Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kodak končí s kinofilmovými fotoaparáty – zatím ve vyspělých zemích

aktualizováno 
Společnost Eastman Kodak hodlá ukončit prodej analogových fotoaparátů na trzích západní Evropy, Kanady a Spojených států. Je to poměrně přelomové rozhodnutí, neboť žádný jiný tradiční výrobce fotoaparátů se ještě k podobnému kroku neodhodlal.
Severní Amerika a západní Evropa, jsou první regiony, kam podle svého prohlášení bude společnost Eastman Kodak dodávat pouze digitální fotoaparáty. Výjimku budou tvořit aparáty na jedno použití, které si budou moci příznivci této firmy koupit ve zmíněných regionech i nadále.

První odvážný

Tento na první pohled přelomový krok je možná vynucenou reakcí na současné vývojové trendy. Prodej digitálních fotoaparátů, s poklesem jejich ceny, již překonal objem prodeje klasických analogových (kinofilmových) přístrojů. Letos se podle organizace InfoTrends Research Group očekává prodej zhruba 53 miliónů digitálních fotoaparátů, což je v poměru k odhadovanému prodeji 36 milionům kinofilmových přístrojů jasné znamení pro všechny tradiční hráče na tomto trhu.

Společnost Eastman Kodak již má naštěstí v podobných změnách zkušenosti. I její zásluhou se klasická fotografie dostala k širším masám, neboť byla jednou z prvních, která nabídla cenově přijatelný produkt. Firma se nyní s největší pravděpodobností bude snažit o podobný výsledek, jaký se jí podařil před více než 100 lety, i když jí v oblasti digitální fotografie mírně ujel vlak.

Kodak to na vysoce konkurenčním trhu bude mít těžké. Soupeří zde nejen tradiční výrobci fotoaparátů, ale i množství firem z oboru informačních technologií. Společnost sice minulý rok představila řadu zajímavých modelů, ale šíře nabídky zatím není taková jako u nejvýznamnějších hráčů na trhu, kam se chce tento výrobce zajisté zařadit.

Konec analogu značky Kodak je ještě daleko

Analogové 35mm přístroje však zůstanou v prodeji na zhruba 85 000 prodejních místech na Dálném východě, ve východní Evropě a v Latinské Americe. Zde hodlá firma letos uvést šest nových modelů pracujících s kinofilmem. Důvodem je růst trhu, který v těchto regionech dosahuje dvojciferných hodnot. Především Čína je v hledáčku firmy, která v tomto státě očekává přibližně 60 miliónů nových zákazníků, kteří si budou pořizovat svůj první fotoaparát.

Firma také vehementně upozorňuje, že se tato změna nedotkne výroby samotných filmů, což je oblast, kde se Kodak drží na prvním stupínku. Týká se to jak 35mm balení, tak APS formátu. Jako potvrzení těchto slov má být příští týden uveden na trh nový druh vysoce kvalitního filmu.

Těžká konkurence?

Ačkoliv je Kodak první firmou s tradicí výrobce kinofilmových aparátů, která oficiálně opouští trh těchto přístrojů v západních zemích, z celkového pohledu se o revoluci nejedná. V této oblasti již úspěšně operuje množství firem, které s klasickou fotografií neměly nikdy nic společného, ale chlubí se minimálně podobným portfoliem produktů, jaké má nyní Kodak v nabídce. Z tohoto pohledu nejde o nic nového pod sluncem.

Kodak se však nyní může mnohem lépe soustředit na vývoj nových modelů a případně rozšířit nabídku svých přístrojů. Že se jedná o krok správným směrem, jsou přesvědčeni i investoři, kteří v době oznámení tohoto záměru poslali cenu akcií společnosti vzhůru. Ostatně dá se očekávat, že k omezování nabídky analogových přístrojů přistoupí i další firmy. Ani ony si totiž nebudou moci dovolit ignorovat vývoj trhu.Témata: DigiFoto, Vlak

Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Jsou nejlevnější a dobře poslouží. Vyberte si ten nejlepší foťák

I tou nejlevnější zrcadlovkou se dají pořídit skvělé fotografie.

Vybrali jsme šest nejlevnějších a podle nás nejlepších fotoaparátů z kategorie zrcadlovek a bezzrcadlovek. Dozvíte, u...

Nové brýle od Snapchatu jsou venku, zvládnou pořídit video i fotky

Brýle Snapchat Spectacles

Šmírovací brýle se dočkaly nové verze. Doplněk od komunikační služby Snapchat vyjde příští týden a dočkal se několika...

Kosmonauti ji nosili na hlavě. Teď si 360° kameru Vuze může koupit každý

360stupňová 3D kamera Vuze

Akční VR kamera Vuze je jednou z nemnoha, která umí natáčet 360° videa ve 3D a s výsledným rozlišením 4K pro každé oko....

Najdete na iDNES.cz