Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kerbango Radio - první přijímač internetového vysílání

  0:25aktualizováno  0:25
Rozmach internetového rozhlasového vysílání překonává i ty nejoptimističtější odhady. Podle průzkumu je jenom v USA více než 11 milionů posluchačů internetových rádií. Právě jim je určen vůbec první "stand alone" přijímač internetového vysílání na světě, který nese jméno Kerbango Radio.
Rozmach internetového rozhlasového vysílání překonává i ty nejoptimističtější odhady. Podle průzkumu je jenom v USA více než 11 milionů posluchačů internetových rádií. Právě jim je určen vůbec první "stand alone" přijímač internetového vysílání na světě, který nese jméno Kerbango Radio.

Kerbango Radio

Základní nevýhodou jinak velmi zajímavého internetového rozhlasového vysílání byla donedávna nutnost jeho přijímání pouze prostřednictvím počítače připojeného k Internetu. Díky aktivitě firmy Kerbango bude možné již brzy přijímat tisíce internetových stanic pomocí samostatného přijímače Kerbango Radio, který ke svému provozu vystačí s připojením do telefonní zásuvky, nebo do lokální počítačové sítě připojené do Internetu. Počítač můžete ponechat vypnutý, Kerbango Radio se o vše postará samo.

Kerbango Radio - přední panel

Po jeho zapnutí se prostřednictvím modemu V90 56K připojí k Internetu a kategorie dostupných vysílání jsou zobrazeny na přehledném LCD displeji (320x200 VGA). Kategorie zahrnují klasické žánry jako Rock&Roll, Klasickou hudbu, Country, Jazz, mluvené slovo a nepřeberné množství dalších. Pomocí ladícího knoflíku na předním panelu si uživatel vybere požadované vysílání a po stištění volby "Select" se přijímač připojí k vybranému toku audio dat a začne přehrávat zvolené vysílání. Za přehrávaní uživatel neplatí žádné poplatky, platí pouze za připojení k Internetu svému poskytovateli (ISP). Majitelé DSL nebo ISDN linky tak mohou Kerbango Radio poslouchat klidně celý den. Uživatelé připojení přes komutovanou telefonní linku to budou mít bohužel dražší a celodenní poslech asi jen tak nebude připadat do úvahy. Navíc přijímač kromě internetového vysílání a klasického AM/FM vysílání umožňuje přehrávat i populární MP3 soubory, které však musí být uloženy na některém z počítačů připojených ke stejné LAN síti.

Kerbango Radio - zadní panel

Hlavním mozkem celého přijímače je 32 bitový procesor Motorola PowerPC s taktovací frekvencí 80Mhz, s 8MB DRAM a 8MB Flash paměti. V zadní části přijímače se nacházejí všechny potřebné konektory, mezi kterými najdeme i průchozí RJ-11 telefonní přípojku, konektor pro připojení napájení, 2xUSB konektor pro připojení přenosného MP3 přehrávače nebo USB hard disku, stereo výstup na reproduktory a výstup na sluchátka. Softwarové vybavení představuje linuxová verze přehrávače RealPlayer G2 od firmy RealNetworks s podporou všech G2 kodeků (G2, Real Audio a MP3). Zajímavá je možnost upgrade softwarového vybavení stažením nové verze z Internetu.

Pro dohled a správu dostupných vysílání slouží služba Kembargo Tuning Service (KTS), která ve skutečnosti představuje relativně složitou databázi, do které se ukládají informace o všech dostupných vysíláních nalezených na Internetu. Každé nově nalezené vysílání je nejprve otestováno z hlediska kvality a po jeho zařazení do databáze je pravidelně kontrolováno pomocí programového robota StremBot, který dohlíží na to, aby údaje uložené v databázi odpovídaly vždy skutečnosti.

Přestože Kerbango Radio se na první pohled příliš neliší od zaběhlých AM/FM přijímačů, v jedné věci je přeci jenom jiné a lepší. Hlavní předností internetového vysílání je totiž jeho zpětná vazba a interakce. Některé ze stanic nabízejí možnost získat bezplatně doplňkové informace k přehrávané skladbě. Stačí stisknout potřebné tlačítko a obratem se dozvíte, kde si můžete zakoupit hudební CD přehrávaného interpreta, kdy a kde se bude konat jeho další koncert a další podobné informace, o kterých si můžete u klasických rádií nechat jenom zdát.

Kerbango Radio by mělo být uvedeno do prodeje v průběhu měsíce června a jeho cena se bude pohybovat okolo $300. Zájemci jej zpočátku seženou výhradně na stránkách firmy Kerbango. Postupem čase se počítá s jeho uvedením (i lehce modifikovaných verzí) do celosvětové maloobchodní sítě prodejců.

Výrobce: Kerbango, Inc.
Website: http://www.kerbango.com
Cena: cca $300
Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Apple chystá nová bezdrátová sluchátka. Budou vás stále odposlouchávat

AirPods

Apple se chystá na trh uvést vylepšenou verzi bezdrátových sluchátek AirPods.

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Najdete na iDNES.cz