Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Auto je zbytečné, je to fosilní zábava, řekl fyzik v Rozstřelu

  16:11aktualizováno  3. prosince 12:11
Mít vlastní auto ve městě dnes není luxus, nýbrž „opruz“ - a dobrý způsob, jak snížit naší spotřebu peněz i materiálu, řekl v pořadu Rozstřel Jan Hollan z Masarykovy univerzity. Ten je zastáncem rychlého snižování spotřeby energií v zájmu ochrany klimatu Země.

Celý záznam do článku v dohledné době doplníme. Děkujeme za pochopení.

Dopady oteplování jsou znát již dnes a není to nic pozitivního, řekl v Rozstřelu fyzik Jan Hollan, který je zastáncem neplýtvání energií jako hlavního nástroje proti změně klimatu. Skleníkové plyny, které dnes vypouštíme, jsou podle něj „facka naším dětem a vnukům“.

Nefosilní zdroje energie mohou v dohledné době pokrýt zhruba polovinu dnešní spotřeby energie, odhaduje Hollan: „Bohaté země nemusí padnout do chudoby, ale jejich spotřeba se bude muset snížit.“ Míra naší spotřeby, třeba v individuální dopravě, je podle něj příliš vysoká. Lidé samozřejmě musí mít na změně zájem.

Problém je v tom, že kroky se musí podniknout rychle. I proto Hollan odmítl stavbu jaderných elektráren v Evropě – trvá to příliš dlouho. „My se potřebujeme spotřeby fosilních paliv zbavit velmi rychle,“ řekl fyzik. Dobrou zprávou podle něj je, že oteplování se zastaví ve chvíli, kdy se zastaví emise CO2. „To je fyzikální zákonitost,“ řekl Hollan. „My víme, že teplota Země roste, víme proč roste – vinou zvyšování hladiny CO2.“

Množství oxidu uhličitého, který naše činnost do prostředí vypouští, je poměrně snadno představitelné. „Na každého Čecha připadá zjednodušeně řečeno zhruba deset tun CO2 ročně,“ řekl Hollan. Tento „plynný odpad“ podle fyzika naše legislativa prakticky neřeší. Rychlé řešení této otázky je podle Hollana nezbytné, pokud máme udržet nárůst teplot proti době předprůmyslové o jeden a půl stupně. To je cíl, který si klade Pařížská dohoda o klimatu.

Kde šetřit

Velkou rezervu podle Hollana máme – a to z velké míry v České republice – ve spotřebě energií v budovách. Evropská direktiva o pasivních budovách je podle něj v Česku implementována „koucourkovským způsobem“. Provoz budov tvoří zhruba čtyřicet procent naší celkové spotřeby.

Podobně navrhuje omezit spotřebu v osobní dopravě. Mít vlastní auto ve městě dnes podle Hollana není luxus, nýbrž „opruz“. „Pořád se o ně starat, přemýšlet, kde ho zaparkujete...“ Na venkově je vlastní vůz nezbytností, ve městě je však podle něj zbytečné. Naše záliba ve vlastnictví vozů je prý příznakem spotřební, „zahazovací“ společnosti. „Pokud mají lidé peníze, nemusí je utrácet za auto, ale mohou je investovat.“ Evropská společnost vyrostla díky investicím do průmyslu, inovací, nikoliv díky spotřebě, říká Hollan.

Jan Hollan

Pracuje v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a vyučuje na lékařské fakultě a fakultě sociálních studií MU v Brně. Je vystudovaný fyzik (má doktorát v oboru fyziky plazmatu), dlouho pracoval jako astronom na brněnské hvězdárně. Věnoval se ale také stavbě pasivních domů a studiu světelného znečištění.

Sám uvádí, že dnes je jeho oborem takzvaná občanská fyzika, tedy „osvěta odborné i široké veřejnosti ohledně fyzikálních dějů, které hrají zásadní roli v běžném životě, ale ve školách od základních po univerzity se o nich většina lidí dozví nanejvýš velmi málo. Za nejdůležitější takový proces považuje dnes změnu klimatu.

O ochranu klimatu se zajímá již od r. 1984 a ve své osvětové činnosti se opírá o vědecké osobnosti tohoto oboru, jako o Jamese Hansene nebo o Jeffreyho Sachse, jehož přednášku ze 22. listopadu v Praze si můžete poslechnout z této stránky.

Jak se otepluje

Hollan připomněl, že skleníkový efekt, o kterém se dnes mluví, člověk podle klimatických modelů ovlivnil v na pohled malé míře: zesílil ho o jediné procento. To podle něj stačí na vysvětlení změn v klimatu v posledních desetiletích.

Na dotaz čtenáře připomněl, že významnou roli v tom hraje i vodní pára, která je z celkového hlediska významnějším skleníkovým plynem než CO2: protože se klima otepluje, zvyšuje se celkové množství vodní páry v atmosféře, která pak udrží více tepla. „Je to velmi nepříjemná zpětná vazba,“ řekl Hollan.

Nás, jako Čechů, se ovšem podle Hollana oteplování nedotkne tak jako v jiných zemích. „My jsme na nejlepším místě na světě z pohledu dopadu klimatických změn,“ říká. Mnohem horší je to v pobřežních oblastech. Nás se to dotkne nepřímo například díky tomu, že některé oblasti se stanou těžkou obyvatelnými.

Dopady klimatické změny budou podle Hollana spíš nepřímé. Podobně jako v Sýrii, v Afghánistánu či ve Střední Americe se objevila sucha, které způsobila rozpad tradičního zemědělství. „To, že klima těchto zemí se změnilo, je dopad vyspělých zemí, které spálily v posledním století ohromné množství fosilních paliv.“ Česko je mezi nimi; na počet obyvatel jsme za poslední století vypustili do vzduchu podobně CO2 jako Německo či Velká Británie.

Musí být oteplování nutně špatně, ptal se Hollana jeden ze čtenářů v diskuzi? Podle fyzika bylo stabilní klima poslední geologické epochy důležitou podmínkou vzniku civilizace. „Nyní dochází ke změně v celosvětovém měřítku,“ doplnil Hollan.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 1 příspěvek

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...