Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kancelářské balíky: Lotus SmartSuite ME

  5:00aktualizováno  5:00
Pracujete ve společnosti, kde panuje vícejazyčné pracovní prostředí, a potřebujete komplexní sadu kancelářských aplikací? Užíváte některý ze softwarových produktů společností Lotus nebo IBM? Pak je tento balík určen právě pro vás...

smartsuiteŘada starších českých uživatelů si pravděpodobně ještě vzpomene na kdysi velmi populární textový editor AmiPro, který je předchůdcem aplikace WordPro obsažené v tomto balíku kancelářských aplikací. Pokud se týká jednoduchosti ovládání, Lotus SmartSuite Milenium Edition si s tímto produktem nikterak nezadá.

Instalace
Všechny potřebné instalační soubory jsou umístěny na jednom CD-ROM. Po vložení instalačního disku do mechaniky se automaticky spustí instalační procedura. Uživatel si zde může zvolit typ instalace, který bude nejvíce vyhovovat jeho potřebám. K dispozici jsou dvě základní možnosti – plně uživatelská instalace, která umožňuje zvolit instalaci přesně dle konkrétních požadavků uživatele, a tzv. rychlá instalace. V rámci rychlé instalace si může uživatel zvolit další tři možnosti: standardní, plnou či minimální instalaci. Standardní instalace zabere na pevném disku přibližně 147 MB, plná 246 MB a minimální pouze 96 MB volného prostoru. Minimální konfigurace pro práci s balíkem kancelářských aplikací Lotus SmartSuite Milenium Edition na platformě Windows 95 je podle výrobce počítač s procesorem 486 a s 16 MB operační paměti. Pro efektivní využití pod operačním systémem Windows NT4.0 a Windows 2000 však nelze doporučit nic jiného než počítač s procesorem Pentium pracujícím na frekvenci alespoň 266 MHz a 64 MB operační paměti.

Obsažené aplikace a jejich vzájemná integrace
SmartSuiteBalík kancelářských aplikací Lotus SmartSuite Milenium Edition obsahuje vše, co běžný uživatel potřebuje – textový editor WordPro, tabulkový kalkulátor Lotus 1-2-3, aplikaci pro výrobu prezentační grafiky Freelance Graphics, databázi Approach, plánovací kalendář a adresář kontaktů Organizer a nástroj pro tvorbu webových stránek FastSite. Součástí balíku je i aplikace SmartCenter, která slouží jako centralizovaný nástroj pro ovládání a správu všech aplikací a dokumentů Lotus SmartSuite Milenium Edition, a také utilita nazvaná ScreenCam – ta slouží k vizuálnímu záznamu událostí, které probíhají na obrazovce. V případě, že je počítač vybaven zvukovou kartou a mikrofonem, lze tento záznam doplnit i o komentář. Jako doplněk určený pro opravdové fajnšmekry je v rámci Lotus SmartSuite Milenium Edition dodáván i produkt IBM ViaVoice, který umožňuje použít v rámci aplikace WordPro pro vstup dat lidský hlas. Bohužel, tuto možnost lze využít pouze v případě, že diktujete text v anglickém, francouzském, italském, německém nebo španělském jazyce. Aplikace obsažené v balíku kancelářských aplikací Lotus SmartSuite Milenium Edition dokáží mezi sebou navzájem spolupracovat, a to minimálně na platformě vzájemné kompatibility datových souborů a spojuje je unifikované uživatelské prostředí, které využívá identické ovládací prvky pro identické operace a funkce. Jednotlivé aplikace též podporují týmovou spolupráci při tvorbě a editaci dokumentů, včetně konsolidace a sdílení dokumentů mezi uživateli. Zde je nutné zdůraznit úzké provázání tohoto aplikačního balíku se systémem Lotus Notes – při vzájemné koexistenci těchto dvou produktů na počítači lze potenciál kancelářského balíku Lotus SmartSuite Milenium Edition využít naplno.

Podporované formáty pro import a export dat
Stejně jako všechny konkurenční produkty, ani Lotus SmartSuite Milenium Edition není sadou aplikací, která by neumožňovala interoperabilitu s programy jiných výrobců. K dispozici je celá řada vstupně-výstupních filtrů, které umožňují importovat či ukládat dokumenty ve formátech různých aplikací a jejich verzí. Drobné problémy mohou nastat v případě, že vstupní nebo výstupní soubor obsahuje složité formátování. To může při importu či exportu dat způsobit tzv. rozbití textu, kdy není toto formátování korektně převedeno. Vzhledem ke skutečnosti, že se však jedná o problémy spíše kosmetického charakteru, není tento nedostatek příliš závažný. V případě, že aplikace neobsahuje filtr pro konkrétní aplikaci, jsou zde i univerzální formáty umožňující výměnu dat, jako např. RTF (Rich Text Format) či prostý text v kódování Windows.

Uživatelské prostředí
SmartSuiteAplikace obsažené v kancelářském balíku Lotus SmartSuite Milenium Edition již na první pohled vzhledem připomínají původní textový editor z produkce společnosti Lotus – AmiPro, a to především specifickým vzhledem ikon jednotlivých operací a funkcí. Vlastní uživatelské prostředí je jednoduché a přehledné, což pravděpodobně zrychluje orientaci v rámci aplikací a urychluje práci, ve srovnání s jinými kancelářskými balíky však na první pohled působí poněkud archaickým dojmem.

Kontextová nápověda a dokumentace
Všechny obsažené produkty disponují poměrně kvalitní nápovědou, která je k dispozici po stisknutí funkční klávesy F1 nebo výběrem této možnosti z menu. Součástí distribučního balení je kniha Lotus SmartSuite Milenium Edition for Dummies z produkce vydavatelství IDG Books. Tato kniha v anglickém jazyce je průvodcem určeným i pro naprosto nezkušeného uživatele, který se teprve seznamuje s možnostmi využití počítače k automatizaci a zefektivnění kancelářských prací. Nenásilnou a místy i velmi odlehčenou formou seznamuje uživatele s možnostmi tohoto kancelářského balíku.

Dostupnost a cena produktu
Lotus SmartSuite Milenium Edition se příliš často ve standardní nabídce českých prodejců neobjevuje. Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o produkt firmy, která je divizí společnosti IBM, je v případě zájmu o tento kancelářský balík vhodné kontaktovat některého z autorizovaných prodejců této společnosti. Cena balíku kancelářských aplikací Lotus SmartSuite Milenium Edition na českém trhu se odvíjí od doporučené prodejní ceny pro evropský trh, která činí 557 EUR. V závislosti na pohybech kurzu se tak cena pohybuje v cenové hladině kolem 20 000 korun (včetně DPH).

Závěr
Nedostatkem Lotus SmartSuite Milenium Edition je skutečnost, že tato sada kancelářských aplikací nebyla a pravděpodobně ani nebude lokalizována do českého jazyka. Proto lze nasazení tohoto produktu doporučit zejména do vícejazyčného prostředí – např. firem zaměstnávajících zahraniční pracovníky nebo v případě, že se jedná o pobočku zahraniční společnosti, která tento produkt sama využívá. Faktem je, že mezi konkurenčními produkty existují dva množstvím aplikací srovnatelné kancelářské balíky, které jsou plně lokalizovány – Microsoft Office 2000 Professional a Microsoft Office XP Professional. V případě, že uživatel požaduje lokalizovaný produkt a má v úmyslu využívat převážně funkce textového editoru a tabulkového kalkulátoru, jsou na trhu další dva produkty splňující jeho potřeby – sada kancelářských aplikací Microsoft Works 2002 a PC Suit 2001 společnosti Software602.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10
Tipy pro Windows 10: automatické zapínání wi-fi či vyšší zabezpečení

Ruční deaktivace wi-fi připojení a její automatická aktivace po určité době zajistí, že vás nikdo v tuto chvíli nebude rušit. Ukážeme také, jak v oznamovací...  celý článek

Nabídka aplikací pro přehrávání videí ve Windows 10
V nových Windows patrně nebude Media Player

Příští týden má být uvedena nová verze Windows 10 s označením Fall Creators Update. Podle aktuálního zjištění má být z jeho součástí odstraněn multimediální...  celý článek

Ilustrační foto
Elektronické knihy si přečtete v notebooku, smartphonu i tabletu

Pro čtení elektronických knih nemusíte vlastnit specializovaná zařízení – čtečku knih – stačí vám aplikace a můžete si je stejně dobře číst na PC s Windows,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.