Kde vzít místo - IMATION

aktualizováno 
Informační technologie, resp. koncové zařízení, kterými jsou počítače, tikytály, audio přehrávače a další, se stále ještě - ač je to k nevíře - zmenšují. Uživatelé ovšem žádají více paměti. Co s tím?

Tuto otázku si klade nejeden výrobce počítačů, a zálohovacích médií. Když před deseti lety stačila běžná 1,44 MB disketa, dnes je i na CD-ROM příliš málo místa. Už několikrát jsme Vám představovali řešení, zabývající se tímto problémem. Na jedné straně jsou záznamová média a na druhé mechaniky, které umí na tato média data zapsat, přepsat je a samozřejmě je i číst.

Společnost IMATION je jedním z výrobců, kteří se snaží flexibilně přizpůsobovat novým médiím a nabízí mechaniky pro nejrůznější typy. My si dnes představíme tři řešení, které tento výrobce nabízí a pokusíme se zároveň o jakýsi průřez technologií dnešní doby. Prvním produktem, který Vám dnes představíme, je FlashGO! - Univerzální Flash Memory zařízení. Už název samotný nám naznačuje, jakým směrem se ubírá.

Podtitulek, který výrobce při představení FlashGO! používá, zní: " Všechny paměťové karty - jedna mechanika pro všechna Vaše data". Co to znamená? Nic menšího, než že toto zařízení umožňuje číst, psát a přenášet data ze všech formátů Flash paměťových karet. Přitom se jedná o první přístroj, který toto umožňuje a pro komunikaci s PC používá USB rozhraní.

Používáte-li tedy při své práci, či zábavě záznamů na různé typy FLASH karet, je FlashGO! ideálním partnerem na cestách, v kanceláři, nebo doma. Zde je krátká charakteristika toho, co umí a jaké karty paměťové podporuje:

 • CF (Compact Flash) typu I a II
 • SM (Smart Media)
 • MMC (MultiMedia)
 • SD (Secure Digital)
 • MS (Memory Stick)
 • Microdrive
 • Díky připojení přes USB je přenos dat dostatečně rychlý
 • Napájení prostřednictvím BUSu šetří životnost baterií osobních přístrojů
 • Jednoduché připojení díky podpoře Plug & Play systému

Druhým zařízením je RipGO! - mini vypalovačka CD-R disků a digitální audio přehrávač. Tento přehrávač přišel na trh koncem října tohoto roku a jedná se opět o velmi zajímavé zařízení, které má za úkol mobilním IT pracovníkům ulehčit a zjednodušit život.

CD-R neboli Compact Disky s možností "R" nahrávky jsou již několik let médiem, které z větší míry splňuje představy uživatelů. Je malé, vejde se na něj poměrně velké množství dat a lze jej přehrát téměř na každém počítači (vybaveném příslušnou mechanikou). Nevýhodou ovšem je, že neumožňuje vícenásobný přepis. CD-R je však pro používání ve světě kapesních počítačů příliš velké - tedy bylo - tomu už tak není, protože dnes se již používají disky menší s průměrem pouhých 8 cm. A právě pro použití těchto disků je určen RipGO!.

Mezi výhody tohoto media a řešení patří i skutečnost, že je lze přehrát v téměř všech současných CD-ROM mechanikách. Samotný přehrávač je pak dostatečně malý a lehký (225 g) a díky provozu na baterie i vhodným doplňkem na Vašich cestách. Tato externí, baterií poháněná optická mechanika umožňuje uložit na jednom CD-R až 185 MB informací v digitální podobě, což odpovídá např. 6 hodinám hudby v některém z kompresních formátů. K počítači se tato mechanika připojuje přes USB port, což zaručuje dostatečnou rychlost výměny dat, spolu s možností použití se širokou škálou přístrojů. Cena byla při zahájení prodeje stanovena na 399,-USD.

Třetí a poslední výrobek z dílny společnosti IMATION již trochu předbíhá dobu. Měl by totiž používat média avizovaná již od roku 1999, kdy jsme Vám je představili i my. Tato media se jmenují DataPlay disky.

Přístroj samotný pak nese název DiscGO! a je jakýmsi prostředníkem mezi "diskovými" a "kartovými" záznamovými médii. Prostředníkem proto, že umožňuje výměnu dat mezi různými typy paměťových karet a již zmiňovaným DataPlay diskem a to vše bez použití počítače. Skutečnost, že se jedná o řešení budoucnosti, potvrzuje i to, že nástup na trh má naplánovaný až začátkem příštího roku.

Pojďme si shrnout výhody tohoto řešení:

 • Malé přenosné zařízení s možností USB připojení
 • Umožňuje přenos dat mezi paměťovou kartou a datově výkonnějším DataPlay Diskem, nebo přenos dat z jedné karty na druhou a to bez nutnosti použití PC
 • Cena DataPlay disků je ve srovnání s ostatními medii velmi nízká

Nakonec ještě zajímavost - možná jste se s výrobky této značky již setkali -  toto logo je k vidění i na disketách a CD prodávaných i v našich obchodech. Nejčtenější

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Nejhebčí touchpad a lehoučký 15,6" notebook. Acer představil novinky

Acer Swift 5

Notebook o velikosti 15,6" s hmotností méně než 1 kg, výkonný chromebook s heboučkým skleněným touchpadem a 10" tablet...

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Microsoft opět zkusí zaútočit na Apple. Nasadí levný Surface proti iPadu

Nový Microsoft Surface Pro 2

Microsoft podle agentury Bloomberg opět chystá levnější tablet, aby zkusil dobýt zatím neotřesitelnou pozici iPadu....Najdete na iDNES.cz