Když se fotky nepovedou, můžete je zachránit grafickými programy

aktualizováno 
Ne všechny záběry digitálním fotoaparátem se vydaří a ne vždy je možné je pořídit znovu. Pak nastupuje software na úpravy fotek. Užitečné programy ovšem využijete i v případě, kdy fotky nechcete upravovat, ale třeba jen uspořádat do alb a předvést přátelům.

Zoner Photo Studio 14

Zoner Photo Studio 14 je univerzální nástroj na třídění fotografií, jejich základní i pokročilé úpravy a mnoho různých způsobů prezentace. Přestože výrobce připravuje novou verzi každý rok, novinek je stále více než dost.

Zoner Photo Studio 14 nabízí několik nových funkcí na úpravy pořízených snímků. Jde třeba o nástroj na vytváření HDR snímků (tedy fotek s vysokým dynamickým rozsahem expozice) metodou mapování tonality. Zatímco standardně se k vytváření HDR fotografií používá několik snímků s různou expozicí, Zoner Photo Studio vytvoří HDR efekt i s jedinou fotografií. K dispozici máte mnoho parametrů, kterými lze výslednou podobu snímku doladit.

Dalším nástrojem je nový filtr, dodávající snímkům efekt staré, poškozené fotografie se škrábanci, skvrnami a pomačkaným okrajem. Barevné ladění fotky, stejně jako intenzitu jejího poškození, můžete snadno nastavit.

Pokud chcete podobu snímků naopak vylepšit, bude se vám hodit nový nástroj na odstranění šumu s velmi detailními možnostmi nastavení.

S retušemi snímků pomohou i další dva nové nástroje. Zoner Photo Studio 14 snadno odstraní ze snímků nežádoucí objekty. Stačí je označit a příslušná funkce dopočítá pozadí podle okolní oblasti.

Drobné i větší úpravy lze provádět i s novým nástrojem Volná transformace. Pomocí citlivé deformace si můžete ubrat nějaké to kilo na váze nebo naopak "přifouknout" bicepsy. Několik dalších novinek slouží k úpravám a rychlejšímu zpracování snímků v podobě RAW dat, která produkují kvalitnější fotoaparáty.

Software - obr.1

Vytváření HDR fotografií je jednou z výrazných novinek Zoner Photo Studia 14.

Novinkou je také propojení s internetovou službou Zonerama, která nabízí 2 GB prostoru pro vaše fotografie zdarma. Vytvářet můžete jak veřejná, tak i soukromá alba, s možností ochrany přístupu heslem. Všechny snímky si můžete připravit v počítači a poté synchronizovat alba se serverem Zonerama.

U fotek automaticky sníží rozlišení a vytvoří z nich webové fotogalerie, které můžete snadno prezentovat přátelům. Mimo to lze snímky nahrávat i na server Flickr. A samozřejmě také na Facebook.

Zoner Photo Studio se soustředí rovněž na celkový výkon. Čerpá proto, vedle plně 64bitové verze a podpory využití vícejádrových procesorů, další výkon i z grafických karet s podporou technologií CUDA a OpenCL. Jelikož dnes ani kompaktní fotoaparáty či mobily megapixely nešetří, bude se vám dodatečný výkon hodit při zpracování velkých objemů obrazových dat.

Zoner Photo Studio 14 si můžete bezplatně otestovat během 30denní zkušební doby programu. Poté se můžete rozhodnout pro jednu ze dvou různě vybavených verzí. Stále je přitom k dispozici i bezplatná, funkčně omezená verze Zoner Photo Studio 13 FREE.

Zkušební verzi Zoner Photo Studio 14 stahujte ze Slunečnice zde (85 MB, trialware), Zoner Photo Studio 13 FREE najdete na Slunečnici zde (23 MB, freeware).

Software - obr.2

S novým nástrojem snadno docílíte efekt staré fotografie včetně skvrn, škrábanců a poškozených okrajů.

Adobe Photoshop Elements 10

Pokud bychom hledali důstojného soupeře Zoner Photo Studia 14, nemáme příliš na výběr. Za zkoušku stojí Adobe Photoshop Elements 10, nová verze programu z dílny tvůrců slavného Photoshopu.

Adobe Photoshop Elements 10 je rovněž efektivním organizátorem fotografií, který si poradí i se zpracováním RAW snímků a pokročilými úpravami fotek. Ze zajímavých funkcí jmenujme například automatickou analýzu snímků, která rozpozná osoby na snímcích a barevné ladění fotografií. Funkce je použita při vizuálním vyhledávání fotek podle jejich obsahu.

Adobe Photoshop Elements 10 vyhledá nejen duplicitní či podobné fotky, ale rovněž i snímky s konkrétním objektem, který na vybrané fotografii označíte. Funkce rozšiřuje možnost vyhledávání snímků podle osob, která byla již součástí předchozí verze programu. Nově program umí k automatickému označení osob na snímcích použít i seznam vašich přátel na Facebooku.

Software - obr.3

Mezi nové funkce Adobe Photoshop Elements 10 patří především vyhledávání fotek podle společných objektů.

S úpravami snímků v prostředí Adobe Photoshop Elements 10 pomůže bohatá sada nástrojů, dále režim průvodce s funkcemi na vylepšení expozice snímků, tvorbu koláží, úpravu fotek pomocí efektů a filtrů a mnoho dalšího.

Připraveny jsou desítky efektů, vzorů a textur. S kompozicí snímků, resp. s ořezem již hotových fotografií, pomohou nová vodítka, naznačující zlatý řez. Užitečnou zajímavostí je možnost umístění textu na libovolnou křivku.

Adobe Photoshop Elements 10 je k dispozici i v balíku s Adobe Premiere Elements 10, nástrojem na zpracování digitálního videa, a to za zvýhodněnou cenu. Uvedení české verze očekáváme v průběhu října.

Zkušební verzi Adobe Photoshop Elements stahujte zde (1,5 GB, trialware).

Software - obr.4

Bohaté možnosti úprav aplikujete v Adobe Photoshop Elements 10 jediným kliknutím.

Windows Live Fotogalerie 2011

Pokud jste již utratili spoustu peněz za nový fotoaparát, možná nechcete investovat další do nákupu softwaru na jejich zpracování. I v tomto případě máte ovšem na výběr z několika kvalitních alternativ.

Jednou z nich je Windows Live Fotogalerie 2011, aplikace poskytovaná uživatelům Windows zdarma Microsoftem.

Mezi přednosti programu patří především rozpoznávání obličejů na fotografiích, inteligentní odstranění nežádoucích objektů ze snímků či skládání výsledných snímků z několika fotografií. Snadno tak z více fotek vytvoříte snímek bez auta, které vám nečekaně vjelo do záběru, nebo skupinovou fotku, na které se budou všichni usmívat.

Zajímavá je možnost vytvoření video prezentace snímků až do rozlišení 1 080p ve spolupráci s rovněž bezplatnou aplikací Windows Live Movie Maker 2011.

Aplikaci Windows Live Fotogalerie 2011 stahujte zde (1,2 MB instalátor, freeware).

Software - obr.5

Na zdarma použitelný program nabízí Windows Live Fotogalerie 2011 nečekaně zajímavou paletu funkcí.

Google Picasa 3.8

Také Google nabízí užitečnou aplikaci na správu a úpravy fotografií. Ta je samozřejmě propojena se serverem Picasa, určeným k vystavování galerií snímků.

Google Picasa rozpoznává obličeje na fotkách, snímky podle nich vyhledává a třídí. Rovněž podporuje údaje o místě pořízení snímků. K třídění fotek lze použít i funkci na rozpoznávání záběrů podle převažující barvy. Jednotlivě i hromadně lze provádět základní úpravy a vylepšení fotek. K dispozici je i funkce pro vytváření video prezentací.

Program Google Picasa 3.8 stahujte ze Slunečnice zde (12 MB, freeware).

Software - obr.6

Google Picasa nabízí funkce třídění fotek podle obličejů, bohaté možnosti úprav a třeba i vytváření koláží snímků.

S jakými nástroji zpracováváte pořízené snímky vy? Podělte se o svoje zkušenosti a tipy s ostatními uživateli.

Autor:

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Digitální kuchařky poradí se zdravým i levným vařením

Ilustrační foto - vaření

Generátor receptů pro přípravu jídel podle příležitosti či ingrediencí najdete na webu, ale také ve smartphonu a...

IBM koupí firmu Red Hat. V cloudu zaútočí i na Microsoft a Amazon

Red Hat teď patří pod IBM

Americká firma IBM se dohodla na koupi softwarové společnosti Red Hat za 34 miliard dolarů (770,4 miliardy korun) v...

Tipy a triky pro Windows 10: kde v systému najdete novinky či jak na rohy

Tipy a triky pro Windows 10

Microsoft přímo ve Windows ukazuje, jaká nová vylepšení v systému provedl. Ukážeme vám i jak deaktivovat aktivní rohy,...

Najdete na iDNES.cz