Kancelářský balík zdarma OpenOffice.org 3.0 nabízí řadu i placených variant

aktualizováno 
Konkurence balíku kancelářských programů MS Office v podobě OpenOffice.org je základem řady dalších systémů, které k ní přidávají řadu dalších funkcí.

OpenOffice.org 3.0 na počítačích Apple

O vydání nejnovější betaverze alternativního kancelářského balíku OpenOffice.org 3.0 jsme na Technetu již informovali. Soubor kancelářských aplikací, vyvíjený ve spolupráci open source vývojářů a velkých softwarových firem (Sun Microsystems, Novell, IBM, Google a další.) nabízí řadu nových funkcí.

Vedle drobně upraveného uživatelského rozhraní se nabízí především podpora nových formátů dokumentů MS Office 2007, ale například i propojení s webovou aplikací Google Docs pomocí jednoduchého doplňku atd.

Betaverzi OpenOffice.org 3.0 si můžete stáhnout ze Slunečnice zde (145 MB, open source), hodit se vám jistě bude i český lokalizační balíček (17,2 MB).

OpenOffice.org ovšem existuje v i několika dalších variantách, vyvíjených přímo firmami nebo komunitou vývojářů.

Varianty OpenOffice.org

OpenOffice.org Portable

Kancelářský balík OpenOffice.org je k dispozici také ve speciálně upravené verzi určené pro použití na USB flash discích a dalších přenosných médiích. Díky OpenOffice.org Portable budete mít všechny potřebné kancelářské aplikace vždy k dispozici na jakémkoliv počítači, bez nutnosti instalace.

OpenOffice.org Portable 2.4 stahujte ze Slunečnice zde (82,3 MB, open source)

OpenOffice.org Portable

OpenOffice.org Novell Edition

Svojí verzi balíku OpenOffice.org vyvíjí také společnost Novell. Rozdíl mezi OpenOffice.org Novell Edition a standardní verzí balíku spočívá především v lepší spolupráci s formáty dokumentů Microsoft Office (což vychází pravděpodobně z uzavřených dohod o vzájemné spolupráci obou firem na kompatibilitě produktů), doplnění fontů, které svým vzhledem i dalšími vlastnostmi odpovídají fontům použitým v Microsoft Office nebo spolupráci s VBA makry z Excelu. OpenOffice.org Novell Edition je k dispozici rovněž zdarma a v češtině.

OpenOffice.org 2.3 Novell Edition stahujte zde (460 MB, open source), před stažením je třeba si vytvořit uživatelský účet.

OpenOffice.org Novell Edition

6020ffice

Open source kancelářský balík se může za jistých okolností proměnit i v komerční software, jako je tomu například u varianty 602Office, kterou vyvíjí česká společnost Software602. Za poplatek v podobě SMS tarifované částkou 99 Kč získáte přístup na speciální portál, kde je možné stáhnout českou verzi OpenOffice.org s mnoha různými přídavky.

Tato verze balíku obsahuje navíc především bohatou dokumentaci v češtině, šablony často používaných dokumentů a rozsáhlou galerii obrázků použitelných v dokumentech, které budete vytvářet.

602Office a nabízené doplňky můžete po zaslání speciální SMS získat na této adrese

6020ffice

OxygenOffice Professional

Speciální edice OpenOffice.org, nazvaná OxygenOffice Professional, je doplněna o stovky doplňků, rozšiřujících a usnadňujících použití kancelářských aplikací. Mezi doplňky najdeme především obrázky, šablony dokumentů, fonty, podporu VBA atd. OxygenOffice Professional je k dispozici i v české verzi.

OxygenOffice Professional 2.4.0.14 stahujte ze Slunečnice zde (222 MB, open source)

OxygenOffice Professional

IBM Lotus Symphony

Soubor kancelářských aplikací, postavený na základě OpenOffice.org, vyvíjí také společnost IBM. Balík IBM Lotus Symphony obsahuje textový a tabulkový editor a nástroj na vytváření prezentací. Oproti OpenOffice.org nabízí IBM Lotus Symphony zcela přepracované uživatelské rozhraní, stejná je podpora formátů Microsoft Office, OpenDocument a například i export do PDF.

IBM Lotus Symphony Beta 4 a český jazykový balíček stahujte po zadání jména, e-mailu a země původu zde (133 MB, freeware)

IBM Lotus Symphony

StarOffice

Původním kancelářským balíkem, ze kterého vychází OpenOffice.org a všechny jeho edice, je StarOffice od společnosti Sun Microsystems. Standardně zpoplatněný balík je možné získat i zdarma jako součást souboru aplikací Google Pack.

StarOffice nabízí textový editor, tabulkový procesor, aplikaci na tvorbu prezentací, nástroj na kreslení i databázi. Rozdíl mezi StarOffice a OpenOffice.org není ani tolik ve funkcích, jako v garanci technické podpory u StarOffice. Nevýhodou je, že StarOffice není lokalizován do češtiny.

Google Pack stahujte ze Slunečnice zde

StarOffice

V čem vy vidíte výhody Microsoft Office a v čem OpenOffice.org?

Autor:


Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: nechte si pomoci s formuláři a jejich odesíláním

Ilustrační foto - notebook

Poznat zajímavá místa v tuzemsku a zaznamenat si zážitek zprostředkuje portál Turistický-denik.cz. Vyplňovat formuláře...

Stáhněte si zdarma: komfortnější vyhledávání v Googlu

Ilustrační foto - vyhledávání

Zobrazit výsledky z Googlu textem i obrazem umí SearchPreview. Odkud se na internet připojují servery či PC, ukáže v...

Své androidí aplikace budete moci používat v počítači s Windows 10

Aplikace „Váš telefon“ v Microsoft Store.

Microsoft ohlásil novou funkci ve Windows 10, zrcadlení aplikací z telefonů se systémem Android.Najdete na iDNES.cz