Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo na českém internetu měl Y2K problémy?

  10:32aktualizováno  10:32
Několik serverů včetně těch největších postihly problémy při přechodu na nový rok 2000. Komu se co přihodilo?
Brouk roku 2000 neměl sice zatím žádný větší dopad na život v České republice, nicméně se soudí, že většina problémů se projeví až v pracovním týdnu. Na internetu ale pracovní týden snad ani nekončí a tak jste s námi mohli na iPortu sledovat hlášení, kohopak postihly Y2K problémy. Nyní se můžete podívat na soupis a ukázky problematických míst.

Pravda, zatím nejsou hlášeny výraznější problémy, než je zmatení data na stránkách serveru a většinou ani o nic vážnějšího nepůjde. Více obávat by se měli majitelé provozující služby nebo shopy, než zpravodajské servery, zatím se jim ale pohroma vyhýbá a uvidíme, co na to pracovní týden.

Zlatým hřebem Y2K bylo ČTK. Jeho České noviny ukazovaly zajímavý čas aktualizace 1.1. roku 0 - vykládejte potom lidem, že rok 0 neexistuje, když opak tvrdí i ČTK. Navíc se ČTK podařilo rozeslat oznámení o tom, že v republice začal rok 2000 už dopoledne 31.12.1999. A v neposlední řadě se objevily problémy v přístupových právech do databáze ČTK, což ale zaujme jen platící odběratele, kteří mají najednou větší přístup, než si zaplatili.

České noviny mají Y2K problém

Ani Xchat nebyl bez problémů - pro něj byl zase aktuální rok 100.

Xchat a Y2K

Podobně dopadl Průvodce - pokud se podíváte na hlášení, že moje žena se na něm objevila naposledy v roce 200, asi byste se mnou pocítili lítost (naštěstí neprávem). Hlavně, že si autoři průvodce dělali legraci a vítali čtenáře do roku 1900...

Průvodce a Y2K problém

Ani Mageo se problémům nevyhnulo - pokud jste krátce po půlnoci přidali příspěvek, objevil se opět oblíbený rok 100 (znamená to, že Průvodce je dvakrát lepší?). Technici Magea si s problémem poradili rychle a po česku - zapnuli zobrazování pouze posledních dvou číslic letopočtu a tak místo 100 nyní vidíte akceptovatelný 00.

Ani Mageu se Y2K nevyhnulo.

Se ctí tak obstál mezi diskusními servery pouze Cyberspace.

Podívejme se dále. Novinky se nás snažily přesvědčit, že letopočet je 19100 - zakrátko to ale někdo opravil. Seznam Dnes pro změnu na nové datum nereflektoval vůbec a ještě po půlnoci vesele tvrdil, že je 31.12.1999, nový dal pouze čas.

Novinky a Y2K bug

Ze zpravodajců těžko rozdýchával Y2K bug také server iHned patřící Economii. Ten se zase shlédl v roku 192000.

iHned Economie má Y2K problém

Ani firmám se problémy nevyhnuly - ISC Communications a CPA svorně tvrdili nesmyslné datum, snad nemají internet propojený do vnitropodnikového systému, protože by ve firmách mohlo být v pondělí dosti rušno.

ISC Communications má Y2K problém

CPA má Y2K problém

Expandia banka ohlásila dopředu, že dělá roční uzávěrku a nebude tedy fungovat přes silvestra - a to se také stalo pravdou, takže její připravenost na Y2K ještě uvidíme. Servery dalších finančních institucích zůstávají nedostupné - Česká pojišťovna na www.cpoj.cz nebo již netrpí problémem (IPB, Komerční banka).

Expandia banka se Y2K vyhnula

Bez újmy přežilo mnoho ostatních serverů - servery naší společnosti jistěže (to bych snad ani neměl odvahu a ani čas tento článek napsat), servery M.I.A., Cpressu, Internet servisem spravované (Pes a další), Root, Atlas atd.

Co je zarážející, že na Y2K si řádně nedalo pozor ČTK a také Seznam - obě společnosti jsou na počítačích tak závislé, že by se jim snad vyplatilo dát si na takové věci pozor. Seznam alespoň přikročil ihned k nápravě, ČTK/Neris byly ještě v sobotu ráno mimo reálný čas. Pravda - zatím nešlo o žádné jiné škody, než škody na image. Ale i to se dnes počítá.

Pokud se objeví další Y2K problémy, dáme vědět, v opačném případě se setkáme znovu u bugreportu dne 31.12.9999.

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Ruské úřady zablokovaly komunikační aplikaci Telegram

Messenger Telegram

Šifrovaná komunikační síť Telegram, která odmítla vydat ruským úřadům přístup ke komunikaci uživatelů, byla...

V Rusku se bojuje o komunikační síť Telegram. Odnáší to Google i Amazon

Messenger Telegram

Rusko se od pondělí snaží zablokovat ruskou obdobu WhatsAppu. Firma se pokouší obejít zákaz i za pomoci služeb Amazonu,...

Rusko rozhodlo o zablokování populární komunikační sítě Telegram

Messenger Telegram

Moskevský soud nařídil zablokování přístupu k šifrované komunikační službě Telegram po celém Rusku. Důvodem je, že tato...

Najdete na iDNES.cz