Když jeden obraz nestačí aneb dva monitory na jednom PC

  • 25
Nebylo by úžasné pracovat na dvou monitorech současně? Máte-li po ruce nevyužitou grafickou kartu a druhý monitor, můžete si toto přání lehce vyplnit. Stačí trocha trpělivosti, pár informací pro začátek a i vy tuto instalaci můžete zvládnout na výbornou.

Počítače dnes najdeme téměř všude. Většinou jsou různého stáří, samozřejmě i PC ale musí jít s dobou. Pokud jste si tedy první počítač pořizovali již před několika lety, jistě stojíte před jeho modernizací či již máte po ní. Jeho vnitřní komponenty ale stárnou neuvěřitelným tempem. To, co bylo včera HW novinkou, je za týden starou záležitostí. Takže i po čase se opět neubráníte novému upgrade.

Podpora více monitorů na jednom počítači (Multiple Display Support)

Nestačí-li vám již výkon vašeho PC, není zapotřebí vyměňovat ho celý za úplně nový a špičkově výkonný. Bohatě postačí upgradovat některé jeho součásti. Jedněmi z nejobměňovanějších komponent jsou grafické karty. Ty nejnovější jsou určeny do slotu typu AGP 3.0. Ovšem pokud byste se pořádně podívali do vnitřností starých strojů, našli byste v nich ještě i první průkopníky, určené do slotu ISA, či druhou generaci, tzv. PCI karty. ISA karty můžete prakticky zahodit, nové desky již tento slot na sobě nemají a Windows je, jako další grafické karty, nepřijmou. U PCI karet je situace zcela jiná. Motherboardy jsou těmito sloty stále hojně vybavovány. Jestliže máte v počítači namontovanou kartu v AGP slotu a po ruce ještě další PCI, není nic jednoduššího, než zprovoznit dva monitory. Tedy za předpokladu, že druhým monitorem disponujete.

Jaký operační systém je nutný?
Dnešní instalace se bude týkat platformy Windows. Majitelé jiných operačních systémů se zatím budou muset spolehnout sami na sebe. Již s příchodem OS Windows 98 šlo použít několik grafických karet současně. Od té doby samozřejmě došlo v novějších verzích k dalším vylepšujícím úpravám. Například ve Windows XP můžete mít nainstalováno až 10 zobrazovacích adaptérů najednou. 

Instalace není jednoduchou záležitostí
Jak tedy na rozchození více monitorů na jednom počítači? Vložte druhou kartu (podle volného slotu) PCI, či AGP do volné pozice desky a připojte sekundární monitor. Nejdůležitějším nastavením je správná konfigurace v BIOSu. V menu PNP/PCI najděte položku Primary Graphics Adapter. V ní máte možnost nastavit, která z karet má být jako výchozí. Doporučujeme zvolit rychlejší AGP. Úpravy v BIOSu uložte a konfiguraci ukončete. Po natáhnutí systému dojde k automatické detekci a instalaci nového hardwaru. Nyní záleží na tom, jakého je vaše karta stáří. Samozřejmě, čím novější verze Windows, tím bezproblémovější instalace. Pokud by systém nemohl vyhledat příslušné ovladače, nezbude nic jiného, než jim je dodat. Ovladače byste měli najít na disketě či CD-ROM, dodávaných společně s kartou. Jestliže nemáte příslušnou disketu s drivery, nevěšte hlavu. Je tu internet a s jeho pomocí a trochou šikovnosti jistě ovladače karty naleznete tam.

Poznámka: Abyste si byli jisti 100% funkčností obou adaptérů, aktualizujte drivery i na druhé kartě. Ty totiž mohou do systému přinést další vlastnosti, jako podporu více ploch atd.

Konfigurace adaptéru ve Windows
Naběhne-li OS při dalším restartu, gratulujeme, máte vyhráno. Pro jistotu se ještě podívejte do Správce zařízení (pravým myšítkem Tento počítač-Vlastnosti-(ve Win XP hardware)-Správce zařízení). S jeho pomocí zkontrolujte, zda-li zařízení pracuje opravdu bezproblémově. Nyní již stačí, stejně jako u klasického nastavení obrazovky, zvolit pro druhý monitor počet barev, rozlišení a frekvenci. Ovšem ještě před tím vyberte (nedetekuje-li ho Windows) typ nového monitoru a to buď ve Správci zařízení či ve vlastnostech obrazovky v záložce Upřesnit-Monitor.

Dva monitory na jednom PC

Nastavení ikonek virtuálních monitorů
Jistě jste si všimli, že v kartě Zobrazení-vlastnosti, Nastavení se objevily další, dosud neviditelné položky. Uprostřed okna se vedle sebe nyní zobrazují již dva aktivní monitory, označené čísly. Kliknutím pravého tlačítka vyvoláte místní nabídku pro rychlé nastavení a detekci, levým se mezi monitory přepínáte. Podržením tlačítka myši a jeho tažením, můžete nastavit virtuální polohu monitoru. Ta pak bude mít vliv na přechodové části. To se bude hodit při přesouvání jednotlivých oken mezi monitory. Nastavíte-li špatně přechod, může se vám stát, že při přetáhnutí okna doleva se objeví na pravém monitoru. V tomto případě nemusíte stěhovat monitory, stačí jen, když přemístíte jejich virtuální podoby.

Dva monitory na jednom PC

Dva monitory na jednom PC

Kromě standardních tlačítek se objeví nově i tyto:

Použít toto zařízení jako primární monitor – nastavení výchozího monitoru. Na jeho obrazovce se pak objeví lišta systému, ikonky a další součásti systému. Druhý bude sloužit jako pomocný. Jako hlavní monitor si nastavte ten větší.

Rozšířit plochu i na tento monitor – aktivuje nebo deaktivuje plochu monitoru k rozšíření plochy.

Identifikovat – zobrazí identifikační čísla monitorů (pro lepší orientaci).

Dva monitory na jednom PC

Nastanou-li problémy 
Bohužel i ten nejlepší software si prostě neporadí s kartou, která nevyhovuje příslušným standardům. Jednoduše se tak může stát, že i kdybyste se rozkrájeli, přídavná karta nemusí jak se základní deskou, tak s OS spolupracovat. Pak zkuste některý z následujících postupů:

  • Jedním z nejčastějších nešvarů bývá tzv. přerušení (IRQ). Grafické karty totiž nejraději obsazují již použité. Nedokáže-li systém nastavit jiné, pokuste se o to sami v menu BIOSu.

  • Pokud i to nepomůže, zkuste prohodit pořadí adaptérů v BIOSu (primární za sekundární). Bude-li výsledek stále stejný (karta nenaběhne), možná vám pomůže ještě poslední finta. PCI kartu zkuste zasunout do jiného slotu.

  • Nepomohou-li předchozí kroky, vyzkoušejte jiný typ karty. Seznam doporučených, naleznete na stránkách Microsoftu v Hardware Compatibility Listu (HCL). Seznam je ale vytvořen jen pro OS Win ME a vyšší.

  • Poslední možností zprovoznění starší karty může být instalace přímo spolu s OS. Vyjměte grafickou kartu z AGP a nechte systém nainstalovat na PCI kartě. Poté AGP akcelerátor vraťte zpět.

  • Naběhne-li systém, ale karta přesto nefunguje, zkontrolujte její funkčnost a ovladač ve Správci zařízení.

    Může se stát, že ne vždy se podpora více monitorů s různými grafickými kartami povede. Pak vám nezbude, než vyzkoušet jiné značky karet a nepomůže-li ani to, problém bude v základní desce, která si s tím prostě neporadí.

    Závěrem
    Zkusíte-li použít dva monitory, zaručeně se jich již nebudete chtít vzdát. Jejich správný chod závisí především na správné konfiguraci systému. Proto nezapomínejte především na nastavení obnovovací frekvence.