávesy F1 nebo výběrem této možnosti z menu, je součástí distribučního balení i poměrně obsáhlá uživatelská příručka – samozřejmě, jak jinak, v anglickém jazyce. Ta díky svému kvalitnímu zpracování slouží uživateli jako podrobný průvodce funkcemi jednotlivých aplikací.

Dostupnost a cena produktu
Corel WordPerfect Office 2002 není podobně jako Lotus SmartSuite Milenium Edition produktem, který by se příliš často objevoval ve standardní nabídce českých dodavatelů software. Cena tohoto balíku kancelářských aplikací se odvíjí od doporučené prodejní ceny pro evropský trh, která činí 599 EUR. V závislosti na pohybech kurzu se cena pohybuje v cenové hladině kolem 24 000 korun (včetně DPH).

Závěr
Stejně jako u produktu Lotus SmartSuite Milenium Edition je pro tento produkt značně diskriminující skutečnost, že tato sada kancelářských aplikací nebyla a pravděpodobně ani nebude lokalizována do českého jazyka, i když – podpora kontroly českého pravopisu je zde implementována. Navíc cena tohoto produktu je ve srovnání s ostatními konkurenčními produkty tak vysoká, že se nákup tohoto kancelářského balíku za normálních okolností pravděpodobně nevyplatí. Výjimkou je snad jen případ, kdy se jedná o pobočku zahraniční společnosti, která tento produkt v rámci mateřské společnosti využívá. Stejně jako u kancelářského balíku Lotus SmartSuite Milenium Edition i zde platí skutečnost, že mezi konkurenčními produkty existují dva množstvím aplikací a funkcemi prakticky srovnatelné kancelářské balíky, které jsou plně lokalizovány – Microsoft Office 2000 Professional a Microsoft Office XP Professional. V případě že uživatel požaduje lokalizovaný produkt a má v úmyslu využívat převážně funkce textového editoru a tabulkového kalkulátoru, jsou na trhu další dva produkty splňující jeho potřeby – sada kancelářských aplikací Microsoft Works 2002 a PC Suit 2001 společnosti Software602.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Chraňte včas své elektronické zařízení.
Chraňte svůj tablet před viry a hackery a za odměnu si zahrajte

Bezpečnostní rizika dnes číhají i na majitele mobilních zařízení, takže jsme do dnešního přehledu zařadili i antivirovou aplikaci, která se postará i o ochranu...  celý článek

Tipy a triky pro Windows 10
Tipy pro Windows 10: automatické zapínání wi-fi či vyšší zabezpečení

Ruční deaktivace wi-fi připojení a její automatická aktivace po určité době zajistí, že vás nikdo v tuto chvíli nebude rušit. Ukážeme také, jak v oznamovací...  celý článek

Adobe Flash
Adobe varuje před novou chybou. Aktualizujte si Flash

Společnost Adobe opravila jednu chybu, která umožnila napadnout počítač přes upravený dokument.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.