Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kapesní MP3 rekordér s rádiem HOOP Dandy 230: štika českého trhu? (recenze)

aktualizováno 
Společnost UMAX uvedla na tuzemský trh novou značku MP3 přehrávačů. Hned první zástupce vzbudil značný rozruch: Dandy 230 v sobě integruje také digitální záznamník, FM tuner a audio rekordér s linkovým vstupem. Jak si vedl v prvním poprázdninovém redakčním testu?

Společnost UMAX začala v našich luzích a hájích distribuovat novou značku elektronického potěšení. Hudební fanoušci se mohou těšit na maličké přehrávače HOOP. První vlaštovkou, která se v českých zemích uhnízdila, je přístroj s názvem Amac Dandy 230 - a umí toho opravdu hodně. Kromě poslechu MP3 poslouží jako digitální diktafon a FM rádio. Rozhlas umí i nahrávat, stejně jako externí signál z Line-In vstupu. Pojďme se na něj podívat!

Zásilka
Stačí sejmout svrchní obal a už před sebou máme kartonovou krabici v celé její kráse. Uvnitř se nachází přístroj, takový sympatický stříbrný čtvereček, s displejem orámovaným blýskavým zrcadlem. Nenechte se zmást nápisem Hansori, je to jeden z prvních vzorků ještě bez "brandu" HOOP. Dodávána jsou sluchátka Amac, jimiž vůbec nemá cenu se zabývat, ovšem za příplatek prý budou k mání zatím blíže nespecifikované značkové pecky. Šnůrka na krk i USB kabel slouží přesně svému účelu. K napájení je mikrotužková baterie, výrobce přibalil pro jistotu hned dvě. Zbývá už jen manuál a instalační CD s obslužným programem.

Balení přehrávače HOOP Amac Dandy 230

Instalace
Softwarové části musíme dát přednost před připojením hardware k počítači, takže se podrobněji zaměříme na setup. Během instalačního procesu se do systému nakopírují ovladače, správce souborů a jakési kodeky - suma sumárum téměř 340 MB dat! Tak obšírnou instalaci jsem snad ještě u žádného podobného přehrávače neviděl. Patrně to souvisí s vychytanou funkcí TTS - Text To Speech, s jejíž pomocí lze převést psaný text do formátu MP3 a která zřejmě potřebuje velký objem zdrojových dat. Podle manuálu by měl setup chtít zadat sériové číslo pro TTS software, nicméně nechtěl. Tím pádem máme pro tuto chvíli hotovo a můžeme se vrhnout na samotný přístroj.

HOOP Amac Dandy 230

Parametry, prvky, zásuvky
Kvádřík je velký 60x60x15 mm a bez baterie váží 43 gramů. Interní paměť pojme 128 MB dat, s kartou Smart Media ji lze rozšířit maximálně na dvojnásobek. S očkem pro připevnění šňůrky přímo sousedí mikrofon, na vrchu se nachází sluchátkový konektor a zámek tlačítek. Výčet prvků pokračuje jog-dial páčkou, USB konektorem a linkovým vstupem. Line-In používá jack 2,5 mm a výrobce přibalil ještě kabelovou redukci na 3,5 mm. Na okrajích zrcadla jsou umístěny hlavní ovládací prvky, o nichž si povíme za chvíli. Na zadní stěně najdeme kryt baterie a posuvník pro vyjmutí přídavné Smart Media karty, jejíž slot je na pravém boku.

HOOP Amac Dandy 230

Softwarová výbava
Už víme, jak naložit s USB rozhraním, tak Dandyho připojíme k počítači. Pevný disk zacvrliká, systém aktivuje ovladače... a nic. Nová výměnná jednotka nikde, jsme tedy nuceni spustit firemní aplikaci pro přenos souborů. Na první pohled je příjemná, ale už na ten druhý trochu těžkopádná. Na cílovém zařízení není možné vytvářet adresáře, a pokud jej chceme využít zároveň pro poslech hudby i přenos dat, musíme mít všechny soubory smíchané pohromadě. Aplikace má oddělená okna pro interní a přídavnou paměť a obě média lze spravovat nezávisle na sobě.

Takto bude vypadat přehrávač značky HOOP v českých obchodech

HOOP Dandy využívá USB specifikace 1.1. Při práci s interní pamětí činí přenosová rychlost pro zápis i čtení 900 kB/s, při manipulaci se Smart Media kartou byla o něco nižší: 800 kB/s. Aplikace umožňuje přenos všech dat oběma směry, tedy i hudebních souborů MP3 (jiné kompresní kodeky podporovány nejsou). Přehrávač jako takový nepracuje s playlisty, ale obslužná aplikace ano. Pořadí skladeb lze ovlivnit několika způsoby: nakopírovat je do přístroje podle existujícího M3U souboru, nebo posloupnost změnit softwarovou cestou přímo v paměti.

HOOP Amac Dandy 230

Další zajímavostí uživatelského rozhraní je již zmíněná funkce Text To Speech. Program umí pomocí hlasové syntézy přečíst zadaný text, nebo jej stisknutím tlačítka zkonvertovat do MP3 a poslat do přehrávače. Tam lze s nahrávkou provádět další brikule, ale o tom opět až dále.

A hrajeme...
Konečně! Odpojit Dandyho, nasadit sluchátka a hurá do ulic! Přístroj je po oživení okamžitě připraven sloužit. V režimu MP3 přijdou na řadu nejprve skladby z pevné paměti a teprve pak z karty, je-li vložena. Displej zobrazuje spoustu informací: vzorkovací frekvenci, datový tok, odehraný čas, číslo souboru, stav baterie, stupeň hlasitosti, mód přehrávání a ... jméno souboru. Bohužel, číst informace z ID3 tagů se Dandy se škole nenaučil. Škoda přeškoda! HOOP hrál spolehlivě, na nic si nestěžoval, dokonce na jednu AAA baterku vydržel přes 15 hodin - a to výrobce udává 12!

Displej MP3 přehrávače Displej FM tuneru

Možnosti, zvuk
Ovládání přehrávače se po chvíli stane naprosto intuitivní. Tlačítku Play/Pause po stranách sekundují směrové šipky, sloužící k přesunu vpřed a vzad nebo "přetáčení" uvnitř skladby. Hlasitost se volí rohovým jog-dial joystickem, třicetistupňová škála svým rozsahem naprosto dostačuje. Opakovaným zamáčknutím joysticku můžeme modifikovat celkem tři parametry: rychlost přehrávání, kdy lze skladbu či mluvené slovo zpomalit na polovinu či dvakrát zrychlit; zvukový ekvalizér, který nabízí předvolby Normal, Classic, Jazz, Rock a M-Bass; mód poslechu: postupně, opakování jedné/všech skladeb, náhodně, intro.

HOOP Amac Dandy 230

Zvuk se dá zařadit k lepšímu průměru. Bez ekvalizéru je sice HOOP nevýrazný, ale rocková předvolba rozezvoní výšky a oživí basy. Rozdíl mezi Rock a M-Bass již nebyl nijak signifikantní. Při testování jsme používali sluchátka Sennheiser MX300 (ano, ta od SlimX) a reprodukce byla při tomto nastavení dostačující.

Číslicový diktafon
Jako digitální záznamník pracuje Dandy se záznamem na frekvenci 22 kHz a bitrate 32 kbps, díky čemuž se do interní paměti vejde osm hodin materiálu. Ve funkci se poměrně osvědčil, mikrofon je dostatečně citlivý, což lze zjistit i odposlechem na sluchátka během nahrávání. Výsledný záznam je ale o dost tišší a při přehrávání je třeba zvýšit hlasitost na maximum, aby bylo možné rozpoznat téma hovoru, probíhajícího jen pár metrů od přístroje.

Systémové menu Systémové menu

Rádio, linka, nahrávání
FM tuner v HOOPu je solidní. Nemá RDS, ale zato bez odmlouvání projede celé pásmo a nalezené stanice uloží do předvoleb (které se občas záhadně vymazávaly). Příjímač pracuje ve třech normách: americké, evropské a japonské. Zvláště jsem byl zvědav na systém ze Země vycházejícího slunce - v dnešní době už není moc šancí, jak nahlédnout na frekvence bývalých "východních" VKV. Japonská rádia mají rozsah 76-90 MHz, ovšem u nás najdeme mezi 76 a 87 MHz jen šílený maglajz překrývajících se pásem. Čtyři stanice přes sebe nebyly výjimkou. Zajímavostí je absolutní ticho na 80 MHz... to jen tak pro zpestření.

Rozhlasové vysílání i signál z Line-In lze nahrávat do libovolné paměti ve dvou formátech: MPEG1 a MPEG2. MPEG1 vzorkuje na 44,1 kHz a může nahrávat při datovém toku 32-320 kbps, MPEG2 má frekvenci poloviční a pracuje s bitrate 8-160 kbps. Pro rádio bohužel platí totéž co u diktafonu - hlasitost pořízeného materiálu je velmi nízká. Vše zachraňuje záznam z linkového vstupu, kde je naopak třeba dávat pozor na přebuzení. Ve všech případech je možný příposlech na sluchátkách.

HOOP Amac Dandy 230

Hodnocení
Maličký Dandy je napěchován funkcemi, jejichž kombinaci najdeme jen u několika málo výrobků na trhu. Nabízí se srovnání s posledním flashovým přehrávačem od iRiveru, ale ten je přece jen o třídu či dvě výš. Cena čtverhranného rekordéru je zajímavá: 4.990 Kč včetně DPH však již patří u lépe vybavených přístrojů se 128 MB paměti ke standardu.

Proti HOOPu může hovořit absence ID3 tagů i fakt, že přístroj podporuje pouze dosluhující karty Smart Media, takže se uživatel přes celkovou kapacitu 256 MB prostě nedostane. Také absence specifikací Mass Storage Device je v současné době na pováženou. Je ale bez debat, že jde o jedno z nejzajímavějších podobných zařízení na našem trhu.

K testu zapůjčil: UMAX Czech a.s.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Takto bude vypadat Amazon Echo. K dodání bude „v příštích týdnech“. Zatím umí...
Chytrý reproduktor z druhé ruky vás může připravit o soukromí

Britský bezpečnostní expert ukázal, jak se z chytrého reproduktoru Amazon Echo může snadno stát štěnice s přímým přenosem zvuku kamkoli po světě.  celý článek

Šíření nenávisti hudbou má mnoho podob. Na Spotify by se však už vyskytovat...
Spotify odstraňuje neonacistické a další nenávistné kapely ze své služby

„Kapely hlásající nebo podněcující nenávist proti rase, náboženství, sexualitě a podobně u nás nebudou tolerovány,“ prohlásila mluvčí služby Spotify. Zejména...  celý článek

Dívka poslouchající nejspíše prázdný CD přehrávač.
CD přehrávačům je 35 let. Změnily hudební průmysl a odcházejí do důchodu

Úplně první CD přehrávač, Sony CDP-101, přišel na trh před pětatřiceti lety. Digitální hudební formát převálcoval své analogové předchůdce a změnil hudební...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.