Digitální televize se blíží.... pomalu

Digitální televize se blíží.... pomalu

Každá osmá domácnost v ČR může přijímat DVB-T

  • 9
Za poslední tři měsíce se počet domácností s možností příjmu pozemního digitálního TV vysílání zvýšil o pětinu.

Digitální příjem televizního vysílání mělo ve druhém čtvrtletí 12,8 procenta českých domácností, zatímco v prvních třech měsících roku to byla přibližně každá desátá domácnost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Mediaresearch mezi letošním dubnem a červnem. Průzkumu se zúčastnilo 2866 domácností, z nichž téměř polovina tvrdí, že mají v otázce digitalizace jasnou nebo zcela jasnou představu.

Digitální vysílání lze přijímat prostřednictvím pozemních vysílačů nebo kabelové, satelitní či internetové televize. Z domácností, které mají digitální příjem, využívá téměř polovina pozemní vysílání (DVB-T). Tento typ vysílání většina domácností přijímá prostřednictvím set top boxu, tedy zařízení, které převádí digitální signál do analogových televizorů.

"Další zvýšení je pravděpodobně možné očekávat ve třetím čtvrtletí, kdy by se mohlo projevit vypnutí analogového vysílání na Domažlicku a spuštění digitálního vysílání na Ústecku," uvádí se ve zprávě o výsledcích průzkumu.

Dvanáct procent dotázaných starších deseti let uvedlo, že o digitalizaci nic neví. V roce 2001 to byla téměř polovina a jen asi dvacetina respondentů tehdy uvedla, že o pojmu digitalizace má zcela jasnou představu. Tyto údaje ale mohou být do jisté míry zkreslené, protože lidé mají tendenci své znalosti spíše přeceňovat, upozorňují autoři zprávy.

Digitální vysílání má v následujících letech nahradit letité analogové.

Diváci by pak měli mít kvalitnější televizní obraz a vyšší nabídku programů. Vláda a Český telekomunikační úřad navrhují, aby byl analog v České republice vypnut v roce 2010, přičemž jako nejzazší termín se v současnosti uvádí konec roku 2012.


Témata: DVB-T, Set-top box, vláda