Kdy se dočkáme WinAmpu 5?

aktualizováno 
Poslední generace jednoho z nejoblíbenějších softwarových multimediálních přehrávačů nese označení "3". Poslední verzí je ale WinAmp 2.95. Co na nás do budoucna chystají programátoři firmy Nullsoft a kdy ožije WinAmp číslo 5?
Když Justin Frankel zakládal kolem roku 1997 firmu Nullsoft, zajisté netušil, že o ni již za dva roky projeví zájem takový velikán, jakým je společnost AOL Time Warner. Hlavním a možná i jediným důvodem, proč AOL koupil Nullsoft, byl přehrávač WinAmp. Mediální gigant chtěl fenomenální přehrávač integrovat do svého balíku internetových služeb.

WinAmp

V době vzniku WinAmp byl hudební formát MP3 teprve v plenkách a právě existence tohoto přehrávače byla jedním z klíčových faktorů, které pomohly masovému rozšíření ztrátového kompresního algoritmu.

V roce 1997 sice nebylo tolik programů na přehrávání digitalizované hudby jako dnes, ale i tak se WinAmp musel zdlouhavě šplhat na špici. Konkurence byla poměrně silná, a tak bylo třeba něčím zaujmout natolik, aby za WinAmp byli lidé ochotni platit registrační poplatek. Touto přidanou hodnotou se staly možnosti skinování, přidávání různých plug-inů, na svou dobu unikátní zvukový ekvallizér nebo využití streamování hudby v MP3.

Od dob svého vzniku se WinAmp stal jednou z nejpopulárnějších aplikací na přehrávání multimediálních souborů. Zajisté tomu napomohla i skutečnost, že od verze 2.50 je program nabízen jako freeware, tedy zdarma.

NullSoft není jen Winamp

S dalšími investicemi do společnosti přišlo i rozšíření funkcí WinAmpu a produkce dalších programů. Tím nejznámějším se patrně stal program pro sdílení souborů prostřednictvím P2P, jenž nese označení Gnutella. Ten zapříčinil první roztržku mezi Frankelem a AOL. Mateřská firma jeho šíření zakázala, ale kód vytvořený jako Open Source si stejně našel cestičku mezi uživatele. Gnutella se vzápětí stala jedním z nejvyužívanějších protokolů pro sdílení souborů po internetu.

Podruhé se zajiskřilo při startu nového komunikačního programu Waste, který se objevil na jaře tohoto roku. Tento program nabízí výhody zabezpečené komunikace, instant messagingu a sdílení dat v uzavřené komunitě. A právě výměna souborů se AOL Time Warner příliš nezamlouvala. Donutila Nullsoft, aby aplikaci stáhnul ze svých stránek. Frankel poté oznamuje odchod ze společnosti a prohlašuje: „Nemám dostatečnou tvůrčí svobodu.“ I když nyní svou rétoriku poněkud zmírnil a tvrdí, že svůj případný odchod bude ještě zvažovat, nic to nemění na faktu, že vztahy uvnitř společnosti jsou napjaté. A v takové atmosféře není jednoduché pracovat.

Navíc konkurence rozhodně nespí a podle výzkumů agentury Nielsen/NetRatings již postavení WinAmpu není tak silné jako před léty. Podle výzkumu této společnosti v současnosti užívá WinAmp zhruba 5,5 miliónu uživatelů, konkurenční QuickTime využívá asi 13,5 miliónu lidí, pro RealOne Media Player firmy RealNetworks se rozhodlo 26 miliónů osob a nejvyšší příčka s 43,1 miliónu uživatelů náleží Windows Media Playeru.

Llama

V rámci nové on-line služby AOL 9.0 má být podporován nový přehrávač vytvořený týmem Nullsoft. Nese kódové označení Llama, má přehrávat soubory formátů vytvořených Microsoftem, RealNetworks a bude také kompatibilní s QuickTimem. Samozřejmě budou podporovány formáty NSA a NSV společnosti Nullsoft. To však neznamená konec WinAmpu, neboť Llama bude pouhý čistokrevný přehrávač bez dalších funkcí.

WinAmp 2, 3, 5

WinAmp dneška není jenom přehrávač MP3 souborů s podporou skinování a dalšími již zmíněnými vlastnostmi. Program zvládá nejen hudební, ale i obrazové či chcete-li videoformáty a nabízí uživateli spoustu dalších funkcí, které dále rozšiřují možnosti práce s multimédii: např. grabování a vypalování CD apod.

Winamp3 final 

Již minulý rok spatřila světlo světa verze WinAmp3, která byla vytvořena v programovém prostředí Wasabi, jež vzniklo v dílnách Nullsoftu. Nový WinAmp se tak měl stát z pouhého multimediálního přehrávače plnohodnotným systémem, který měl být schopen spouštět různé aplikace napsané v programovacím jazyce Wasabi. WinAmp 3 ale uživatele neoslovil. Nelíbí se jim jeho relativní pomalost a také jeho velikost a spotřeba systémových prostředků. I proto AOL rozhodlo o pozastavení vývoje plug-inů v jazyce Wasabi. Na WinAmpu 3 se pracuje i nadále a nyní se dočkal developerského buildu s označením „#499“.

Současně se také pracuje na staré 2.xx verzi (aktuálně 2.95), v níž si může každý zájemce vyzkoušet vzhled 3.xx pomocí skinů.

Všechno ale spěje k verzi WinAmp 5. Pokud vám chybí “čtyřka“, vysvětlení je nasnadě: Pětka má totiž symbolizovat integraci 2. a 3. generace WinAmpu. Právě spojením jejich vlastností má novinka vzniknout. Uživatelé by se s ní měli setkat do konce tohoto roku. Věřme, že nový WinAmp si vezme z obou verzí jen to nejlepší.

Nejčtenější

Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Další z rubriky

Facebook zablokoval desítky účtů kvůli volbám ve Spojených státech

Rodiče dostanou přístup k facebookovému účtu své mrtvé dcery.

Společnost Facebook zablokovala celkem 115 účtů na svých sociálních sítích Facebook a Instagram. Důvodem bylo podezření...

Čína unesla část mezinárodního internetového provozu, chybou Nigerijců

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

V noci na dnešek se řada uživatelů ve Spojených státech i jinde musela vypořádat se nebývalým zpožděním služeb od...

Za dva měsíce Twitter smazal 10 000 účtů, které odrazovaly od voleb v USA

Twitter (ilustrační snímek)

Twitter pokračuje v boji proti podvodným účtům. Za poslední dva měsíce smazal další tisíce účtů.

Najdete na iDNES.cz