Počítačová bezpečnost (ilustrační snímek)

Počítačová bezpečnost (ilustrační snímek) | foto: Reuters

USA už nevěří firmě Kaspersky. Spolupracuje prý s ruskou FSB, tvrdí únik

  • 72
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v úterý vyškrtla ruskou antivirovou společnost Kaspersky Lab ze dvou seznamů prodejců, které mohou využívat vládní agentury USA. Už v květnu NSA oznámila, že přezkoumá používání produktů Kaspersky. Agentura Bloomberg odhalila e-maily z roku 2009, které naznačují spolupráci. Zakladatel firmy to rozporuje.

Vyškrtnutí ruské firmy Kaspersky Lab ze dvou seznamů dodavatelů pro americké vládní agentury oznámila agentura Reuters. Důvodem jsou obavy, že by Kreml tuto cestu mohl využít, kdyby chtěl proniknout do amerických počítačových sítí. Společnost Kaspersky namítá, že více než jednou žádala o schůzku s vládními představiteli a nabízela „zodpovědět všechny otázky“ před Kongresem.

Tento krok představuje konkrétní odezvu na delší dobu rostoucí podezření zákonodárců a výzvědných služeb, že společnost Kaspersky Lab může být až příliš úzce napojena na ruské nepřátelské výzvědné služby, které jsou obviňovány z kybernetických útoků na Spojené státy.

„Po důkladné úvaze byly produkty ruské společnosti vyškrtnuty ze seznamů možných dodavatelů IT služeb a digitálních fotografických zařízení“, uvedla v prohlášení mluvčí vládního úřadu GSA (General Services Administration). „Prioritou GSA je zajistit integritu a bezpečnost systémů a sítí americké vlády,“ sdělila mluvčí. Vládní agentury budou moci používat i produkty firmy Kaspersky zakoupené mimo proces zadávání zakázek GSA.

Kaspersky se brání: Dostali jsme se do politické přestřelky

V prohlášení pro Reuters firma Kaspersky Lab uvedla, že od GSA ani žádného jiného amerického vládního úřadu neobdržela žádnou aktualizaci svého statusu dodavatele. „Společnost Kaspersky Lab nemá žádné vazby na žádnou vládu. S kybernetickou špionáží žádné vládě na světě nikdy nepomohla a ani nepomůže,“ uvádí se v prohlášení společnosti. „Jsme jen obětí geopolitické přestřelky, kde se obě strany snaží použít naši společnost jako pěšáka v politické hře.“

Vyškrtnutí ze seznamu bylo provedeno ve stejný den, kdy televize ABC News uvedla, že Trumpova administrativa zvažuje zavedení širšího zákazu, který by vládním agenturám bránil antivirový software Kapersky používat.

Výbor Senátu pro ozbrojené síly schválil v červnu návrh zákona o výdajích na obranu, který zakazuje využívat produkty Kaspersky v armádě. V květnu představitelé amerických výzvědných služeb ve slyšení před příslušným senátním výborem potvrdili, že přezkoumávají používání softwaru této firmy v Trumpově administrativě. Zákonodárci projevili obavy, že Moskva mohla tyto produkty zneužít k útokům na americkou počítačovou síť, a poukázali zejména na zvláště citlivou záležitost ovlivnění prezidentských voleb. Rusko obvinění popírá.

Nejde o nové podezření

Kaspersky Internet Security

Ruská antivirová firma Kaspersky Lab patří celosvětově do desítky nejpoužívanějších antivirových aplikací. Jejich antivirus patří k nejlépe hodnoceným na trhu. V bezpečnostní komunitě se ovšem neoficiálně mluví i o tom, že Kaspersky „zřejmě nějakým způsobem pracuje s ruskými autoritami“.

Toto podezření v posledních měsících zesílilo. V květnu 2017 přinesl toto téma republikánský senátor Marco Rubio do veřejného povědomí, když se zeptal v rámci bezpečnostního výboru špiček amerických bezpečnostních agentur, zda by používali software od této firmy. Všichni odpověděli záporně.

Šéf americké tajné služby NSA oznámil, že se osobně účastní blíže neurčeného „monitorování ruské firmy Kaspersky“. To potvrdil i šéf jiné americké vládní agentury, Vincent Stewart z DIA: „Hlídáme si Kaspersky Lab a jejich software.“

Kaspersky Lab tehdy jakoukoli spolupráci s Ruskou vládou popřela: „Jako soukromá firma nemá Kaspersky Lab žádné vazby na žádnou vládu, a naše firma nikdy nepomohla, a ani nepomůže, žádné vládě v jejich pokusech o kybernetickou špionáž.“

Podezření ze spolupráce s ruskou tajnou službou FSB

Agentura Bloomberg má však k dispozici dokumenty z Kaspersky Lab, které údajně mluví o mnohem těsnější spolupráci Kaspersky Lab s ruskou tajnou službou FSB.

Eugene Kaspersky osobně zahajuje Security Analyst Summit 2017.

Eugene Kaspersky, zakladatel společnosti, ostatně v minulosti řekl, že je pro něj důležité, aby nebyla jeho firma příliš spojována s Ruskou federací, která je známá svými kybernetickými ofenzivami.

Mluvčí Kaspersky pro Bloomerg odpověděl, že „firma nezamlčuje, že poskytuje služby a produkty vládám po celém světě, ale nemá žádné neetické vazby na žádnou vládu, ani na ruskou.“

Bloomberg uvádí, že Eugen Kaspersky v e-mailech z roku 2009 mluví o projektu „s lidmi z Lubjanky“, což naráží na sídlo tajné služby FSB. Firma Kaspersky podle Bloombergu již potvrdila, že uniklé e-maily jsou autentické, ale Eugen Kaspersky to ve svém rozboru situace rozporuje. Podle něj se novináři z Bloombergu dopustili řady nepřesností a pokroutili informace tak, aby získali zajímavější titulek.

11.července 2017 v 15:54, příspěvek archivován: 12.července 2017 v 13:47

9 false facts (to name a few) from the recent Bloomberg story: https://t.co/WmyST0UaSL https://t.co/nFh2fdhScW

Kaspersky v e-mailech podle Bloombergu psal o speciálním softwaru, který měl navenek chránit ruskou vládu před DDoS útoky. Součástí však měly být i nástroje „aktivní obrany“, které měly zůstat utajené: „Projekt zahrnuje jak technologii ochrany (filtry), tak technologii aktivních protiopatření (o kterých budeme mlčet) a tak dále,“ píše Kaseprsky v jednom z e-mailů.

Podle dalšího člověka blízkého firmě, kterého agentura Bloomberg oslovila, prý zaměstnanci Kaspersky Lab opakovaně doprovázeli agenty FSB na zásazích: „Kaspersky Lab pomáhá ruským autoritám najít fyzickou polohu hackerů a pak jdou s FSB a policií na zátah.“

Bloomberg zároveň dodává, že vláda USA zatím nezveřejnila konkrétní důkazy, které by ukazovaly na propojení mezi Kaspersky Lab a ruskými tajnými službami.

Kompletní vyjádření Kaspersky Lab

„Společnost Kaspersky Lab nemá žádné vazby na vlády, nikdy nepomáhala a ani nebude pomáhat žádným vládám jakéhokoliv státu v kyberšpionážních aktivitách. Společnost má za sebou dvacetiletou historii v oboru IT bezpečnosti, přičemž vždy splňovala jak nejvyšší etické obchodní postupy, tak i důvěryhodné postupy vývoje nových technologií. Kaspersky Lab považuje za nepřijatelné, že je nespravedlivě obviňována z něčeho, k čemu neexistují jasné důkazy, které by toto nařčení potvrzovaly. Zdá se, že se společnost Kaspersky Lab jakožto soukromá firma stala nástrojem geopolitického boje, kdy se ji každá ze stran snaží využít jako pěšáka ve své politické hře.

Eugene Kaspersky, CEO a zakladatel Kaspersky Lab, opakovaně nabídl, že se setká s vládními představiteli a že bude vypovídat před Kongresem USA. Rovněž je připraven poskytnout zdrojový kód společnosti k oficiálnímu auditu, který pomůže vyřešit veškeré otázky vlády USA vztahující se ke společnosti. Kaspersky Lab zůstává i nadále k dispozici všem vládním organizacím, které budou vyžadovat spolupráci při jakékoli formě vyšetřování. Společnost je přesvědčena, že podrobnější přezkoumání jejích aktivit potvrdí, že jsou veškerá obvinění neopodstatněná.“

Aktualizace: Do článku jsme doplnili tvrzení agentury Bloomberg a protitvrzení Eugena Kasperskyho, který se k nim vyjádřil.

,