Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo nahradí MP3? - přehled kompresních audio formátů

  0:29aktualizováno  0:29
Dnes existuje celá řada kompresních audio formátů, které nabízejí stejnou nebo lepší zvukovou kvalitu v porovnání s MP3 a je jen otázkou času, než některý z nich kultovní formát MP3 nahradí. Proto se v dnešním příspěvku podíváme na nejzajímavější z konkurenčních kompresních audio formátů.
Dnes existuje celá řada kompresních audio formátů, které nabízejí stejnou nebo lepší zvukovou kvalitu v porovnání s MP3 a je jen otázkou času, než některý z nich kultovní formát MP3 nahradí. Proto se v dnešním příspěvku podíváme na nejzajímavější z konkurenčních kompresních audio formátů.

AAC

Stejně jako MP3 i formát AAC - Advanced Audio Coding je součástí MPEG-2 audio standardu. Autorem AAC je několik výzkumných firem a prodej licence pro jeho další používání zajišťuje firma Dolby Laboratories. Po technické stránce nabízí AAC lepší kompresi při zachování srovnatelné kvality s MP3 (výsledkem jsou menší komprimované audio soubory), větší počet audio kanálů a širší nabídku dostupných vzorkovacích frekvencí pro zajištění lepšího výsledného zvuku, než nabízí formát MP3. Přestože formát AAC zatím nebyl masově použit ani rozšířen, posloužil jako základ několika patentovaných zabezpečených audio formátů a bude rovněž součástí standardu MPEG-4.

ATRAC3

Formát Adaptive Transform Acoustic Coding 3 (ATRAC3) je majetkem firmy Sony a představuje vylepšenou verzi formátu ATRAC, který je používán v přehrávačích MiniDisc. ATRAC3 nabízí stejnou kompresi i zvukovou kvalitu jako MP3. V současné době používá ATRAC3 pouze forma Sony ve svých přenosných přehrávačích (například VAIO Music Clip), ale o jeho licencování projevilo zájem několik dalších firem, které se zabývají vývojem a výrobou přenosných audio přehrávačů. Za všechny jmenujme alespoň firmu e.Digital. Podle vyjádření firmy Sony by měl být formát ATRAC3 SDMI kompatibilní.

ePAC

Enhanced Perceptual Audio Coder (ePAC) firmy Lucent Technologies je podle tiskové zprávy při kompresním poměru 11:1 k nerozeznání od originálního CD. Tento kompresní poměr jej staví téměř na stejnou úroveň jako formát MP3. Přestože ePAC nepatří mezi příliš populární kompresní audio formáty, o jeho licencování projevilo zájem několik předních firem vyrábějících přenosné MP3 přehrávače. Za zmínku rovněž stojí skutečnost, že firma Maycom (výrobce oblíbeného přehrávače I- Jam) licencovala od partnera Lucent Technologies firmy eDigital kompletní design ePAC přehrávače. Formát ePAC je SDMI kompatibilní a vše nasvědčuje tomu, že o něm ještě uslyšíme.

Liquid Audio

Liquid Audio patří mezi formáty postavené na technologii AAC a využívá bezpečnostního kódování pro ochranu zabezpečených audio souborů proti ilegálnímu kopírování. Liquid Audio patří mezi relativně hodně rozšířené kompresní formáty. V současné době existuje několik přenosných přehrávačů od předních světových výrobců, které formát Liquid Audio podporují. Rovněž po dohodě s AOL se podpora tohoto formátu časem objeví ve Winampu. Celá řada přeních populárních i nezávislých hudebníků a kapel nabízí svoje nahrávky právě ve formátu Liquid Audio. Liquid Audio je SDMI kompatibilní.

Real Audio

RealNetworks byli první firmou, která přišla s kompresním formátem pro streaming audio a video dat. Ještě nedávno jejich formát Real Audio zaujímal téměř monopolní postavení na trhu streamovaných multimedií. Nyní soupeří o dominantní postavení s formátem Windows Media firmy Microsoft. Formát Real Audio je po zvukové stránce při vyšším datovém toku (bitrate) srovnatelný s MP3, ale jeho hlavní využití stále spočívá ve streamování audio dat nižší kvality.

VQF (Twin VQ)

VQF je zkratkou pro Transform-domain Weighted Interleave Vector Quantization formát, který se také občas nazývá TwinVQ. Tento formát vyvinula firma Nippon Telegraph and Telephone (NTT) a nabízí lepší kompresi i lepší zvukovou kvalitu než formát MP3. Přestože firma Yamaha uvedla na trh freeware VQF enkodér i přehrávač, formát si příliš příznivců nezískal. Hlavním důvodem je pravděpodobně podstatně delší doba potřebná pro komprimaci audio souboru a větší hardwarové nároky při jeho přehrávání v porovnání s formátem MP3. Formát VQF bude součástí standardu MPEG-4.

Windows Media Audio (WMA)

Formát Windows Media Audio (WMA) je součástí programového vybavení Windows Media firmy Microsoft. Podle prohlášení firmy Microsoft nabízí zvukovou kvalitu srovnatelnou s audio CD při datovém toku 64kbps, což představuje přibližně dvakrát účinnější kompresi oproti MP3. Tuto skutečnost potvrdil nezávislý výzkum ZDLabs (jako MP3 kodek byl použitý software firmy Xing, který nenabízí nejlepší kvalitu výsledných MP3 souborů). WMA je zabezpečený SDMI kompatibilní formát. Krátce po svém uvedení na trh v loňském roce byl však prolomen. Ve spojení s ASF - Advanced Streaming Format může být WMA streamován. Díky tomu se formát Windows Media stal přímým konkurentem zavedeného formátu RealAudio a velmi rychle získává na oblibě. V současné době WMA formát podporuje celá řada přenosných hardwarových i softwarových přehrávačů. Formát WMA je jednoznačně hlavním kandidátem na přední místo mezi kompresními audio formáty blízké budoucnosti.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Další z rubriky

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Nový „walkman“ od Sony váží 2,5 kg a stojí přes 200 tisíc korun

Sony DMP-Z1

Míří na ty úplně nejnáročnější posluchače a k jejich uspokojení se snaží dojít kombinací klasických audiofilských...

Najdete na iDNES.cz