Když budík na nočním stolku, tak s počítačem

  • 14
Komu by se nelíbilo usínat a vstávat za zvuku oblíbených hitů, které již léta shromažďuje na pevném disku. Toužíte-li poznat, jak si s tímto problémem poradil jeden kutil, neváhejte a nahlédněte. Elegantní hudební věž vás určitě nadchne. Je v ní navíc schováno i plnohodnotné PC.

Před čtrnácti dny jsme vás v tomto článku seznámili s modifikací PC, která se nacházela uvnitř klasického počítačového zdroje. Dnes jsme opět zapátrali na našem oblíbeném serveru po nějaké zajímavosti a vybrali pro vás možná ještě zajímavější modifikaci.

Společnost VIA Technologies, známá nejen výrobou čipových sad, má v současné době také velmi široké portfolio základních desek tzv. formátu Mini-ITX. Asi není třeba o nich sáhodlouze psát. Tyto motherboardy jsou mimo svých malých rozměrů vybaveny množstvím integrovaných funkcí, jako je grafický akcelerátor, zvuk, síť, modem apod., ovšem samozřejmě na úkor další rozšiřitelnosti. Své uplatnění si tedy najdou u nejednoho domácího kutila. Manželka autora dnešního dílka byla již delší dobu nespokojena s plechovou nádherou v koutě jejího pokoje, a tak vyžadovala změnu. Přišel designově spásný nápad – PC v hodinách na nočním stolku.

PC v hodinách

PC v hodinách

Použité komponenty:

Deska - EPIA 800
Disk – 80 GB IBM
Paměť - 256 MB
DVD - Pioneer DVD drive
Zdroj - micro ATX
Karta - Hauppauge WinTV PVR PCI
20 x 4 LCD display
Hodinový mechanismus
8 cm ventilátor
IrDA - irman
Bezdrátová myš a klávesnice Logitech

Chladit se musí umět
Asi největší problémem bylo vyřešit chlazení. I když základní desky VIA EPIA jsou nenáročné na spotřebu proudu, je přece jen zapotřebí obstarat cirkulaci vzduchu. Nejvíce tepla vyprodukuje procesor, čipset a hlavně napěťový zdroj. Navíc, dojde-li k uzavření prostoru (case), teplo se hromadí a HW komponenty se mohou časem přehřát. Bylo tedy zapotřebí umísit minimálně jeden ventilátor dovnitř case. Ten má na starost odvod teplého vzduchu ven ze skříně. Tento problém vyřešil jeden 6 cm ventilátor. Autor ho místo na standardně určených 12 Voltů připojil pouze na voltů pět. Tím došlo k poklesu otáček a zároveň i ke snížení vyprodukovaného hluku, který po této úpravě činí 12 db.

PC v hodinách

PC v hodinách

Jakou case použít?
K uložení komponent bylo využito starších dřevěných hodin, které se musely upravit tak, aby vyhovovaly přesně rozměrům základní desky, DVD a zdroje. Do nich bylo následně vytvořeno několik zdířek a výřezů pro výstupy, tlačítka a kontrolky. Značné procento z vnitřního prostoru si ukously kabely. Zejména bezdrátové zařízení pro klávesnici a myš. Posuďte sami.

PC v hodinách

Do vnitřku hodin
Pravá strana „case“ skrývá konektory od základní desky, grafické karty a pevný disk s DVD-ROM mechanikou. Kromě mechaniky jsou další potřebné komponenty umístěné na desce, a tak není zapotřebí jiných přídavných karet. Grafický akcelerátor je přítomen zřejmě především kvůli TV-tuneru a vyššímu grafickému výkonu v aplikacích.

PC v hodinách

PC v hodinách

Ventilátor není jediným zdrojem hluku v PC. Pár decibelů vyprodukuje i HDD (s fluidními ložisky) a DVD mechanika (s gumovými kroužky). Pokud ale není zapotřebí vysokého výkonu, lze již takto prakticky málo slyšitelné komponenty SW cestou zpomalit.

PC v hodinách

PC v hodinách

Praktický LCD displej
Na přední straně nelze nepřehlédnout miniaturní LCD displej. Ten slouží především k zobrazování informací - ID3 tagů - o poslouchaných MP3 souborech, názvů DivX filmů či aktuálního času. Poslední jmenované pro případ, kdyby selhaly ručičkové hodiny...

Na zadní straně jsou vedle sebe poskládány následující konektory – VGA, síťová zásuvka, zvuk dovnitř, S-video a zvuk ven. Po obou stranách jsou navíc ještě dva otvory pro lepší výměnu vzduchu.

PC v hodinách

PC v hodinách

Dálkové ovládání
Jak píše sám autor modifikace, „nejsilnější stránkou systému je dálkové ovládání.“ Díky němu nemusí připojovat žádné zobrazovací zařízení a stisknutím naprogramovaného tlačítka může ihned zapnout např. audio ve WinAmpu, či další přednastavené programy.

Závěrem
Pokud si nyní myslíte, že tento PC nadšenec je naprostým bláznem, tak se budete mýlit. On s označením za duševně chorého člověka počítal a proto všem vzkazuje, že je naprosto normálním člověk, který si chtěl zrealizovat jen svůj sen. Inu fantaziím se meze opravdu nekladou...

Zdroj: Mini-ITX