Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kde najdete skrytá nastavení Windows? Poradíme vám

aktualizováno 
Vadí vám omezená nabídka podrobných nastavení vlastností operačního systému Windows? Řada užitečných voleb Windows je totiž dokonale skryta a jejich úprava je možná pouze přímým zásahem do registru operačního systému.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Samozřejmě se nemusíte pouštět do potenciálně riskantní manuální úpravy registrů – stačí použít některou z aplikací, která umí skrytá nastavení Windows upravovat. Řada takových programů je k dispozici zdarma.

Fresh UI

Program Fresh UI umí nastavovat řadu skrytých možností operačního systému Windows v různých verzích. Skrytá nastavení zahrnují vzhled uživatelského rozhraní, systémová nastavení, optimalizaci nastavení hardwaru, užitečné změny v nastavení různých aplikací (Internet Explorer, Windows Media Player, Outlook Express a další). Upravovat lze také nastavení připojení k síti a bezpečnostních pravidel. Fresh UI upravuje přímo záznamy v registrech, které nastavení těchto skrytých voleb umožňují.

Fresh UI 7.80 stahujte zde. (0,9 MB, freeware)

FreshUI

Regino

Původem slovenská aplikace Regino vám umožní pracovat s více než 300 skrytými nastaveními operačního systému Windows a dalšími nástroji pro pohodlnější práci s počítačem. Mezi funkcemi najde mimo jiné také vytváření seznamů MP3 souborů, čistění pevných disků, povolení či zákaz vybraných funkcí Windows, správu programů spouštěných po startu Windows, změnu systémových obrázků a log atd. Program Regino s vámi bude komunikovat česky, pracuje se s ním velmi snadno.

Regino 4.5 stahujte zde.  (0,9 MB, freeware)

Regino

Tweak UI – XP PowerToys

Přímo od Microsoftu pochází nástroj Tweak UI – XP PowerToys, který vám zpřístupní velké množství různých jinak zcela nedostupných systémových nastavení. K dispozici jsou úpravy vzhledu a funkcí Windows, funkce pro nastavení Průzkumníka, změnu umístění systémových složek, nastavení myši, deaktivace některých grafických prvků a mnoho dalšího.

Tweak UI – XP PowerToys stahujte zde.  (0,6 MB, freeware)

Tweak UI

XP SysPad

Téměř 200 různých systémových nastavení Windows XP nabízí aplikace XP SysPad. Program slouží jako ovládací panel, ve kterém je možné nastavovat instalovaný software i hardware počítače, vzhled Windows (ve verzích 2000 a XP), odstraňovat nepotřebné a dočasné soubory, editovat registr a mnoho dalšího.

XP SysPad 7.9 stahujte zde.  (0,8 MB, freeware)

XP SysPad

RegToy

Upravovat vlastnosti operačního systému Windows, včetně nejnovější verze Vista, umí také aplikace RegToy. Nastavovat můžete například spouštění systému, kontextová menu pravého tlačítka myši, nabídku Start i hlavní panel. Upravit lze také využití operační paměti počítače, nastavení hardwaru a další vlastnosti systému. RegToy potřebuje ke svému běhu prostředí .NET Framework (najdete na webu Microsoftu).

RegToy 0.5.2.0 stahujte zde.  (0,9 MB, freeware)

RegToy

Tweak And Tune

Nástroj Tweak And Tune umí upravovat velké množství jinak nepřístupných nastavení Windows, například vzhled uživatelského rozhraní, ovládací panely Windows, menu Start, zobrazování souborů a disků v Průzkumníkovi nebo vlastnosti a zabezpečení dalších instalovaných aplikací. Podporován je pouze systém Windows XP.

Tweak And Tune 1.0.1 stahujte zde. (0,7 MB, freeware)


Tweak N Tune

TweakAll

Aplikace TweakAll umí například uvolnit operační paměť počítače zastavením nepotřebných procesů, urychlit start systému, zrychlit připojení k internetu a rovněž i upravovat vzhled operačního systému Windows v různých verzích. TweakAll zvládne rovněž upravit nastavení prohlížeče Internet Explorer nebo spolehlivě odinstalovat nepotřebné aplikace.

TweakAll 3.0 stahujte ze Slunečnice zde. (2,6 MB, freeware)

TweakAll

XP-AntiSpy

XP-AntiSpy je jednoduchý nástroj, který vám umožní deaktivaci skrytých nastavení operačního systému Windows, jež slouží ke komunikaci počítače s různými „špehovacími“ službami (automatické aktualizace, autentifikace, automatické přijímání licencí, odesílání zpráv o chybách atd.), kterými je vybaven operační systém Windows XP.

XP-AntiSpy 3.96-4 stahujte zde.  (0,2 MB, freeware)

XP AntiSpy

Outblok

Utilita Outblok odblokuje standardně nepřístupné typy e-mailových příloh v poštovním klientovi Microsoft Outlook (verze XP a 2003). Outblok funguje ovšem také naopak – lze v něm nastavit typy příloh, které má Outlook nově blokovat. Aplikace umí měnit i některá další skrytá nastavení Windows a Internet Exploreru.

Outblok 1.1 stahujte zde. (0,3 MB, freeware)

OLutBlokTémata: software

Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Tipy pro Windows 10: Zapněte klidový režim PC a nebude při práci rušit

Tipy a triky pro Windows 10

Tichý režim nemají jen telefony, ale také Windows. Podíváme se, kde ho aktivovat, jak zakázat zobrazování obrázku na...

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Najdete na iDNES.cz