Kdy porazí DDR paměti SDRAMy? A co na to RDRAM ?

aktualizováno 
Možná se právě nyní chystáte pořídit si nový počítač, víte jakou paměť do něj budete chtít využívat? Má perspektivu investovat do levných desek s podporou SDRAM pamětí? A do DDR SDRAM pamětí?

Patrně se shodneme na tom, že součastná situace na trhu pamětí znamená, že zlaté časy SDRAM pamětí v našich PC jsou nenávratně pryč. Vše samozřejmě souvisí, jak s cenou konkurenčních paměťových technologií, tak s nabídkou čipových sad pro základní desky, které čím dále tím méně tyto již méně výkonné paměti podporují. Ačkoliv se prodej pamětí SDRAM zpomaluje na úkor DDR SDRAM již delší dobu, poměrně překvapivě se zrychlil nástup rychlejších pamětí v letních měsících.

Situace je dokonce taková, že již ke konci tohoto roku můžeme očekávat 50 % podíl DDR SDRAM na celkovém trhu pamětí. Je třeba si uvědomit, že zatímco tyto paměti vedou úspěšnou bitvu na poli operačních pamětí pro stolní PC, jejich boom v segmentu přenosných počítačů, grafických karet a dalších zařízení teprve probíhá a jeho završení se očekává právě o letošních vánocích. Poté se očekává, že paměť typu DDR bude vládnout až do roku 2005, kdy by jí měl vystřídat standard DDR II.

Možná se vám ve světle všech informací o nové generaci DDR II pamětí zdá, že by mohly překonat současné DDR paměti mnohem dříve. Problém ale je ve skutečnosti, že v současnosti výrobci halasně oznamované vyrobení jejich prvních paměťových DDR II modulů, pouze znamená, že byl vyroben prototyp této paměti, jehož vlastnosti se ještě musejí mírně vylepšovat. Na první vzorky, které budou základem pro hromadnou výrobu, si patrně počkáme ještě alespoň jedno čtvrtletí. Poté se bude alespoň čtvrt roku najíždět na výrobu. Podpora nových a tím pádem drahých DDR II pamětí ze strany výrobců komponent, také nebude zpočátku příliš valná, ale bude se zvyšovat nepřímo úměrně s rychlostí snižování ceny modulů.

Jak si stojí DDR SDRAM v současnosti

Podle informací zveřejněných na serveru Xbitlabs, se již v srpnu 2002 někteří výrobci dostali se svým podílem ve výrobě DDR pamětí nad padesát procent jejich celkové výrobní kapacity. Podívejte se na následující tabulku, kde jsou právě tyto podíly uvedeny:

Firma

podíl v % 

Elpida

 22

Hynix

43

Infineon

35

Micron

42

Nanya

84

PSC

38

ProMOS

35

Samsung

51

Winbond

75

Podíváme-li se na největší hráče na poli pamětí, zjistíme, že na tom s přechodem na výrobu DDR pamětí nejsou zase až tak dobře jak by se očekávalo. I když se v některých případech jedná o čas v řádu měsíců, kdy pojede výroba DDR SDRAM pamětí na nadpolovičním množství výrobních kapacit. Například největší světový výrobce pamětí společnost Samsung očekává ke konci roku zvýšení tohoto podílu na 65 %. Hynix - třetí celosvětově největší dodavatel pamětí nechce příliš zmeškat, a tak ke konci tohoto roku bude vyrábět DDR paměti na 70 % svých výrobních kapacit.

Menší společnosti jako, například Nanya, Powerchip Semiconductor Corporation (PSC) nebo ProMOS technology se chtějí dostat na 90%, respektive 75% a 60% .

Zapomeňme na RDRAM ?

Společnost Rambus, která za paměťmi RDRAM stojí sice neustále hovoří o zaměření se na segment grafických akcelerátorů, výkonných stanic, apod., ale to neznamená, že se s paměťmi RDRAM nebudeme setkávat v PC i nadále. Svědčí o tom i nové čipové sady, které tuto paměť podporují a budou podporovat. Přesto se však i nadále očekává snižování podílu těchto pamětí na celkovém trhu. Prostor tak RIMMy dostanou možná na stolech fajnšmekrů, kterým nebude líto platit za tuto technologii, podobně jako audiofilům za high-end systémy.

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Připravuje se nový formát SD karet. NanoSD bude velká jako nanoSIM

Rozměry současných oficiálních formátů SD karet,

Paměťové karty formátu SD dostanou nového sourozence. Nový formát má ušetřit místo v mobilních zařízeních, ale není...

Stůl, který s vámi vyroste. Může u něj sedět dítě a dospělý stát

Elektrický polohovatelný stůl Stell SOS 3000

Vyzkoušeli jsme stůl, u kterého může dospělý odpoledne stát a večer se klidně vsedě učit prvňáček. Trend...

Najdete na iDNES.cz