Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdy bude v česku digitální rozhlas T-DAB?

aktualizováno 
Možná již letos ke konci roku vypíše Rada pro rozhlasové a televizní vysílání licenční řízení pro vysílání v budoucí digitální pozemní síti označované T-DAB.
ČTK to řekl předseda rady Václav Žák. Nová technologie by měla posluchačům přinést kvalitnější poslech srovnatelný s CD, který však bude možný pouze na speciálních přijímačích či radiobudících.

Členové rady podle Žáka v současné době zvažují, že požádají o stanovisko Českého telekomunikačního úřadu k možnému vypsání tendru na digitální rozhlasové licence v T-DAB. Pásmo, v němž by mohl vzniknout prostor pro digitální rádia, je totiž podle Žáka volné, a tedy k dispozici.

Předseda rady míní, že v jednom z pásem existuje možnost vybudovat celoplošnou síť, což by bylo ale velmi nákladné, nebo regionální, což by nebylo o moc levnější. "V každém případě tam existuje možnost dělat municipální (městská) rádia, to znamená, že Praha, Brno, Ostrava a regionální centra by měla možnost být pokryta digitálním (rozhlasovým) vysíláním," podotkl Žák.

Odpověď ČTÚ s nějakým komentářem zřejmě rada zveřejní na svých webových stránkách. K myšlence T-DAB se rada vrátí na podzim. "Mohli bychom udělat seminář s potenciálními uchazeči, anebo rovnou vypsat licenční řízení pro toto pásmo," řekl Žák.

V současné době částečně funguje již digitální TV vysílání v systému DVB-T, které nyní pokrývá třetinu republiky a třeba v Praze dočasně nabízí 11 TV stanic. Součástí tohoto vysílání jsou i rozhlasové stanice, například sedm stanic Českého rozhlasu. Podle Žáka ale mezi ČTÚ a částí rady panuje shoda, že pro rádia by mělo být určeno především vysílání T-DAB.

T-DAB v současné době v ČR nefunguje. Loni na podzim se ale v souvislosti s výročním shromážděním asociace World DAB Forum v Praze uskutečnilo zkušební měsíční vysílání tří největších soukromých rádií Frekvence 1, Impuls a Evropa 2.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Certifikace nemusí stačit. Nové TV možná brzy nezvládnou všechny funkce

Informace o přítomnosti HbbTV služeb dané stanice v DVB-T vysílání

České radiokomunikace již déle něž rok testují televizní přijímače a set-top boxy pro nové pozemní vysílání. Aktuální...

Přišli jste o pohádky a kulturu? Poradíme, jak znovu naladit ČT :D a ČT art

Kanál ČT :D/art nově naladíte v HD v DVB-T2.

V souvislosti s přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 začínají změny. Některé televizní kanály se budou přesouvat,...

Česká televize odloží start vysílání v DVB-T2 až na příští rok

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

Vstup České televize do nové generace pozemního televizního vysílání přijde později, než se původně očekávalo.

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz