Kdo šetří, utrácí za tři

  • 1
Někdo říká, že se levné věci nevyplatí kupovat, někdo na ně naopak nedá dopustit. Podstata problému však není v tom, jestli je věc levná nebo drahá, ale v tom, jestli ji opravdu potřebuji a jestli mi dokáže vynaložené prostředky i s úroky vrátit. Doba polemik o tom, zda investice do IT ano či ne, definitivně pominula. Jde jenom o to, kdy a jak dobře investovat.

Z historické zkušenosti s vývojem sektoru IT lze vyvodit, že po každé periodě růstu a technologického vzestupu následuje období útlumu, v němž se firmy soustředí na to, jak vyždímat z nakoupených technologií co nejvíce. Takové období naposledy zavládlo poté, co splaskla monstrózní bublina „nové“ internetové ekonomiky. V té době nastartované úsporné procesy přetrvávají dodnes, zároveň se však o slovo hlásí nové růstové tendence.

Podle odhadů zveřejněných společností Forrester Research budou uživatelé v USA v následujících letech plynule zvyšovat své investice do IT zhruba tempem 6% agregovaného ročního růstu. Kolem roku 2008 se pak sektor technologických firem dočká dalšího boomu, kdy by mohly roční nárůsty investic dokonce převýšit 15% hodnoty známé z let 1997 až 2000. Cesta k tomu povede zejména přes webové služby a utility computing.

Podíváme-li se do budoucnosti přece jen o něco bližší, už v příštím roce Forrester Research očekává 7% navýšení výdajů na IT. Firmy hodlají utrácet především za hardware, outsourcingové služby a síťovou infrastrukturu. Za pozornost stojí například vyhlídka na růst trhu s novými počítači o 14 % v letošním roce a o dalších 11 % v roce 2005. K nákupům uživatele motivuje zlepšující se poměr ceny a výkonu, rozšiřování Linuxu a dalšího open source softwaru a v neposlední řadě také nástup blade serverů.

Po tříletém propadu roste v současné době zájem o routery, switche a vybavení pro správu síťové komunikace. Firmy cítí potřebu upgradovat své zastaralé lokální sítě a svou pozornost upírají k technologiím jako VoIP, WiMAX nebo VPN. Stranou zájmu nezůstávají ani bezpečnostní prvky pro oblast datové i hlasové komunikace. Forrester Research tak očekává v segmentu síťového vybavení 16% nárůst trhu v letošním roce, 4% nárůst v roce 2005 a další 7% nárůst v roce 2006. Ať už však technologické trhy rostou nebo stagnují, prvořadým zájmem investorů v každé situaci je získat maximum musiky za minimum peněz, tedy zvyšovat výkon svých informačních technologií co nejlevněji. Průzkum společnosti Hackett Group odhalil čtyři nejosvědčenější cesty, které používají v tomto směru nejúspěšnější společnosti. Je to lepší využívání outsourcingu, udržování jednoduchého a standardizovaného IT prostředí, zvyšování úrovně procesní disciplíny a důsledná orientace IT na podporu podnikových obchodních cílů.

Výzkum se zaměřil na úspěšné firmy, které v průměru zaměstnávají o 36 % lidí méně, než je obvyklé, a na jednoho uživatele přitom ročně vynakládají o 18 % méně prostředků než firmy průměrné (tj. jen 8 686 dolarů namísto obvyklých 10 532 dolarů). V oblasti outsourcingu tyto úspěšné firmy jednoznačně preferují outsourcing technologické infrastruktury, za který utrácejí o 60 % více než průměrné firmy, před outsourcingem vývoje a údržby aplikací – za ten naopak utrácejí o 34 % méně než průměr. Všechna tato čísla potvrzují, že bez dobře připravené investice do IT se vyplácejí a bez nich to nejde. Zbývá jediné – investovat dobře.

Autor: Martin Faťun, redaktor Computerworldu
Zveřejněno se souhlasem týdeníku Computerworld.