Kdo by nechtěl Pentium 4 s 64 bity a úspornými mechanismy?

  0:01aktualizováno  0:01
Nový procesor se zdá, jako by ani nepocházel od Intelu. Vyznačuje se efektivním řízením spotřeby podle výpočetní zátěže, nabízí ochranu proti virům a podporu 64 bitových instrukcí AMD. Že krom toho nabízí takt až 3,6 GHz a současně 2 MB vyrovnávací paměti, to už snad ani nepřekvapí - nový král je zde.

Polomobilní, ale ohromně výkonný

Intel osvěžil svoji modelovou řadu o procesor, který bude mít svůj odbyt u všech těch, kdo požadují vysoký až nejvyšší výkon - a menší mobilitu. Pentium 4 ve svých prvních reinkarnacích nebylo právě ideální pro mobilní počítače - a na tom se i nadále jen málo mění. Nová modelová řada se však může pochlubit vlastnostmi, které by jí právě při mobilním použití měly přijít vhod.

Řada 600 doplňuje, ale nenahrazuje řadu procesorů Pentium 4 5xx. Oproti ní však přináší výrazná vylepšení, která nelze přehlédnout. Především na stránce výkonu se jedná o větší vyrovnávací paměť 2 MB druhé úrovně, která je přímo na čipu. Řada 600 se tak vyrovnává i dřívějším procesorům Extreme Edition. Ovšem maximální takt nové řady zůstává těsně pod hranicí řady starší - zatímco nejvyšší model Pentium 4 570J nabídlo 3,8 GHz, nejrychlejší z řady 6xx nabídne "pouze" 3,6 GHz.

Který z těchto dvou procesorů bude v reálném použití rychlejší závisí silně na zvolených aplikacích - 200 MHz není již tak viditelný rozdíl, zatímco dvojnásobek vyrovnávací paměti (nově 2 MB versus 1 MB u starší řady) rozhodně ano. Zcela se pak může situace změnit s nástupem ostré verze Windows XP pro 64 bitové systémy někdy v prvním pololetí 2005.

Řada 6xx se může spolehnout na 64bitové instrukce známé pod označením EM64T, které jsou kompatibilní s rozšířeními AMD64. Tím se řada 6xx stává první čistě stolní aplikací této technologie - dříve byla vyhrazena serverovým čipům.

Mimo podpory 64 bitových aplikací zvládá tato řada i další z vlastností známých z procesorů AMD - blokování nepovolených instrukcí "NX-Flag" se zde jmenuje "Execution Disable Bit" (EDB) a slouží pro zvýšení antivirové ochrany prostřednictvím zamezení přetečení paměti.

Nadále zůstal nezměněn takt sběrnice na 800 MHz - zde bude stále ještě ve výhodě inovovaná řada Extreme Edition s nejvyšším taktem 3,73 GHz, vyrovnávací pamětí též 2 MB a sběrnicí pracující v taktu 1.066 MHz - na rozdíl od nejvyššího modelu 660 s cenou 605 dolarů však má tento špičkový procesor stát krásně baťovských 999 dolarů.

A s tímto procesorem se v notebooku celkem jistě nepotkáte - alespoň ne v takovém, který by byl schopen využít jeho plného výkonu a současně jej uchladit. Řada 6xx je zde především na nižších frekvencích podstatně vhodnějším kandidátem, i co se ceny týče (630 3,0 GHz stojí "pouze" 224 dolarů, 640 s 3,2 GHz 273 a 650 s 3,4 GHz 401 dolarů).

Vylepšená úspora energie - Enhanced SpeedStep

Novinkou pro Intel je i tato technologie, natolik důležitá jak v mobilním, tak dnes i při stolním použití. Sice díky ní notebook s řadou Pentium 4 6xx ještě rozhodně nebude schopen porazit procesory Pentium M, ale bude schopen vyšachovat jakýkoliv starší klasický procesor Pentium 4 s jádrem Prescott.

Notebook s tímto procesorem pak může v jednotlivých krocích snižovat takt až na úroveň 2,8 GHz, přičemž současně se snižováním frekvence klesá i provozní napětí. 2,8 GHz je podle Intelu hranice, při které dává snižování napětí ještě smysl, dále už nejsou viditelné žádné výrazné úspory energie.

Rozmezí, v němž se má napětí pohybovat, leží mezi 1,25 a 1,4 Voltů. Protože se ztrátový výkon chová kvadraticky k úrovni napětí, umožňuje i toto relativně malé snížení napětí výrazně snížit teplotní emise a spotřebu procesoru. Při běžném provozu tak byly podle serveru AnandTech naměřeny u série 6xx hodnoty spotřeby srovnatelné s podobnými procesory AMD (rozdíl byl pouze v jednotlivých Wattech ve prospěch AMD). Při plném zatížení však spotřeba okamžitě stoupla nad úroveň AMD.

Přesto a právě proto, kdokoliv v současné době uvažuje o notebooku s procesorem Pentium 4, měl by sáhnout po některém z nižších modelů řady 6xx - s podporou všech nových technologií, které Intel nabízí a s podstatně propracovanějšími mechanismy úspory energie a tepelných emisí bude notebook s tímto procesorem méně hlučný a vydrží i déle na akumulátory. V hodinách se úspora měřit dát nebude, ale v desítkách minut zřejmě ano - a každý decibel tiššího provozu je právě u těchto procesorů znát neméně.

Intelu se tak sluší poblahopřát - z technologie natolik nevhodné pro notebooky konečně vyrůstá něco, co alespoň trochu přiblíží možnosti stolních PC s technologií HyperThreading notebookům. Oběti jsou nadále značné, ale uživatelé polostolních notebooků je zpravidla rádi přinesou na oltář nejvyššího možného výkonu - a stále ještě relativně přenosného PC.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Ťuk ťuk, tady Yoga Book. Nový laptop od Lenova se otevře na zaklepání

Nový Yoga Book C930

Lenovo se na německém veletrhu IFA pochlubilo novou generací lehce kritizovaného Yoga Booku. Představený model C930 je...Najdete na iDNES.cz