Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kancelářské balíky: Works

  5:00aktualizováno  5:00
Pokud se vám zdá balík Office příliš drahý a spokojíte se s menším počtem funkcí, bude pro vás balík Works jako vyšitý. Za přijatelnou cenu obdržíte lokalizovaný produkt, u něhož se nemusíte bát o kompatibilitu s ostatními „microsoftími“ produkty.

Works se netváří jako konkurent balíku Office, a to funkčně ani cenou. Právě ta – zhruba patnáct set korun – dělá balík jako šitý pro domácího uživatele, který není příliš náročný, avšak požaduje „záruku“ produktů od Microsoftu, především ve zpětné vazbě s ostatními produkty této společnosti.

Instalace

Instalace je krátká a bezproblémová. Je na uživateli, kam soubory překopíruje (na jakou jednotku disku či do jakého umístění). Vybrat lze ze tří druhů instalace, obecně je ovšem doporučena úplná, která zabere, ve srovnání s jinými balíky (kromě PC Suite) pouhých 145 megabajtů diskového prostoru. Tato instalace obsahuje všechny soubory nezbytné pro běžný provoz, včetně klipartů. Právě bez nich se provede instalace prostřední – základní. Ta ovšem zabere 130 MB, šetřit se tedy na diskovém prostoru moc nevyplatí. Minimální instalace je ještě „osekanější“ – daní za ušetřených 35 megabajtů oproti instalaci úplné je absence převodníků, filtrů, klipartů či populární funkce WordArt, známé především z balíků Office.
Spolu s jedním CD-ROMem je dodáván také manuál, který uživatele seznámí s jednotlivými funkcemi balíku.
Systémové požadavky jsou opravdu minimální. Produkt lze používat i na počítači Pentium 90 s 16 MB pamětí RAM.
Aplikace vyžaduje na pevném disku přítomnost prohlížeče Internet Explorer v minimální verzi 5.5. Pokud se tento browser na počítači nenachází, doinstaluje se z CD-ROMu (pokud tomu ovšem uživatel dá souhlas; pokud se tak nestane, nebude ovšem moci sadu Works používat).

Obsažené aplikace a jejich vzájemná integrace

Balík Works obsahuje Textový procesor, Tabulkový kalkulátor, Databázovou sadu, Kalendář, Adresář, Portfolio sady Works a programy jako IE, Outlook Express či službu MSN.
Oproti balíku Office se počet programů může zdát menší, pro běžné a nenáročné využití bude počet ovšem dostačující. Works - spouštěč úloh
Aplikace v balíku jsou navzájem provázány, o možnou nekompatibilitu se tedy uživatel obávat nemusí.

Funkce programu

Funkčně je balík Works opravdu takový „osekanější“ Office. A to nejen vzhledově. V textovém editoru lze najít mnohé podobnosti s vyspělejším bratříčkem. Sada Microsoft Works je ovšem produkt určený pro jinou uživatelskou skupinu než balík Office. Není vhodný pro firemní uživatele, především pro vzájemné propojení. K tomu opravdu slouží vyspělejší balík.
V sadě Works lze ovšem najít mnoho podobného, nechybí funkce WordArt, díky níž si uživatel může vytvořit opravdu roztodivné nadpisy. Vkládat lze tabulky, obrázky i kliparty. Nechybí také funkce kontroly pravopisu, zastoupen je dokonce Tezaurus – funkce vyhledávající synonyma k označenému slovu. Co program nepodporuje, je práce s makry. Také možnosti uživatelského nastavení jsou mnohem menší, než u vyspělejšího balíku Office.
Kromě programu textového i tabulkového, může uživatel využít také jednodušší databázi, která nápadně připomíná Access z balíku Office. I zde platí pravidlo, že produkt ze sady Works je do obsahu pouze špetkou toho, co se nachází v balíku vyspělejším.
Kalendář je užitečná pomůcka. Přidávat lze nejen osobní zápisky, ale i narozeniny či svátky. Ovšem nejen jmeniny, ale významné události celosvětové.
Produkt Portfolio umožňuje shromažďování a evidenci textů a obrázků a jejich následné spravování. Vzniknout tak může fotoalbum či složka dokumentů, které budou vždy po ruce.

Podporované formáty pro import a export dat

Výchozím je formát sady Works, nazvaný WPS. S ním si poradí i vyspělejší Office. Pokud uživatel pracuje i s dalšími balíky či dokumenty posílá například elektronickou poštou, může využít širokou škálu uložení do jiných dokumentů. Nechybí všemi univerzální formáty RTF či TXT. Ukládat lze ovšem také do formátů legendárních produktů typu AmiPro, Word 95 – 2000, WordPerfect… Stejné jako u ukládání je to s načítáním, i zde je zastoupeno mnoho formátů a produkt by tedy i ty méně známé, pokud nejsou uloženy atypycky, měl podporovat.
Ukládat lze i do formátu HTML, vzniknout tak může jednoduchá stránka přímo z textového editoru.
U tabulkového kalkulátoru nechybí ukládání do formátů XLS či „lotusího“ WK1.

Uživatelské prostředí

Uživatelské prostředí se velmi podobá tomu z balíku Office. Je prakticky totožné, s tím rozdílem, že u produktu Works je také jakási kolekce, která sdružuje právě produkty z Portfolia, ty pak lze jednoduše vyvolat jedním kliknutím.
Standardně je po pravé straně každého obsaženého programu zobrazena také nápověda. K té ale v další části.Works - textový editor

Kontextová nápověda a dokumentace

Jak již bylo napsáno, po pravé straně se standardně zobrazuje nápověda. Do prázdného pole lze zadat slovo či dotaz, a program se bude snažit najít odpověď. Nápověda i rady jsou podrobné a navzájem provázané. Výčet je ovšem omezený, a tak lze po vyčerpání narazit při problému na odpověď typu „obraťte se na infolinku“… Právě tu lze využívat, pokud se ovšem zaregistrujete po instalaci produktu.
Obsažená dokumentace není nejobsáhlejší, v knize o pár desítkách stran se uživatel dozví, jak program ovládat či jaké jsou vlastnosti jednotlivých funkcí. Ovšem stejně jako u vyspělejšího balíku Office či jiných i zde platí pravidlo, že pokud chce uživatel využít všechny funkce, musí investovat prostředky do zakoupení mnohem podrobnějších knih, kterých je na trhu nespočet.
Nápovědu tedy není nutné vyvolávat stisknutím tlačítka F1, jak je tomu zvykem u jiných balíků. Je otázkou, do jaké míry bude praktické neustálé zobrazování nápovědy. Tu lze naštěstí vypnout, a po dalším spuštění se již automaticky nezobrazí.

Dostupnost a cena produktu

Produkt je, především díky své nízké ceně a podpoře, dostupný pro každého uživatele. Především podobnost s vyspělejším bratříčkem Office by mohla zapříčinit rozšíření balíku Works mezi domácí uživatele. Většina z nich si ovšem zřejmě nebude lámat hlavu tím, zda investovat nějakých patnáct set do „osekanějšího“ Wordu, či si nechat za pár korun vypálit nejnovější verzi Office.

Závěr

Produkt Works je koncipován především pro nenáročného domácího uživatele. Mnoho funkcí známých z balíku Office chybí, to však nikterak nebrání užívání balíku Works těmi, kteří požadují to základní – komfortní psaní či tvoření jednodušších tabulek či grafů. Do firemní sféry produkt zřejmě nepronikne, mezi domácími uživateli by si ovšem popularitu získat mohl. 

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Chraňte včas své elektronické zařízení.
Chraňte svůj tablet před viry a hackery a za odměnu si zahrajte

Bezpečnostní rizika dnes číhají i na majitele mobilních zařízení, takže jsme do dnešního přehledu zařadili i antivirovou aplikaci, která se postará i o ochranu...  celý článek

Aplikace nahradí zapomenutou myš.
Aplikace pro tablety: náhrada myši či bezpečné připojení k wi-fi

V dnešním výběru aplikací poradíme, jak nahradit zapomenutou počítačovou myš, jak se bezpečně připojit i k volné wi-fi síti, jak dostat stejný e-mailový klient...  celý článek

Aplikace Uber
Apple nechal Uberu vlastní funkci, která umí nahrávat obrazovku uživatelů

Apple umožnil taxikářské aplikaci Uber kvůli aplikaci pro hodinky iWatch snímat obrazovky mobilních zařízení.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.