Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kerbango Radio - první přijímač internetového vysílání

  0:25aktualizováno  0:25
Rozmach internetového rozhlasového vysílání překonává i ty nejoptimističtější odhady. Podle průzkumu je jenom v USA více než 11 milionů posluchačů internetových rádií. Právě jim je určen vůbec první "stand alone" přijímač internetového vysílání na světě, který nese jméno Kerbango Radio.
Rozmach internetového rozhlasového vysílání překonává i ty nejoptimističtější odhady. Podle průzkumu je jenom v USA více než 11 milionů posluchačů internetových rádií. Právě jim je určen vůbec první "stand alone" přijímač internetového vysílání na světě, který nese jméno Kerbango Radio.

Kerbango Radio

Základní nevýhodou jinak velmi zajímavého internetového rozhlasového vysílání byla donedávna nutnost jeho přijímání pouze prostřednictvím počítače připojeného k Internetu. Díky aktivitě firmy Kerbango bude možné již brzy přijímat tisíce internetových stanic pomocí samostatného přijímače Kerbango Radio, který ke svému provozu vystačí s připojením do telefonní zásuvky, nebo do lokální počítačové sítě připojené do Internetu. Počítač můžete ponechat vypnutý, Kerbango Radio se o vše postará samo.

Kerbango Radio - přední panel

Po jeho zapnutí se prostřednictvím modemu V90 56K připojí k Internetu a kategorie dostupných vysílání jsou zobrazeny na přehledném LCD displeji (320x200 VGA). Kategorie zahrnují klasické žánry jako Rock&Roll, Klasickou hudbu, Country, Jazz, mluvené slovo a nepřeberné množství dalších. Pomocí ladícího knoflíku na předním panelu si uživatel vybere požadované vysílání a po stištění volby "Select" se přijímač připojí k vybranému toku audio dat a začne přehrávat zvolené vysílání. Za přehrávaní uživatel neplatí žádné poplatky, platí pouze za připojení k Internetu svému poskytovateli (ISP). Majitelé DSL nebo ISDN linky tak mohou Kerbango Radio poslouchat klidně celý den. Uživatelé připojení přes komutovanou telefonní linku to budou mít bohužel dražší a celodenní poslech asi jen tak nebude připadat do úvahy. Navíc přijímač kromě internetového vysílání a klasického AM/FM vysílání umožňuje přehrávat i populární MP3 soubory, které však musí být uloženy na některém z počítačů připojených ke stejné LAN síti.

Kerbango Radio - zadní panel

Hlavním mozkem celého přijímače je 32 bitový procesor Motorola PowerPC s taktovací frekvencí 80Mhz, s 8MB DRAM a 8MB Flash paměti. V zadní části přijímače se nacházejí všechny potřebné konektory, mezi kterými najdeme i průchozí RJ-11 telefonní přípojku, konektor pro připojení napájení, 2xUSB konektor pro připojení přenosného MP3 přehrávače nebo USB hard disku, stereo výstup na reproduktory a výstup na sluchátka. Softwarové vybavení představuje linuxová verze přehrávače RealPlayer G2 od firmy RealNetworks s podporou všech G2 kodeků (G2, Real Audio a MP3). Zajímavá je možnost upgrade softwarového vybavení stažením nové verze z Internetu.

Pro dohled a správu dostupných vysílání slouží služba Kembargo Tuning Service (KTS), která ve skutečnosti představuje relativně složitou databázi, do které se ukládají informace o všech dostupných vysíláních nalezených na Internetu. Každé nově nalezené vysílání je nejprve otestováno z hlediska kvality a po jeho zařazení do databáze je pravidelně kontrolováno pomocí programového robota StremBot, který dohlíží na to, aby údaje uložené v databázi odpovídaly vždy skutečnosti.

Přestože Kerbango Radio se na první pohled příliš neliší od zaběhlých AM/FM přijímačů, v jedné věci je přeci jenom jiné a lepší. Hlavní předností internetového vysílání je totiž jeho zpětná vazba a interakce. Některé ze stanic nabízejí možnost získat bezplatně doplňkové informace k přehrávané skladbě. Stačí stisknout potřebné tlačítko a obratem se dozvíte, kde si můžete zakoupit hudební CD přehrávaného interpreta, kdy a kde se bude konat jeho další koncert a další podobné informace, o kterých si můžete u klasických rádií nechat jenom zdát.

Kerbango Radio by mělo být uvedeno do prodeje v průběhu měsíce června a jeho cena se bude pohybovat okolo $300. Zájemci jej zpočátku seženou výhradně na stránkách firmy Kerbango. Postupem čase se počítá s jeho uvedením (i lehce modifikovaných verzí) do celosvětové maloobchodní sítě prodejců.

Výrobce: Kerbango, Inc.
Website: http://www.kerbango.com
Cena: cca $300
Autor:


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

„Nejlepší rádio na světě“ za šílenou cenu vyrobili Italové. Má umět vše

Pravděpodobně nejdražší rádio a Androidem na světě vyrobili Italové.

V Itálii prý znovu vynalezli rádio. Alespoň to tvrdí odvážná reklamní kampaň společnosti Radio Novelli. Za „vynález“ si...

Řady zcela bezdrátových sluchátek rozšířila i novinka Sennheiser

Sennheiser Momentum True Wireless

Řadu intraaurálních sluchátek Momentum rozšířil na premiéře na veletrhu IFA nový model True Wireless. Jak název...

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 76 590 km, diesel
680 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz