Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Klasické videopůjčovny spějí k zániku. Válcují je nové technologie

  12:00aktualizováno  12:00
Kamenné půjčovny filmů zjevně dlouho nepřežijí, a to nejen v Česku. Likviduje je nástup virtuálních systémů pro sledování videa na vyžádání, levná DVD na novinových stáncích i možnost stahovat filmy z internetu. V USA se v souvislosti s tím dokonce hovoří o konci části americké kultury.
Půjčovna filmových DVD

Půjčovna filmových DVD | foto: Profimedia.cz

V posledních několika letech skončily na tuzemském trhu kvůli stahování filmů z internetu a levným DVD stovky videopůjčoven a jejich počet se výrazně snížil i letos.

Lidé totiž do klasických kamenných půjčoven filmů přestávají chodit a filmy si raději za poplatek stahují do svých počítačů z virtuálních videopůjčoven, kterých naopak přibývá.

Posledních pět videopůjčoven na konci letošního roku zavře společnost Divida, která jich původně provozovala 17.

Už loni skončily provozovny známého řetězce půjčoven PlanetDVD, jejichž tržby za předchozí tři roky klesly až o 80 procent. Zavřely i další řetězce, z nichž některé byly na trhu přes 15 let.

Svého konce se dočkal i na české poměry v té době inovátorský projekt Cinetik, kde si lidé mohli půjčovat DVD přes internet až do domu. (více o on-line DVD půjčovně

Ani Česká televize neuspěla s vlastní videopůjčovnou. Její provoz ukončila na konci minulého roku. (Nezájem diváků pohřbil on-line videopůjčovnu ČT)

Divida chce nyní s pomocí nového investora všechny síly soustředit na virtuální videopůjčovnu Topfun.cz.

"Před dvěma až třemi roky bylo v Česku přes 1 500 videopůjčoven. Nyní jich je v provozu zhruba sto."

Tržby kamenných videopůjčoven v posledních letech výrazně klesly a na celkovém obratu společnosti mají už jen minimální podíl.

"Do projektu Topfun nyní vstoupil nový investor a výsledkem našeho snažení by mělo být, že i ty největší filmové trháky z produkce hlavních amerických filmových studií našim uživatelům nabídneme on-line ve stejný čas, jako vyjdou na DVD," řekl jednatel společnosti Divida Radek Přikryl.

Odhadl, že ještě před dvěma až třemi roky bylo v Česku přes 1 500 videopůjčoven. Nyní jich je v provozu zhruba sto, které zatím tlaku levných DVD a internetu odolaly.

Propad zájmu o klasické videopůjčovny potvrzují statistiky sdružení DVD Group.cz o prodeji DVD.

"Zatímco ještě v roce 2005 měly videopůjčovny na celkovém tuzemském prodeji DVD podíl 25 procent, tak letos klesl pod hranici pěti procent," vysvětluje Pavel Borowiec ze sdružení DVD Group.cz. 

V předchozích dvou letech se podle něj prodej DVD do videopůjčoven snižoval o zhruba 40 procent ročně a letos se tempo jeho poklesu zvýšilo na 49 %. Celkový prodej DVD přitom od ledna do července klesl o šest procent.

Naopak roste zájem o služby virtuálních videopůjčoven. Počet uživatelů internetové videopůjčovny Topfun, která působí i na Slovensku, se zvýšil z 29 000 na začátku letošního roku na zhruba 40 000. Další nárůst počtu uživatelů si provozovatelé slibují od plánovaného zařazení novinek z produkce hlavních hollywoodských studií.

Zapůjčení jednoho filmu na 24 hodin přijde v internetové půjčovně Topfun na 45 korun, což je zhruba stejná cena jako v případě levných DVD prodávaných v novinových stáncích.

V USA končí největší řetězec půjčoven

Ani ve Spojených státech nemají videopůjčovny na růžích ustláno. I za mořem za jejich zřejmě nevyhnutelný zánik může technologický pokrok, zejména stále rozšířenější půjčování filmů přes internet.

S videopůjčovnami odchází také část americké kultury.

Budoucnost těchto provozoven v USA nedávno naznačil krach celonárodního řetězce Blockbuster. Podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) s videopůjčovnami odchází také část americké kultury.

Jedním z těch, kdo neví, jak dlouho ještě udrží svoje podnikání, je Alan Sklar z Manhattanu. V jeho půjčovně nepanuje velký ruch a je prý rád, když z výdělku zaplatí účty.

Na vině jsou podle něj nové služby, jako je třeba Netflix, který za měsíční paušál doručuje lidem filmy na DVD či Blu-ray discích až domů. Část katalogu také lidé mohou v rámci stejného paušálu sledovat přes internet.

"Lidé rádi dostávají dárky. Moc živých lidí už tu nevídáme," posteskl si Sklar.

Zapravdu mu dávají čísla. Podle posledních dostupných údajů bylo v roce 2007 ve Spojených státech zhruba 16 000 videopůjčoven oproti 23 000 o deset let dřív.

"Videopůjčovny jsou najednou nepraktické," podotkl Joshua Greenberg, který o jejich dějinách napsal knihu.

Filmy půjčoval i Quentin Tarantino

První půjčovny filmů se v zemi objevily na konci 70. let minulého století.

Prodavači v některých půjčovnách se tak díky svým radám a znalostem těšili velké vážnosti.

Trh se nejdříve rozvíjel pomalu, protože přehrávače byly drahé. Pak ale jejich ceny klesly a v polovině 80. let zažily Spojené státy boom videopůjčoven. Pro mnoho filmových fanoušků se také staly místem, kde se dozvídali o zahraničních a nezávislých filmech, jinak nepříliš dostupných.

Prodavači v některých půjčovnách se tak díky svým radám a znalostem těšili velké vážnosti.

Jedním z nejproslulejších nadšenců, kteří pracovali ve videopůjčovnách, je režisér Quentin Tarantino. V půjčovně Video Archives v kalifornském městě Hermosa Beach strávil několik let.

"V prodejně jsem musel být malý pan kritik, dávat lidem filmy do rukou a obhajovat své názory, proč jeden film považuju za dobrý a jiný za špatný," řekl Tarantino kdysi v jednom rozhovoru.

Videopůjčovny si díky své specifičnosti našly cestu i do filmů. Objevují se například ve snímcích Kevina Smithe, svérázně se nim jako k fenoménu vyjádřil třeba i francouzský režisér Michel Gondry.

Ve dva roky starém filmu "Prosíme přetočte" (Be Kind Rewind) líčí osudy zaměstnanců videopůjčovny, kteří se největší trháky snaží natočit po svém, když se jednomu z nich podařilo smazat všechny videokazety.

Podobně jako před nimi obchody s hudbou ale nyní i většinu videopůjčoven podle WSJ čeká zánik. Jenom letos se totiž očekává, že tržby z půjčování v prodejnách ve Spojených státech klesnou ve srovnání s rokem 2001 o 56 procent na 3,65 miliardy dolarů (zhruba 64,6 miliardy Kč).

Autoři: ,Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Útočníci dokážou zcela zablokovat televizor a těžit na něm bitcoin

ESET Smart Tv security

Teprve před několika týdny se poprvé objevil nový virus pro chytré televize na platformě Android TV, který na pozadí...

Na zdi umí zmizet a vede k nim jen jeden kabel. Nové televizory Samsung

Nový QLED televizor Samsung.

Samsung v New Yorku představil letošní modely QLED televizorů. Mezi nejzajímavější nové vlastnosti patří připojení...

Samsung představil první 8K televizor, skvostně zobrazí i běžné vysílání

Nývlt Václav: 8K TV

Společnost Samsung na trh uvedla novou vlajkovou loď QLED televizorů, model Q9S s rozlišením 8K. Televizor je vybaven...

Najdete na iDNES.cz