Doomsday book

Doomsday book

Kniha z roku 1086 je na internetu

  • 3
Domesday Book, nejstarší veřejná listina ve Velké Británii, má i svou internetovou podobu.
Zájemci o historii mohou v pohodlí svých domovů listovat nejvzácnějším pokladem anglického písemnictví v latinském originále i anglickém překladu zde.

Písemná památka z roku 1086, známá také jako Kniha posledního soudu, podává podrobný přehled o zemědělství a vlastnictví půdy v Anglii za vlády Viléma Dobyvatele.

Návštěvníci příslušných internetových stránek mají pro snadnější orientaci k dispozici vyhledávač, do něhož stačí uvést název konkrétní lokality či obce. Objeví se soupis pozemků v daném místě i s výčtem majitelů. Kopii příslušného archu si lze přes internet objednat.

"Je důležité, aby lidé všech věkových kategorií měli možnost nahlížet do tohoto národního pokladu," řekl expert z britského Národního archivu Adrian Ailes.

Soupis, který uvádí 300 000 držitelů půdy z různých společenských vrstev, vznikl v době, kdy Anglii ohrožovalo Dánsko. Aby mohl Vilém Dobyvatel platit své žoldáky, potřeboval mít přehled o svých finančních i "lidských" zdrojích. Do více než 13 000 lokalit v celé zemi proto vyslal barony jako zvláštní komisaře s pověřením pořídit přesný seznam všech pozemků království.

Domesday Book, která je nedocenitelným historickým zdrojem, byla loni v Británii zvolena nejvzácnějším historickým artefaktem země. Podle Národního archivu ale originál na vlastní oči vidělo méně než jedno procento obyvatel Britských ostrovů.

I když podle jistého průzkumu o slavné písemné památce slyšelo 80 procent Britů, ne každý dokázal odpovědět, oč jde. Dvě procenta Britů například odpověděla, že Domesday Book je další román od autora Šifry mistra Leonarda Dana Browna.