Kdy bude v česku digitální rozhlas T-DAB?

  • 8
Možná již letos ke konci roku vypíše Rada pro rozhlasové a televizní vysílání licenční řízení pro vysílání v budoucí digitální pozemní síti označované T-DAB.
ČTK to řekl předseda rady Václav Žák. Nová technologie by měla posluchačům přinést kvalitnější poslech srovnatelný s CD, který však bude možný pouze na speciálních přijímačích či radiobudících.

Členové rady podle Žáka v současné době zvažují, že požádají o stanovisko Českého telekomunikačního úřadu k možnému vypsání tendru na digitální rozhlasové licence v T-DAB. Pásmo, v němž by mohl vzniknout prostor pro digitální rádia, je totiž podle Žáka volné, a tedy k dispozici.

Předseda rady míní, že v jednom z pásem existuje možnost vybudovat celoplošnou síť, což by bylo ale velmi nákladné, nebo regionální, což by nebylo o moc levnější. "V každém případě tam existuje možnost dělat municipální (městská) rádia, to znamená, že Praha, Brno, Ostrava a regionální centra by měla možnost být pokryta digitálním (rozhlasovým) vysíláním," podotkl Žák.

Odpověď ČTÚ s nějakým komentářem zřejmě rada zveřejní na svých webových stránkách. K myšlence T-DAB se rada vrátí na podzim. "Mohli bychom udělat seminář s potenciálními uchazeči, anebo rovnou vypsat licenční řízení pro toto pásmo," řekl Žák.

V současné době částečně funguje již digitální TV vysílání v systému DVB-T, které nyní pokrývá třetinu republiky a třeba v Praze dočasně nabízí 11 TV stanic. Součástí tohoto vysílání jsou i rozhlasové stanice, například sedm stanic Českého rozhlasu. Podle Žáka ale mezi ČTÚ a částí rady panuje shoda, že pro rádia by mělo být určeno především vysílání T-DAB.

T-DAB v současné době v ČR nefunguje. Loni na podzim se ale v souvislosti s výročním shromážděním asociace World DAB Forum v Praze uskutečnilo zkušební měsíční vysílání tří největších soukromých rádií Frekvence 1, Impuls a Evropa 2.