Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kiwi MP3 Discman - první přenosný MP3-CD přehrávač v prodeji

  0:30aktualizováno  0:30
První přenosný přehrávač umožňující přehrávat klasická audio CD i CD s MP3 soubory je konečně v prodeji. Závod o to, kdo první uvede na trh takovéto hardwarové řešení, vyhrála dosud neznámá firma Kiwi Computers.
Kombinované přenosné MP3-CD přehrávače předvedlo již několik firem, ale žádná jej dosud neuvedla na trh. Ani přehrávač značky I-Jam, o němž jsme vás informovali, se dosud neprodává. Váhání známých značek využila dosud málo známá firma Kiwi Computers, která právě začala přes Internet prodávat svůj Kiwi MP3 Discman Player.

Kiwi MP3 Discman

Přehrávač Kiwi se vyznačuje tím, co mnoha potencionálním uživatelům MP3 přenosných přehrávačů chybělo - paměťovým médiem s dostatečně velkou kapacitou. Kiwi MP3 Discman samozřejmě přehrává zvuková CD jako běžné přenosné CD přehrávače. Hlavním rysem je vsak možnost poslouchat MP3 soubory uložené na CD. Výhody jsou zřejmé. Na jedno CD o běžné kapacitě 650 MB se vejde dvanáct hodin hudby ve kvalitě srovnatelné s kvalitou zvukového CD. Desetkrát větší kapacita než skýtají dnešní špičkové MP3 přehrávače přináší i další výhody. Ke Kiwi nepotřebujete žádný speciální software, který přehrávače obvykle doprovází. Odpadá totiž nutnost přenášet MP3 data kabelem z počítače do paměti přehrávače. Tím se ušetří mnoho času a zároveň se přehrávač stává opravdu nezávislou jednotkou, narozdíl od přehrávačů s pamětí flash RAM, které je nutno "tankovat" z počítače.

Kiwi MP3 Discman

Namítne-li někdo možnost použití výměnných paměťových karet u některých přehrávačů, zůstává stále nepoměr mezi kapacitou médií a zejména jejich cenou. CD dnes koupíte za babku, kdežto paměťové karty jsou dražší než samotný MP3 přehrávač bez paměti. CD-R je dnes prostě nejdostupnějším médiem, zároveň je obvyklým prostředkem zálohování a ukládání MP3 souborů. Mnoho majitelů rozsáhlých kolekcí MP3 souborů uložených na CD tak získá možnost přehrát si je kdykoliv a kdekoliv bez ohledu na nepřítomnost počítače, jenž byl dosud k reprodukci nutný.

Kiwi přečte vypalovaná CD-R i přepisovatelné disky CD-RW. Výhodou přehrávače je, že nemusíte používat speciální způsob ukládání MP3 souborů na CD. Přístroj dokáže pracovat s dlouhými názvy souborů i s podadresáři. Určitým omezením je, že podle oznámení výrobce nesmí být na CD soubory jiného typu než MP3. Přehrávač nepřečte ani soubory přidávané na CD-R později (další session).

Přístroj s mechanickými částmi má přirozeně větší spotřebu než přehrávače s pamětí RAM. Nabíječka baterií je zabudována přímo v přístroj. Dodávaný síťový adaptér slouží nejen k dobíjení Ni-Cd akumulátorů, ale můžete jej využít pro přehrávání doma a ušetřit tak baterie. Na dva alkalické AA články by měl přehrávač vydržet 14 hodin hraní.

K zobrazení informací o přehrávané skladbě slouží LCD display. Zásadním nedostatkem použitého řešení je, že nezobrazuje informace o MP3 souborech z ID 3 tagu. Z nadstandardních funkcí přístroj poskytuje možnost záznamu hlasových poznámek. Diktafon využívá zabudovanou paměť (nikoliv zápis na CD), do níž se vejde maximálně 500 s záznamu.

LCD

Poměrně neobvyklé je, že výrobek nedoprovází žádný software. Jak jsme však již výše zmínili, speciální software není potřeba. Na tvorbu MP3 souborů existuje velké množství programů, z nich mnohé jsou zdarma. Výrobce jmenovitě doporučuje MusicMatch Jukebox. Vypalovací programy jsou většinou dodávány přímo se zapisovacími mechanikami CD-R a CD-RW. Adaptec Easy CD Creator doporučovaný výrobcem je z těchto programů pro své jednoduché ovládání nejvhodnější pro začínajícího uživatele.

Zájemci, které možnosti nového přehrávače nadchnou, jej mohou získat na adrese http://www6.electrom.com/CarMP3Player/ordercarmp3.htm (přes Amazon.com). Možnosti výrobce však zřejmě očekávanému zájmu nebudou stačit. Na skladě je zatím pouhých 200 kusů. Přehrávač firmy Kiwi Computers je první, ale zcela určitě ne poslední. V současné době připravují podobná zařízení další firmy a ještě v tomto měsíci by se měly objevit přehrávače MamboX od firmy Tagram a DMusic SM-200C firmy Pine Technology.

Technické parametry:
 • Rozměry: 152 x 127 x 25 mm
 • Hmotnost: 265 g (s bateriemi)
 • Frekvenční rozsah: 5-20000Hz
 • Výstupy: Line Out, Headphone (stereo mini jack)
 • Napájení: DC 3.0V, 2 články AA (výdrž 14 hodin)
 • Ovládací tlačítka: Play/Pause, Stop/Power Off, Forward/Backward
 • LCD Display
Příslušenství:
 • Stereo sluchátka
 • Síťový adaptér
 • 2 x 1.5V AA napájecí články
 • Uživatelská příručka
 • 1 x CD-R 650 MB

Výrobce: Kiwi Computers
Website: http://kiwi-computers.com/discman/
Cena: $199

Autor:


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Nový „walkman“ od Sony váží 2,5 kg a stojí přes 200 tisíc korun

Sony DMP-Z1

Míří na ty úplně nejnáročnější posluchače a k jejich uspokojení se snaží dojít kombinací klasických audiofilských...

Řady zcela bezdrátových sluchátek rozšířila i novinka Sennheiser

Sennheiser Momentum True Wireless

Řadu intraaurálních sluchátek Momentum rozšířil na premiéře na veletrhu IFA nový model True Wireless. Jak název...

„Nejlepší rádio na světě“ za šílenou cenu vyrobili Italové. Má umět vše

Pravděpodobně nejdražší rádio a Androidem na světě vyrobili Italové.

V Itálii prý znovu vynalezli rádio. Alespoň to tvrdí odvážná reklamní kampaň společnosti Radio Novelli. Za „vynález“ si...

Najdete na iDNES.cz