Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kde se vzala čtvrtina našich meteoritů? Z vesmírné srážky

aktualizováno 
Srážka asteroidů z doby před téměř půl miliardou let, může podle nových informací za celou čtvrtinu meteoritů, které ostřelují planetu Zemi.

Čtvrtina všech meteoritů, které v současnosti dopadají na Zemi, má původ v ohromné srážce asteroidů ve sluneční soustavě před 470 miliony let. Oznámili to badatelé z univerzity v německém Heidelbergu, kterým se nově vyvinutými metodami podařilo přiřadit velkou skupinu meteoritů právě k této události.

Na rozhraní mezi vnitřní a vnější částí planetárního systému se tehdy srazily dva asteroidy o průměru asi několika set kilometrů a výsledkem byl vznik "tříště", jejíž část při průletu kolem Země již miliony let padá do atmosféry. To je celkem obecně a již delší dobu přijímaný fakt. Dosud se však nedařilo exaktními metodami stanovit, které z několika skupin meteoritů ke "kosmické megasrážce" patří.

Již před deseti lety našli vědci v jednom švédském lomu fosilní meteority. Protože však hornina kolem nich byla značně zvětralá, nebylo možné je pomocí dosavadních chemických či mineralogických metod zařadit k některému ze známých druhů meteoritů. Heidelberští badatelé však zdokonalili radiometrickou datovací metodu a dokázali, že nález patří do takzvané skupiny L-chondritů. Ta pochází právě z planetky, která se před 470 miliony let roztříštila nárazem o jinou někde na oběžné dráze mezi Marsem a Jupiterem, v nynějším pásmu drobných asteroidů.

V období několika milionů let po srážce dopadalo na Zemi asi stokrát více meteoritů než v současnosti. Vzácností tehdy nebyly ani dopady kilometrových kusů, jak dosvědčují dodnes zachované, až 30 kilometrů velké krátery na zemském povrchu: dopad tělesa způsobí díky své kinetické energii vždy kráter mnohonásobně větší, než je těleso samo. Výsledky svého bádání zveřejnili heidelberští vědci v lednovém čísle časopisu Meteoritics and Planetary Science.
Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Další z rubriky

Dva astronauti a kosmonaut se vrátili z vesmíru, let trval tři hodiny

Pozemní personál pomáhá americkému astronautovi Joe Acabovi po přistání modulu...

V kazašské stepi ve středu v pořádku přistál návratový modul kosmické lodi Sojuz, na jehož palubě se po více než...

Na akademii měl Remek samé pětky a jednu čtyřku, pak letěl do vesmíru

Vladimír Remek a Alexej Gubarev

V pátek oslavíme 40 let od startu prvního nesovětského a neamerického kosmonauta Vladimíra Remka. Proč Sověti dali...

Američané budou chtít privatizovat Mezinárodní vesmírnou stanici

Od roku 1997 se lze amerických voleb účastnit i z  vesmíru.

Po roce 2025 již Američané nebudou chtít platit náklady na provoz Mezinárodní vesmírné stanice.

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz