Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdy nám budou počítače číst myšlenky?

aktualizováno 
Možná také znáte rčení: „Co máš v hlavě, to ti nikdo nesebere“. Není to zase až taková pravda. Navíc si možná zanedlouho člověk nebude ani jist, zda mu někdo nečte jeho myšlenky. Nastane doba zálohování vlastní paměti?
Informace o tom, že výzkumníci německé společnosti Infineon Technologies vyvinuli novou polovodičovou technologii, která dokáže číst elektrické signály živých nervových buněk, mnohé nadchne. Ale určitě se naleznou i tací, kterým se to nebude příliš líbit.

Využití v medicíně

Schopnost číst a ukládat signály nervových buněk za asistence počítače může podle Rolanda Thewese pomoci vědcům v pochopení, jak mozek funguje. Tento vedoucí pracovník společnosti Infineon pro agenturu Reuters dále uvedl, že výše zmíněná nová technologie může pomoci v léčbě různých nemocí souvisejících s mozkem a nervovou soustavou, jako je například Alzheimerova choroba.

Zatím je ale vše na začátku. První úspěšné pokusy se zatím prováděly s hlemýždi. Na jedné konferenci tak mohli účastníci vidět demonstraci, při níž byl úspěšně zaznamenán elektrický signál neuronu právě z mozku šneka. Očekává se, že první testy s lidmi mohou začnou nejdříve za 10 let. Pak se vědci zaměří na možnost vytváření spojení různých částí mozku, které mohly být narušeny nemocí či úrazem, což bude spojeno s možností neurony vypěstovat. Neurony jsou totiž buňky, které se ve valné většině již neobnoví, pokud o ně člověk přijde.

Neuro-čip

Výzkumníci z německé společnosti spolupracují s institutem Max Plancka na vývoji nového biosenzorového čipu s označením „Neuro-Chip“. Ten je veliký zhruba jako nehet. V první fázi 16 000 a v další více než 32 000 senzorů se má starat o sledování elektrických pulsů nervových buněk. K tomu, aby takový systém mohl vůbec fungovat, musí být čip vybaven zesilovačem a celý být doslova obalen elektrolytem s živným roztokem. Jen tak mohou být získány požadované informace z různých vrstev neuronu a přitom se buňka udrží naživu. Výsledek je pak graficky zobrazen na monitoru počítače, se kterým čip komunikuje.

Neuron umístěný na CMOS čipu 

Vznik Neuro-čipu je poměrně výrazným pokrokem, neboť doposud se měření elektrické aktivity uvnitř buněk provádělo za pomoci mikroskopických jehliček. Touto metodou nebylo možné provést tak přesná měření jako pomocí zmíněného čipu a navíc se výrazně zkracoval život nervové buňky.

Další oblasti

Medicínské využití je samozřejmě velice prospěšné, ale zuby si jistě na tuto technologii brousí i jiné obory lidské činnosti. Jedním z nich je například počítačová věda, která si hodně slibuje od neuronových počítačů. Také robotika zajisté z nových postupů něco vytěží. Své uplatnění ale přímé spojení čipu a buňky zajisté postupně nalezne v mnoha dalších odvětvích.

Budeme se bát o své myšlenky?

Zatím je všechno teprve na začátku. Dá se však předpokládat, že tak jako každá technologie bude moci být časem zneužita i tato novinka. Již nyní byl v časopise Nature zveřejněn postup, kterým vědci u šimpanze rozpoznali signály, kterými mozek ovládá končetiny. Posléze jich využili k ovládání kurzoru na počítači.

Je pravda, že se jedná o odchycení mozkového signálu, který má přímý následek, ale je to další krok popsání základních pochodů, na nichž se dá stavět při sledování složitějších mozkových procesů. Před vědci totiž zatím zůstává skryto zhruba 80 % činnosti mozku.Témata: Demonstrace, Nature

Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

S blockchainem proti nucené práci. Nový projekt má pomoci milionům lidí

Takových sekáčů třtiny jako Generoso už na Kubě mnoho není.

Celosvětově pracuje dle odhadů v podmínkách nucené práce až 25 milionů lidí. Právě těm by mohl pomoci nový projekt,...

Představitelé G20 oddálili regulaci kryptoměn. Chtějí dostatek dat

Ilustrační snímek

Na summitu skupiny dvaceti ekonomicky nejsilnějších států se mimo jiné řešily i kryptoměny. Na konkrétní regulaci se...

Facebook v problémech. Šéf bezpečnosti končí, lidem vadí nečestní analytici

Logo Facebooku

Společnost Cambridge Analytica nečestně získala informace o padesáti milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo...

Najdete na iDNES.cz