Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo na českém internetu měl Y2K problémy?

  10:32aktualizováno  10:32
Několik serverů včetně těch největších postihly problémy při přechodu na nový rok 2000. Komu se co přihodilo?
Brouk roku 2000 neměl sice zatím žádný větší dopad na život v České republice, nicméně se soudí, že většina problémů se projeví až v pracovním týdnu. Na internetu ale pracovní týden snad ani nekončí a tak jste s námi mohli na iPortu sledovat hlášení, kohopak postihly Y2K problémy. Nyní se můžete podívat na soupis a ukázky problematických míst.

Pravda, zatím nejsou hlášeny výraznější problémy, než je zmatení data na stránkách serveru a většinou ani o nic vážnějšího nepůjde. Více obávat by se měli majitelé provozující služby nebo shopy, než zpravodajské servery, zatím se jim ale pohroma vyhýbá a uvidíme, co na to pracovní týden.

Zlatým hřebem Y2K bylo ČTK. Jeho České noviny ukazovaly zajímavý čas aktualizace 1.1. roku 0 - vykládejte potom lidem, že rok 0 neexistuje, když opak tvrdí i ČTK. Navíc se ČTK podařilo rozeslat oznámení o tom, že v republice začal rok 2000 už dopoledne 31.12.1999. A v neposlední řadě se objevily problémy v přístupových právech do databáze ČTK, což ale zaujme jen platící odběratele, kteří mají najednou větší přístup, než si zaplatili.

České noviny mají Y2K problém

Ani Xchat nebyl bez problémů - pro něj byl zase aktuální rok 100.

Xchat a Y2K

Podobně dopadl Průvodce - pokud se podíváte na hlášení, že moje žena se na něm objevila naposledy v roce 200, asi byste se mnou pocítili lítost (naštěstí neprávem). Hlavně, že si autoři průvodce dělali legraci a vítali čtenáře do roku 1900...

Průvodce a Y2K problém

Ani Mageo se problémům nevyhnulo - pokud jste krátce po půlnoci přidali příspěvek, objevil se opět oblíbený rok 100 (znamená to, že Průvodce je dvakrát lepší?). Technici Magea si s problémem poradili rychle a po česku - zapnuli zobrazování pouze posledních dvou číslic letopočtu a tak místo 100 nyní vidíte akceptovatelný 00.

Ani Mageu se Y2K nevyhnulo.

Se ctí tak obstál mezi diskusními servery pouze Cyberspace.

Podívejme se dále. Novinky se nás snažily přesvědčit, že letopočet je 19100 - zakrátko to ale někdo opravil. Seznam Dnes pro změnu na nové datum nereflektoval vůbec a ještě po půlnoci vesele tvrdil, že je 31.12.1999, nový dal pouze čas.

Novinky a Y2K bug

Ze zpravodajců těžko rozdýchával Y2K bug také server iHned patřící Economii. Ten se zase shlédl v roku 192000.

iHned Economie má Y2K problém

Ani firmám se problémy nevyhnuly - ISC Communications a CPA svorně tvrdili nesmyslné datum, snad nemají internet propojený do vnitropodnikového systému, protože by ve firmách mohlo být v pondělí dosti rušno.

ISC Communications má Y2K problém

CPA má Y2K problém

Expandia banka ohlásila dopředu, že dělá roční uzávěrku a nebude tedy fungovat přes silvestra - a to se také stalo pravdou, takže její připravenost na Y2K ještě uvidíme. Servery dalších finančních institucích zůstávají nedostupné - Česká pojišťovna na www.cpoj.cz nebo již netrpí problémem (IPB, Komerční banka).

Expandia banka se Y2K vyhnula

Bez újmy přežilo mnoho ostatních serverů - servery naší společnosti jistěže (to bych snad ani neměl odvahu a ani čas tento článek napsat), servery M.I.A., Cpressu, Internet servisem spravované (Pes a další), Root, Atlas atd.

Co je zarážející, že na Y2K si řádně nedalo pozor ČTK a také Seznam - obě společnosti jsou na počítačích tak závislé, že by se jim snad vyplatilo dát si na takové věci pozor. Seznam alespoň přikročil ihned k nápravě, ČTK/Neris byly ještě v sobotu ráno mimo reálný čas. Pravda - zatím nešlo o žádné jiné škody, než škody na image. Ale i to se dnes počítá.

Pokud se objeví další Y2K problémy, dáme vědět, v opačném případě se setkáme znovu u bugreportu dne 31.12.9999.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Facebook nově kontroluje fotografie a videa, zda nejsou falešná

Logo společnosti Facebook

Facebook rozšiřuje své kontrolní mechanismy na boj s falešnými zprávami o fotografie i videa.

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Americká burza testuje nástroj na odhad kurzů kryptoměn

Virtuální měna Bitcoin zažívá ohromný vzestup. Je to bublina?

Jedna z největších elektronických burz testuje podle nejmenovaného zdroje rozšíření, které pomůže investorům v...Najdete na iDNES.cz