Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nový televizor někdy DVB-T2 nenaladí. Problém mají i ty nejlepší

I s novým televizorem s DVB-T2 tunerem, dekódováním HEVC a nálepkou DVB-T2 ověřeno nemusí být přechod na nový vysílací standard snadný. Jsou lokality, kdy se signály vysílačů sejdou tak, že si s nimi některé přístroje neporadí. Sami jsme to experimentálně ověřili.
Některé televizory mají s příjmem DVB-T2 problém.

Některé televizory mají s příjmem DVB-T2 problém. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

S postupujícím přechodem na vysílací standard DVB-T2 a vypínáním vysílačů končícího DVB-T roste i počet těch, u kterých tato technická změna neproběhla bez komplikací. Ačkoli si koupili nový televizor splňující všechny požadavky, doma jej nainstalovali, ale některé multiplexy vůbec nenaladili. I když jiný televizor ve vedlejší místnosti nebo u souseda bez potíží naladil vše. Signál z účastnické zásuvky přitom podle měřicího zařízení odpovídal normě, televizor však nebyl schopen čistého příjmu.

„Ano, s tímto specifickým problémem jsme se setkali, zpravidla u televizorů Samsung, v některých případech LG a ojediněle i Philips. V některých případech se problém podařilo vyřešit vhodným nastavením antény. Nastavení musí provádět technik s kvalitním měřicím zařízením a ideálně i se znalostí dané lokality,“ vysvětluje Miroslav Kežlínek z ostravské společnosti Atos Elektro.

O vyjádření jsme požádali i nejčastěji zmiňované výrobce. „Televizory Samsung všech modelových řad, ovšem nejedná se pouze o tuto značku, mají obecně citlivější tunery DVB-T2, což se ve zmiňovaných situacích (velká SFN síť, více vysílačů podobného výkonu blízko sebe) může projevovat problematickým příjmem těch televizních sítí, které vysílají na velkém území na shodném kanálu a divák se nachází v blízkosti dvou podobně silných vysílačů,“ uvedl pro redakci Technet.cz Jan Potůček ze společnosti Taktiq, která mediální komunikaci značky Samsung na českém trhu zajišťuje. Pomoci by měl podle Potůčka nový firmware, na kterém firma pracuje a měl by být k dispozici do konce března.

Tereza Zmijová za společnosti Kindred zastupující společnost LG odpověděla, že ve společnosti LG tyto problémy neevidují a takové vady nelze spojovat s produktem jako takovým, vznikají nejspíše kvůli jiným aspektům. 

Sdílnější byl Petr Valoušek, ředitel společnosti TP Vision (Philips) pro Českou republiku. „Zatím jsme ze servisní sítě zaznamenali pouze minimum reklamací ke stabilitě signálu po přechodu na DVB-T2. Protože se jedná o lokální fenomény a skutečně pouze jednotky případů, řešíme to s uživateli individuálně a v případě potřeby provádíme měření v domácnosti. Zákazníkům doporučujeme, ať se v případě problémů s příjmem DVB-T2 obrací na linku naší zákaznické podpory,“ uvedl Valoušek.

Odeslání přístroje do servisu přitom nic nevyřeší, tam se televizor zpravidla chová přesně tak, jak má. Stejně tomu je i v lokalitě, kde děláme redakční testy televizorů, ani tam jsme na žádný problém s příjmem DVB-T2 nenarazili. Zákazník tak má funkční přístroj, který z pohledu výrobce nesplňuje nároky na reklamaci, ale zároveň zákazníkovi neplní svoji základní funkci.

Vzali jsme proto dva menší modely z aktuálních produktových řad, Samsung QE43LS03RAU jako zástupce problematické skupiny a Panasonic TX-40GX810E pro porovnání příjmových vlastností, a se specialistou na anténní systémy ze společnosti DVB & DAB Servis Jakubem Melínem se vypravili do Jizerských hor, kde lze snadno vyzkoušet příjem různých kombinací vysílačů z různých směrů.

Jeden napsal „žádný signál“, druhý ukázal čistý obraz

Oba televizory byly zapojeny přes anténní rozdělovač Schweiger a měly tak zcela stejný vstupní signál, oba přístroje jsme před začátkem zkoušky resetovali do továrního nastavení. Signál dodávala anténa Fracarro LP45F, ke kontrolnímu měření signálu posloužil měřicí nástroj Rover HD TAB 7 Evo. 

Prvním zjištěním bylo, že v příjmu vysílání v končícím standardu DVB-T jsou oba televizory rovnocenné. Rychle se však ukázalo, že v DVB-T2 je tomu jinak. Po naladění kanálu 44, na kterém vysílá Multiplex 24 společnosti Digital Brodcasting, televizor Panasonic ukázal sílu signálu 86 % procent a kvalitu signálu 75 %, bez jakýchkoli problémů vysílání zobrazil. Televizor Samsung ukázal sílu signálu 0 % a vysílání pochopitelně nezobrazil vůbec. 

kanál 44
Výsledek ladění kanálu 44 - Panasonic 14 stanic, Samsung 0.

Panasonic na kanálu 44 našel a bez potíží přijímal 14 televizních kanálů, Samsung 0.

A to přesto, že se echa (signály jiných vysílačů na stejném kanálu) vešla do takzvaného ochranného limitu, kde by si s nimi tuner měl bez potíží poradit.

Všechny echa přijímaného kanálu jsou v ochranném intervalu, Samsung však stanice nenaladil.

Překvapivě opačně dopadl další test s kanálem 26, na kterém je vysílán Multiplex 21 České Televize a který bývá v souvislosti s příjmovými problémy televizorů Samsung zmiňován nejčastěji - je to celoplošná jednofrekvenční síť. Ačkoli byl podle měřicího zařízení příjem rušen pre-echy i echy, se kterými mají televizory Samsung problém, byly zřejmě v konstelaci, kdy tuneru nevadily a televizor multiplex bez problémů naladil.

Na kanálu 26, což je celoplošná SFN síť, jsou problémy nejčastěji. Sami vidíte řadu pre-ech i ech z různých vysílačů. Televizor Samsung si s ním přesto (překvapivě) poradil.

Vše fungovalo, i když byl signál útlumovými členy snížen až hluboko pod úroveň stanovenou normou, Samsung přestal přijímat při síle signálu 25 dB, Panasonic 22 dB, což je v obou případech skvělý výsledek.

Co bylo překvapivé, že se samsungu někdy na určitém kanálu podařilo multiplex jednou přijmout a indikovat 100% kvalitu signálu, při dalším ladění ale na stejném kanálu nechytl vůbec nic a kvalitu signálu označil za hodnotou 0 %. Může se tedy stát, že při automatickém ladění některé multiplexy vynechá a při opakování ladění je třeba nalezne. Spolehlivější zřejmě bude ruční vyhledávání, kdy můžete v případě nezdaru proces na konkrétním kanálu snadno opakovat a výsledek pak uložit.

Ukázalo se, že problémy s příjmem nastávají ve velmi specifických případech, kdy ani s pomocí měřicího zařízení nelze dopředu s jistotou říci, zda na rizikových televizorech příjem fungovat bude, nebo nebude. Nakolik Samsungu pomůže slíbená firmwarová aktualizace, která bude distribuována přes internet přímo do televizorů a bude také ke stažení na webu výrobce pro aktualizaci přes USB, zatím nevíme.

SFN, pre-echo... o co vlastně jde?

Proč tuner, který bez potíží přijímá DVB-T signál, má problémy s DVB-T2 signálem? „Komplikace vznikla kvůli kmitočtové nouzi a frekvenční koordinaci s ostatními státy. U nás se tak zvolily takzvané jednofrekvenční (Single Frequency Network, SFN - poznámka redakce) sítě, kdy kupříkladu Multiplex 21 je vysílán téměř ze všech vysílačů na kanálu 26, tedy na stejné frekvenci. V některých oblastech, například Polabí nebo vyvýšených lokalitách, je těchto vysílačů vidět více najednou a signály se překrývají. To u DVB-T nebylo,“ vysvětluje Jakub Melín ze společnosti DVB & DAB Servis. 

Pokud jsou pre-echa a echa v rámci takzvaného ochranného intervalu, měly by si s nimi tunery televizorů bez problémů poradit. Ochranný interval totiž řeší to, že se signál nechová jako rušení. V České republice byl zvolen ochranný interval 1/8, vysílače mohou být od sebe až 134 kilometrů, přičemž se nepočítá rozdíl mezi vysílači, ale mezi příjmovým místem a vysílači.  Pokud je rozdíl vzdáleností vysílačů menší (tj. je v rámci ochranného intervalu), tunery by si s ním měly bez problémů poradit.

„Když se echa špatně poskládají tak, že signály blízkého a vzdáleného vysílače jsou stejně silné, což se děje třeba u Prahy, kde je silný Cukrák a Žižkov, ale z větší vzdálenosti svítí velmi silná Buková hora nebo Klínovec, tak to pak může tuner špatně vyhodnocovat. Rozdíly v úrovni signálů jsou malé a rozdíly vzdáleností tak velké, že se vzdálenější signály chovají jako rušení bližších,“ doplňuje Melín. Problémy se navíc podstatně prohlubují při podzimních inverzích, kdy signál vysílačů může dosáhnout i do míst, kde normálně není. A také při použití málo směrové antény, kterou nelze přesněji zaměřit na konkrétní vysílač.

Za zmínku stojí, že české DVB-T2 využívá vysoké modulace 256QAM, díky čemuž má jeden kanál propustnost 33 Mbit a vejde se tak do něj více televizních stanic, nebo programy ve vyšším rozlišení. V Německu využívají modulaci 64QAM, takže mají datový tok „jen“ 26 Mbit, ale zase o něco robustnější a pro příjem o trochu méně náročnější síť. 

„S kvalitním tunerem by vše výše vyřčené neměl být větší problém, ale ne všichni výrobci osazují své televizory a set-top-boxy kvalitními tunery. Nikoho nenapadlo, že problém se SFN bude tak velký,“ doplňuje Melín.

Problémy s tunery podle Melína stojí jen za zlomkem problémů s příjmem,
v 80 až 90 % případů je problém na straně diváka - špatné nebo špatně nasměrované antény, případně nevhodné kabeláže. Tuto problematiku však probereme v samostatném článku. 

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 10 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...