Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdy nám budou počítače číst myšlenky?

aktualizováno 
Možná také znáte rčení: „Co máš v hlavě, to ti nikdo nesebere“. Není to zase až taková pravda. Navíc si možná zanedlouho člověk nebude ani jist, zda mu někdo nečte jeho myšlenky. Nastane doba zálohování vlastní paměti?
Informace o tom, že výzkumníci německé společnosti Infineon Technologies vyvinuli novou polovodičovou technologii, která dokáže číst elektrické signály živých nervových buněk, mnohé nadchne. Ale určitě se naleznou i tací, kterým se to nebude příliš líbit.

Využití v medicíně

Schopnost číst a ukládat signály nervových buněk za asistence počítače může podle Rolanda Thewese pomoci vědcům v pochopení, jak mozek funguje. Tento vedoucí pracovník společnosti Infineon pro agenturu Reuters dále uvedl, že výše zmíněná nová technologie může pomoci v léčbě různých nemocí souvisejících s mozkem a nervovou soustavou, jako je například Alzheimerova choroba.

Zatím je ale vše na začátku. První úspěšné pokusy se zatím prováděly s hlemýždi. Na jedné konferenci tak mohli účastníci vidět demonstraci, při níž byl úspěšně zaznamenán elektrický signál neuronu právě z mozku šneka. Očekává se, že první testy s lidmi mohou začnou nejdříve za 10 let. Pak se vědci zaměří na možnost vytváření spojení různých částí mozku, které mohly být narušeny nemocí či úrazem, což bude spojeno s možností neurony vypěstovat. Neurony jsou totiž buňky, které se ve valné většině již neobnoví, pokud o ně člověk přijde.

Neuro-čip

Výzkumníci z německé společnosti spolupracují s institutem Max Plancka na vývoji nového biosenzorového čipu s označením „Neuro-Chip“. Ten je veliký zhruba jako nehet. V první fázi 16 000 a v další více než 32 000 senzorů se má starat o sledování elektrických pulsů nervových buněk. K tomu, aby takový systém mohl vůbec fungovat, musí být čip vybaven zesilovačem a celý být doslova obalen elektrolytem s živným roztokem. Jen tak mohou být získány požadované informace z různých vrstev neuronu a přitom se buňka udrží naživu. Výsledek je pak graficky zobrazen na monitoru počítače, se kterým čip komunikuje.

Neuron umístěný na CMOS čipu 

Vznik Neuro-čipu je poměrně výrazným pokrokem, neboť doposud se měření elektrické aktivity uvnitř buněk provádělo za pomoci mikroskopických jehliček. Touto metodou nebylo možné provést tak přesná měření jako pomocí zmíněného čipu a navíc se výrazně zkracoval život nervové buňky.

Další oblasti

Medicínské využití je samozřejmě velice prospěšné, ale zuby si jistě na tuto technologii brousí i jiné obory lidské činnosti. Jedním z nich je například počítačová věda, která si hodně slibuje od neuronových počítačů. Také robotika zajisté z nových postupů něco vytěží. Své uplatnění ale přímé spojení čipu a buňky zajisté postupně nalezne v mnoha dalších odvětvích.

Budeme se bát o své myšlenky?

Zatím je všechno teprve na začátku. Dá se však předpokládat, že tak jako každá technologie bude moci být časem zneužita i tato novinka. Již nyní byl v časopise Nature zveřejněn postup, kterým vědci u šimpanze rozpoznali signály, kterými mozek ovládá končetiny. Posléze jich využili k ovládání kurzoru na počítači.

Je pravda, že se jedná o odchycení mozkového signálu, který má přímý následek, ale je to další krok popsání základních pochodů, na nichž se dá stavět při sledování složitějších mozkových procesů. Před vědci totiž zatím zůstává skryto zhruba 80 % činnosti mozku.Témata: Demonstrace, Nature

Nejčtenější

Vědci objevili pod zemí biliardy tun diamantů, ale nedostaneme se k nim

Diamanty značky Diamonds International Corporation

V litosférickém podloží Země odhadují vědci tisíce bilionů tun diamantů. Zaměřili ho pomocí zvukových vln. Dodávají...

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...Má hořet půl století jako františek. Jaký reaktor si přeje Bill Gates

Schéma reaktoru TWR-P s tepelným výkonem 600 MW, který by TerraPower měla...

Společnost TerraPower, v jejíž správní radě sedí zakladatel Microsoftu, se konečně přiblížila možnosti stavby reaktoru,...

Atomový řezník připravoval v SSSR půdu civilním proudovým strojům

Iljušin Il-28

Mezi významné bojové letouny studené války patří taktický bombardér Iljušin Il-28. Ten se stal prvním sovětským...

Astronauti ohřáli Měsíc i pod povrchem. A NASA o tom ztratila záznamy

Zaprášený skafandr Harrisona Schmitta během letu Apollo 17

Detektivní pátrání po ztracených páskách pomohlo najít zatím nejlepší vysvětlení zajímavé otázky, proč v místech...

Další z rubriky

Nový nástroj zabrání krádežím videí na YouTube, pokus hned nahlásí

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Nejsnadnější cestou, jak do svého YouTube kanálu získat atraktivní video, je ukrást ho od jiného uživatele. Nový...

Největší výhoda bitcoinu by časem mohla bránit jeho růstu, míní vědec

Ilustrační snímek

Síť bitcoin je decentralizovaná a útočník by musel vynaložit ohromné úsilí i finance, aby ji pokořil a ovládl....

Facebook odpověděl na otázky ohledně sdílení dat. Dokument má 747 stran

Mark Zuckerberg před sněmovním výborem

Firma Facebook dodala americkým zákonodárcům odpovědi na otázky, které nestihl během speciálního slyšení zodpovědět...

Najdete na iDNES.cz