Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo šetří, utrácí za tři

aktualizováno 
Někdo říká, že se levné věci nevyplatí kupovat, někdo na ně naopak nedá dopustit. Podstata problému však není v tom, jestli je věc levná nebo drahá, ale v tom, jestli ji opravdu potřebuji a jestli mi dokáže vynaložené prostředky i s úroky vrátit. Doba polemik o tom, zda investice do IT ano či ne, definitivně pominula. Jde jenom o to, kdy a jak dobře investovat.

Z historické zkušenosti s vývojem sektoru IT lze vyvodit, že po každé periodě růstu a technologického vzestupu následuje období útlumu, v němž se firmy soustředí na to, jak vyždímat z nakoupených technologií co nejvíce. Takové období naposledy zavládlo poté, co splaskla monstrózní bublina „nové“ internetové ekonomiky. V té době nastartované úsporné procesy přetrvávají dodnes, zároveň se však o slovo hlásí nové růstové tendence.

Podle odhadů zveřejněných společností Forrester Research budou uživatelé v USA v následujících letech plynule zvyšovat své investice do IT zhruba tempem 6% agregovaného ročního růstu. Kolem roku 2008 se pak sektor technologických firem dočká dalšího boomu, kdy by mohly roční nárůsty investic dokonce převýšit 15% hodnoty známé z let 1997 až 2000. Cesta k tomu povede zejména přes webové služby a utility computing.

Podíváme-li se do budoucnosti přece jen o něco bližší, už v příštím roce Forrester Research očekává 7% navýšení výdajů na IT. Firmy hodlají utrácet především za hardware, outsourcingové služby a síťovou infrastrukturu. Za pozornost stojí například vyhlídka na růst trhu s novými počítači o 14 % v letošním roce a o dalších 11 % v roce 2005. K nákupům uživatele motivuje zlepšující se poměr ceny a výkonu, rozšiřování Linuxu a dalšího open source softwaru a v neposlední řadě také nástup blade serverů.

Po tříletém propadu roste v současné době zájem o routery, switche a vybavení pro správu síťové komunikace. Firmy cítí potřebu upgradovat své zastaralé lokální sítě a svou pozornost upírají k technologiím jako VoIP, WiMAX nebo VPN. Stranou zájmu nezůstávají ani bezpečnostní prvky pro oblast datové i hlasové komunikace. Forrester Research tak očekává v segmentu síťového vybavení 16% nárůst trhu v letošním roce, 4% nárůst v roce 2005 a další 7% nárůst v roce 2006. Ať už však technologické trhy rostou nebo stagnují, prvořadým zájmem investorů v každé situaci je získat maximum musiky za minimum peněz, tedy zvyšovat výkon svých informačních technologií co nejlevněji. Průzkum společnosti Hackett Group odhalil čtyři nejosvědčenější cesty, které používají v tomto směru nejúspěšnější společnosti. Je to lepší využívání outsourcingu, udržování jednoduchého a standardizovaného IT prostředí, zvyšování úrovně procesní disciplíny a důsledná orientace IT na podporu podnikových obchodních cílů.

Výzkum se zaměřil na úspěšné firmy, které v průměru zaměstnávají o 36 % lidí méně, než je obvyklé, a na jednoho uživatele přitom ročně vynakládají o 18 % méně prostředků než firmy průměrné (tj. jen 8 686 dolarů namísto obvyklých 10 532 dolarů). V oblasti outsourcingu tyto úspěšné firmy jednoznačně preferují outsourcing technologické infrastruktury, za který utrácejí o 60 % více než průměrné firmy, před outsourcingem vývoje a údržby aplikací – za ten naopak utrácejí o 34 % méně než průměr. Všechna tato čísla potvrzují, že bez dobře připravené investice do IT se vyplácejí a bez nich to nejde. Zbývá jediné – investovat dobře.

Autor: Martin Faťun, redaktor Computerworldu
Zveřejněno se souhlasem týdeníku Computerworld.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Proč ruský tank narazil do domu v Liberci, už se nedozvíme. Zabil dva lidi

Sovětský tank narazil do podloubí domu na náměstí v Liberci. Přímo pod troskami...

Tu fotografii zná asi každý. Ruský tank naráží do podloubí na náměstí v Liberci. Lidé v panice prchají, ostatní...

Další z rubriky

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Start-up televize pro přenosné přístroje získala podporu miliardu dolarů

Logo holdingu WndrCo.

Jmenuje se NewTV a v tomto začínajícím projektu streamovací televize se zhlédli velcí hráči Hollywoodu.

Pojďte k nám za desítky milionů. Amazon lanaří youtubery pro svůj Twitch

Bitva technologických gigantů pokračuje.

„Switch to Twitch“ (pojďte na Twitch), nabízelo by se, že našeptává Amazon úspěšným youtuberům. Láká je na svou...

Najdete na iDNES.cz