Doklady o obří vlně před více než 70 tisíci lety našli vědci v usazeninách. | foto: Profimedia.cz

Afriku zasáhla 71 tisíc let před Kristem „megatsunami“, může se opakovat

  • 74
Vědci si všimli neobvyklých útvarů na Kapverdách. Pomocí pokročilých datovacích metod zjistili, že by se mohlo jednat o doklad o ohromné vlně tsunami. Mohlo by se něco takového opakovat?

Vlna tsunami, vysoká až 270 m, se prý před 73 tisíci lety prohnala přes ostrovy na západ od Afriky. Nová studie publikovaná ve vědeckém časopise Science Advances vnáší nové světlo do kontroverzní teorie „megatsunami“, obří vlny způsobené náhlým kolapsem vulkanických ostrovů do moře.

Ostrov Santiago na západ od Afriky

Vědci vycházeli z datování radioaktivního izotopu vodíku (tritium - 3H) v usazeninách na ostrově Santiago (Kapverdy) a také kosmogenické datování. Podle jejich teorie se přes ostrov převalila vlna o výšce téměř se rovnající Eiffelově věži.

Vlna prý vznikla uvolněním masivního vulkanického kolapsu do oceánu. „Jde o ohromné množství země, což musí vygenerovat ohromné množství vody,“ řekl Ricardo Ramalho, vedoucí autor studie. „A protože tyto masivy padaly do oceánu, byl jejich účinek velmi výrazný.“

Podivné bludné kameny přivedly vědce na stopu

Hledání desetitisíce let staré vlny odstartoval celkem náhodný postřeh. Ramalho byl v roce 2007 na ostrově Santiago a všiml si záhadných balvanů na náhorní plošině: „Nechápal jsem, kde se tam vzaly a co to znamená,“ vzpomíná.

Balvany na náhorní plošině ostrova Santiago

Když po několika letech narazil na vědeckou práci, která poukazovala na možné tsunami na Santiagu (pravděpodobně šlo o práci Paris et al z roku 2011), rozhodl se prozkoumat, zda by bylo možné, aby za balvany na náhorní plošině - převyšující hladinu moře o téměř 200 metrů - mohla vlna tsunami.

Nejvyšší tsunami

V roce 1958 utrhlo zemětřesení na Aljašce kus pobřeží o hmotnosti přibližně 90 milionů tun. To vyvolalo vlnu tsunami přibližně 525 metrů vysokou.

Pro srovnání, Fukušimu zasáhla v roce 2011 vlna o výšce 10 metrů.

Obrázek dokreslil nedaleký ostrov Fogo, aktivní vulkán, ze kterého se v minulosti část sesunula na dno. To byla další indicie toho, že „megatsunami“ (velmi vysoká vlna tsunami, tedy přes 100 metrů) by mohla mít přesun balvanů na svědomí.

Tyto až 700tunové kameny baly podrobeny zkoumání, aby byla odhalena či vyvrácena časová souslednost s pádem masivu z vulkánu na ostrově Fogo. Ten je západně od ostrova Santiago, což odpovídá směru předpokládaného pohybu balvanů hnaných obří vlnou.

Vědci prý nechtějí nikoho strašit. Ostatně o obřích vlnách tsunami se obecně ví, odborníci se dohadují spíše o specifických podmínkách jejich vzniku. Nová studie přináší další dílek do skládačky a poukazuje na možnost tsunami sopečného původu. „Neříkám, že se to stane zítra, na Fogu nebo jinde,“ dodává Ramalho. „Ale říkám, že se to stalo už v minulosti, tak bychom měli být opatrní.