Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo nahradí MP3? - přehled kompresních audio formátů

  0:29aktualizováno  0:29
Dnes existuje celá řada kompresních audio formátů, které nabízejí stejnou nebo lepší zvukovou kvalitu v porovnání s MP3 a je jen otázkou času, než některý z nich kultovní formát MP3 nahradí. Proto se v dnešním příspěvku podíváme na nejzajímavější z konkurenčních kompresních audio formátů.
Dnes existuje celá řada kompresních audio formátů, které nabízejí stejnou nebo lepší zvukovou kvalitu v porovnání s MP3 a je jen otázkou času, než některý z nich kultovní formát MP3 nahradí. Proto se v dnešním příspěvku podíváme na nejzajímavější z konkurenčních kompresních audio formátů.

AAC

Stejně jako MP3 i formát AAC - Advanced Audio Coding je součástí MPEG-2 audio standardu. Autorem AAC je několik výzkumných firem a prodej licence pro jeho další používání zajišťuje firma Dolby Laboratories. Po technické stránce nabízí AAC lepší kompresi při zachování srovnatelné kvality s MP3 (výsledkem jsou menší komprimované audio soubory), větší počet audio kanálů a širší nabídku dostupných vzorkovacích frekvencí pro zajištění lepšího výsledného zvuku, než nabízí formát MP3. Přestože formát AAC zatím nebyl masově použit ani rozšířen, posloužil jako základ několika patentovaných zabezpečených audio formátů a bude rovněž součástí standardu MPEG-4.

ATRAC3

Formát Adaptive Transform Acoustic Coding 3 (ATRAC3) je majetkem firmy Sony a představuje vylepšenou verzi formátu ATRAC, který je používán v přehrávačích MiniDisc. ATRAC3 nabízí stejnou kompresi i zvukovou kvalitu jako MP3. V současné době používá ATRAC3 pouze forma Sony ve svých přenosných přehrávačích (například VAIO Music Clip), ale o jeho licencování projevilo zájem několik dalších firem, které se zabývají vývojem a výrobou přenosných audio přehrávačů. Za všechny jmenujme alespoň firmu e.Digital. Podle vyjádření firmy Sony by měl být formát ATRAC3 SDMI kompatibilní.

ePAC

Enhanced Perceptual Audio Coder (ePAC) firmy Lucent Technologies je podle tiskové zprávy při kompresním poměru 11:1 k nerozeznání od originálního CD. Tento kompresní poměr jej staví téměř na stejnou úroveň jako formát MP3. Přestože ePAC nepatří mezi příliš populární kompresní audio formáty, o jeho licencování projevilo zájem několik předních firem vyrábějících přenosné MP3 přehrávače. Za zmínku rovněž stojí skutečnost, že firma Maycom (výrobce oblíbeného přehrávače I- Jam) licencovala od partnera Lucent Technologies firmy eDigital kompletní design ePAC přehrávače. Formát ePAC je SDMI kompatibilní a vše nasvědčuje tomu, že o něm ještě uslyšíme.

Liquid Audio

Liquid Audio patří mezi formáty postavené na technologii AAC a využívá bezpečnostního kódování pro ochranu zabezpečených audio souborů proti ilegálnímu kopírování. Liquid Audio patří mezi relativně hodně rozšířené kompresní formáty. V současné době existuje několik přenosných přehrávačů od předních světových výrobců, které formát Liquid Audio podporují. Rovněž po dohodě s AOL se podpora tohoto formátu časem objeví ve Winampu. Celá řada přeních populárních i nezávislých hudebníků a kapel nabízí svoje nahrávky právě ve formátu Liquid Audio. Liquid Audio je SDMI kompatibilní.

Real Audio

RealNetworks byli první firmou, která přišla s kompresním formátem pro streaming audio a video dat. Ještě nedávno jejich formát Real Audio zaujímal téměř monopolní postavení na trhu streamovaných multimedií. Nyní soupeří o dominantní postavení s formátem Windows Media firmy Microsoft. Formát Real Audio je po zvukové stránce při vyšším datovém toku (bitrate) srovnatelný s MP3, ale jeho hlavní využití stále spočívá ve streamování audio dat nižší kvality.

VQF (Twin VQ)

VQF je zkratkou pro Transform-domain Weighted Interleave Vector Quantization formát, který se také občas nazývá TwinVQ. Tento formát vyvinula firma Nippon Telegraph and Telephone (NTT) a nabízí lepší kompresi i lepší zvukovou kvalitu než formát MP3. Přestože firma Yamaha uvedla na trh freeware VQF enkodér i přehrávač, formát si příliš příznivců nezískal. Hlavním důvodem je pravděpodobně podstatně delší doba potřebná pro komprimaci audio souboru a větší hardwarové nároky při jeho přehrávání v porovnání s formátem MP3. Formát VQF bude součástí standardu MPEG-4.

Windows Media Audio (WMA)

Formát Windows Media Audio (WMA) je součástí programového vybavení Windows Media firmy Microsoft. Podle prohlášení firmy Microsoft nabízí zvukovou kvalitu srovnatelnou s audio CD při datovém toku 64kbps, což představuje přibližně dvakrát účinnější kompresi oproti MP3. Tuto skutečnost potvrdil nezávislý výzkum ZDLabs (jako MP3 kodek byl použitý software firmy Xing, který nenabízí nejlepší kvalitu výsledných MP3 souborů). WMA je zabezpečený SDMI kompatibilní formát. Krátce po svém uvedení na trh v loňském roce byl však prolomen. Ve spojení s ASF - Advanced Streaming Format může být WMA streamován. Díky tomu se formát Windows Media stal přímým konkurentem zavedeného formátu RealAudio a velmi rychle získává na oblibě. V současné době WMA formát podporuje celá řada přenosných hardwarových i softwarových přehrávačů. Formát WMA je jednoznačně hlavním kandidátem na přední místo mezi kompresními audio formáty blízké budoucnosti.

Autor:



Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...



Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Vinylové desky s HD zvukem by měly přijít na trh v roce 2019

Josefina Lichtenegger s gramofonem Forte S a raménkem C-Note.

Návrat gramofonů do obývacích pokojů může v příštím roce dostat nový impuls. Rakouská firma plánuje představit „High...

Najdete na iDNES.cz