Kdyby tisíc Clarinetů...

aktualizováno 
Nikoliv, nepoužil jsem v titulku tohoto článku špatné písmeno, jen jsem se snažil o využití známého názvu filmu a jeho propojení s předmětem obsahu následujících informací - CLARINET je totiž systém, umožňující ultra rychlý přenos dat.

To že jste tento název nikdy neslyšeli je nasnadě, jedná se totiž o "novinku" z USA. Zajímavostí je, že poskytovatel tohoto systému nechává jeho kvalitu odzkoušet na americké námořní základně, resp. letadlové lodi kotvící nyní v Norfolku. Pro odzkoušení jsou samozřejmě nutné i koncová zařízení a proto se spolu s CLARINETem objevilo na základně i 115 PDA typu PALM V.

Muž na obrázku není nikdo jiný než více-admirál Henry C. Griffin III, velitel této základny a v ruce má samozřejmě zmiňovaný PALM V. Vzhledem k výrazu jeho tváře předpokládám, že na podobný dáreček se již dlouho těšil, konečně totiž může hrát "lodě" i bez tužky a papíru.

Pojďme si nyní říci, co vlastně CLARINET je. V originálním znění se jedná o High-Speed Infrared Data Transfer System, v překladu vysokorychlostní infračervený systém přenos u dat. V čem je tento systém nový říká už sám název, respektive jeho jednotlivé části.

CLARINET by měl vojákům a jejich velitelům pomoci v každodenní práci na palubě a má jednu obrovskou výhodu - neměl by rušit stávající systémy, ani žádné z přístrojů. Je to totiž "neškodný" IrDA přenos, u něhož byla znatelně zvýšena rychlost. 32 propojovacích portů je pravidelně rozmístěno po celé lodi a umožňuje tak komunikaci mezi všemi koncovými přístroji. Dobrou zprávou je, že těch zmiňovaných 115 Palmů se dostane do rukou mužstva, velitelé si totiž rozdělili předchozí dodávku 2000 kusů již na začátku tohoto roku.

Ke standardním funkcím PALMů přibyly samozřejmě ještě bezpečnostní funkce umožňující zabezpečené nalogování do systému, a zabezpečené přenosy dat. Uživatelé budou moci přijímat a odesílat e-maily, koordinovat si kalendáře a plánovače a přeposílat si soubory, či hrát společně hry. Cílem je vylepšení a urychlení komunikace mezi jednotlivými uživateli.

EthIR Lan síť kterou CLARINET vytváří umožňuje komunikaci nejenom prostřednictvím PALMů, ale dobře si s ní rozumí i notebooky. Velitel, pan Griffin III věří, že za pomoci CLARINETu se budou moci i běžní američtí vojíni dostat do 21 století, což jim může pomoci i v dalším životě v čase míru.

Jestli se technologie podobná CLARINETu dostane i do civilního života zůstává otázkou. Dky nulové interferenci by se toto řešení hodilo dobře např. do letadel.

Autor:


Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Nejhebčí touchpad a lehoučký 15,6" notebook. Acer představil novinky

Acer Swift 5

Notebook o velikosti 15,6" s hmotností méně než 1 kg, výkonný chromebook s heboučkým skleněným touchpadem a 10" tablet...

Ťuk ťuk, tady Yoga Book. Nový laptop od Lenova se otevře na zaklepání

Nový Yoga Book C930

Lenovo se na německém veletrhu IFA pochlubilo novou generací lehce kritizovaného Yoga Booku. Představený model C930 je...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?Najdete na iDNES.cz