Klasické české filmy se možná dočkají HD podoby

  18:40aktualizováno  18:40
Sdružení DVD Group chce, aby každý rok bylo převedeno několik klasických českých filmů do vysokého rozlišení.

Ilustrační foto | foto: Václav Nývlt, Jan Kužník

Stát by měl podle profesního sdružení DVD Group.cz přispívat na převod "zlatého fondu" českých filmů do formátu s vysokým rozlišením obrazu (High Defition, HD) tak, aby je bylo možné vydávat v moderním nastupujícím formátu Blu-ray a promítat v kinech v digitální kvalitě s HD. Podle DVD Group.cz by tak bylo vhodné, aby každý rok po dobu pěti let šlo deset procent ze státního fondu kinematografie právě na digitalizaci starších českých filmů, řekli dnes zástupci sdružení novinářům.

Ministerstvo kultury nyní připravuje návrh zákona o kinematografii, který podle sdružení počítá se zavedením poplatku z každého disku s filmy za účelem vyššího příjmu fondu. Podle sdružení by měl v tom případě stát vytvořit i lepší podmínky pro vydávání filmů vhodných pro nastupující technologie. Sdružení ale podle šéfa DVD Group.cz Pavla Borowiece zároveň respektuje, že peníze z fondu jsou určeny především na natáčení nových filmů.

Digitalizaci si podle DVD Group.cz zaslouží umělecky kvalitní tituly jako Holubice nebo Markéta Lazarová od Františka Vláčila, Touha od Vojtěcha Jasného, Trápení nebo Vysoká zeď od Karla Kachyni a další, které dosud nebyly vůbec vydány ani na DVD nosičích, stejně jako filmy Karla Zemana, Jiřího Trnky nebo Hermíny Týrlové.

Na rozdíl od převodu na formát DVD, který je méně kvalitní než Blu-ray, nemá podle Borowiece smysl převádět staré klasické české filmy na Blu-ray bez precizního restaurování a digitalizace. To ovšem přijde na značnou částku peněz, kterou u takto umělecky zaměřených děl trh nezajistí.

"Investice do (digitalizace) titulů, které jsou starší, bude nepochybně větší, je to otázka desítek milionů korun," uvedl Borowiec.

Podle údajů sdružení bylo v letech 1999 až 2008 uvedeno na trh 6337 filmových titulů s českou verzí. Z toho je 386 filmů, které lze podle DVD Group.cz označit jako českou filmovou klasiku natočenou od 30. let do roku 1990.

Paradoxně přitom podle Borowiece nejsou dostupná významná umělecká díla, která byla v době svého vzniku nebo v období normalizace z hlediska distribuce znevýhodňována nebo přímo zakázána. "Převažují důvody komerční, ty mají svůj důvod, přesto si myslíme, že tady je nezastupitelná úloha státu," podotkl.

Podle Borowiece bez digitalizace hrozí, že se začnou rozevírat pomyslné nůžky mezi novými technologiemi včetně Blu-ray umožňujícími vysoké rozlišení HD na straně jedné a technickou úrovní filmů a jejich případnou nedostatečnou nabídkou na straně druhé. Budoucnost podle něj patří právě novému formátu Blu-ray, který DVD v budoucnosti nahradí.

DVD Group.cz původně vzniklo podle svých stránek jako sdružení pro podporu formátu DVD. Členem se může stát společnost, která se v ČR zabývá výrobou, distribucí nebo dovozem přístrojů nebo nosičů formátu DVD.

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Levný chytrý televizor pro ty, kteří nechtějí chytrý televizor

Chytrý televizor Philips 55PUS6703/12 s rozhraním Saphi. (Snímek je koláží,...

Za necelých sedmnáct tisíc Philips prodává televizor s jednoduchým a svižně fungujícím rozhraním Saphi, 4K rozlišením,...

Perfektní procesor nestačí, dojem z televizoru Sony zkazil horší panel

Televizor KD-55XF8505 s Android TV.

Na papíře je Sony Bravia KD-55XF8505 výborný televizor, při testu se však ukázalo, že se několik věcí nepovedlo....Najdete na iDNES.cz