Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kiwi MP3 Discman - první přenosný MP3-CD přehrávač v prodeji

  0:30aktualizováno  0:30
První přenosný přehrávač umožňující přehrávat klasická audio CD i CD s MP3 soubory je konečně v prodeji. Závod o to, kdo první uvede na trh takovéto hardwarové řešení, vyhrála dosud neznámá firma Kiwi Computers.
Kombinované přenosné MP3-CD přehrávače předvedlo již několik firem, ale žádná jej dosud neuvedla na trh. Ani přehrávač značky I-Jam, o němž jsme vás informovali, se dosud neprodává. Váhání známých značek využila dosud málo známá firma Kiwi Computers, která právě začala přes Internet prodávat svůj Kiwi MP3 Discman Player.

Kiwi MP3 Discman

Přehrávač Kiwi se vyznačuje tím, co mnoha potencionálním uživatelům MP3 přenosných přehrávačů chybělo - paměťovým médiem s dostatečně velkou kapacitou. Kiwi MP3 Discman samozřejmě přehrává zvuková CD jako běžné přenosné CD přehrávače. Hlavním rysem je vsak možnost poslouchat MP3 soubory uložené na CD. Výhody jsou zřejmé. Na jedno CD o běžné kapacitě 650 MB se vejde dvanáct hodin hudby ve kvalitě srovnatelné s kvalitou zvukového CD. Desetkrát větší kapacita než skýtají dnešní špičkové MP3 přehrávače přináší i další výhody. Ke Kiwi nepotřebujete žádný speciální software, který přehrávače obvykle doprovází. Odpadá totiž nutnost přenášet MP3 data kabelem z počítače do paměti přehrávače. Tím se ušetří mnoho času a zároveň se přehrávač stává opravdu nezávislou jednotkou, narozdíl od přehrávačů s pamětí flash RAM, které je nutno "tankovat" z počítače.

Kiwi MP3 Discman

Namítne-li někdo možnost použití výměnných paměťových karet u některých přehrávačů, zůstává stále nepoměr mezi kapacitou médií a zejména jejich cenou. CD dnes koupíte za babku, kdežto paměťové karty jsou dražší než samotný MP3 přehrávač bez paměti. CD-R je dnes prostě nejdostupnějším médiem, zároveň je obvyklým prostředkem zálohování a ukládání MP3 souborů. Mnoho majitelů rozsáhlých kolekcí MP3 souborů uložených na CD tak získá možnost přehrát si je kdykoliv a kdekoliv bez ohledu na nepřítomnost počítače, jenž byl dosud k reprodukci nutný.

Kiwi přečte vypalovaná CD-R i přepisovatelné disky CD-RW. Výhodou přehrávače je, že nemusíte používat speciální způsob ukládání MP3 souborů na CD. Přístroj dokáže pracovat s dlouhými názvy souborů i s podadresáři. Určitým omezením je, že podle oznámení výrobce nesmí být na CD soubory jiného typu než MP3. Přehrávač nepřečte ani soubory přidávané na CD-R později (další session).

Přístroj s mechanickými částmi má přirozeně větší spotřebu než přehrávače s pamětí RAM. Nabíječka baterií je zabudována přímo v přístroj. Dodávaný síťový adaptér slouží nejen k dobíjení Ni-Cd akumulátorů, ale můžete jej využít pro přehrávání doma a ušetřit tak baterie. Na dva alkalické AA články by měl přehrávač vydržet 14 hodin hraní.

K zobrazení informací o přehrávané skladbě slouží LCD display. Zásadním nedostatkem použitého řešení je, že nezobrazuje informace o MP3 souborech z ID 3 tagu. Z nadstandardních funkcí přístroj poskytuje možnost záznamu hlasových poznámek. Diktafon využívá zabudovanou paměť (nikoliv zápis na CD), do níž se vejde maximálně 500 s záznamu.

LCD

Poměrně neobvyklé je, že výrobek nedoprovází žádný software. Jak jsme však již výše zmínili, speciální software není potřeba. Na tvorbu MP3 souborů existuje velké množství programů, z nich mnohé jsou zdarma. Výrobce jmenovitě doporučuje MusicMatch Jukebox. Vypalovací programy jsou většinou dodávány přímo se zapisovacími mechanikami CD-R a CD-RW. Adaptec Easy CD Creator doporučovaný výrobcem je z těchto programů pro své jednoduché ovládání nejvhodnější pro začínajícího uživatele.

Zájemci, které možnosti nového přehrávače nadchnou, jej mohou získat na adrese http://www6.electrom.com/CarMP3Player/ordercarmp3.htm (přes Amazon.com). Možnosti výrobce však zřejmě očekávanému zájmu nebudou stačit. Na skladě je zatím pouhých 200 kusů. Přehrávač firmy Kiwi Computers je první, ale zcela určitě ne poslední. V současné době připravují podobná zařízení další firmy a ještě v tomto měsíci by se měly objevit přehrávače MamboX od firmy Tagram a DMusic SM-200C firmy Pine Technology.

Technické parametry:
 • Rozměry: 152 x 127 x 25 mm
 • Hmotnost: 265 g (s bateriemi)
 • Frekvenční rozsah: 5-20000Hz
 • Výstupy: Line Out, Headphone (stereo mini jack)
 • Napájení: DC 3.0V, 2 články AA (výdrž 14 hodin)
 • Ovládací tlačítka: Play/Pause, Stop/Power Off, Forward/Backward
 • LCD Display
Příslušenství:
 • Stereo sluchátka
 • Síťový adaptér
 • 2 x 1.5V AA napájecí články
 • Uživatelská příručka
 • 1 x CD-R 650 MB

Výrobce: Kiwi Computers
Website: http://kiwi-computers.com/discman/
Cena: $199

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz