Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kodak žaluje Sony kvůli patentům týkajících se digitální fotografie...

aktualizováno 
Za vymyšlenou zprávu poslanou na internet vysoká pokuta; Kraj Vysočina dostane od EU příspěvěk na rozvoj informatiky...

WASHINGTON - Jeden z obyvatelů amerického státu Kalifornie dostal pokutu 25.000 dolarů (téměř 700.000 Kč) za to, že si vymyslel zprávu o jedné z čínských firem, s jejímiž akcie se obchoduje v USA. Zpráva vypadala, jako kdyby ji vydala agentura Reuters, což ale nebyla pravda.
Falešnou zprávu poslal loni v říjnu na diskusním fóru portálu Yahoo! Nikolai Safavi. Ten si nejprve otevřel takzvanou krátkou pozici na prodej 1000 akcií čínské firmy Sina. Krátce poté se rozhodl umístit na diskusní fórum na portále Yahoo! označovaném jako "message board" zprávu, v níž banka Goldman Sachs považovala akcie za nadhodnocené a doporučovala je prodat.
Goldman Sachs akcie firmy Sina vůbec analyticky nekryje a nemohla k nim tedy ani vydávat stanovisko. Jakmile Safavi zprávu poslal, akcie na trhu Nasdaq klesly zhruba o tři procenta. Podle
americké Komise pro cenné papíry (SEC) přitom Safavi na transakci vydělal jen asi 350 dolarů (zhruba 10.000 Kč).
John Reed Stark, který má v rámci SEC na starosti vynucování práva při porušení pravidel obchodování v kybernetickém prostoru, ale tvrdí, že komise bere případ velmi vážně, i když Safavi neměl z transakce velký zisk. "Tyto podvody budeme i nadále velmi tvrdě stíhat," řekl podle agentury AP Stark.

NEW YORK - Americká společnost Eastman Kodak podala žalobu na japonského výrobce elektroniky Sony, jehož obvinila z toho, že porušil deset jejích patentů souvisejících s digitálními fotografiemi. Podle žaloby předložené federálnímu soudu v New Yorku využívají výrobky společnosti Sony technologie objevené firmou Kodak.
Mluvčí společnosti Kodak Gerard Meuchner uvedl, že žalobě předcházelo ztroskotání téměř tříletých rozhovorů mezi oběma stranami, od nichž si jeho firma slibovala vytvoření přiměřené licenční smlouvy.
Firma Kodak, která je největším výrobcem fotografických filmů na světě, nyní kvůli slabé poptávce po filmech uskutečňuje drastický přechod k digitálním produktům.
Společnost Sony, jež je největším výrobcem spotřební elektroniky v Japonsku, patří do světové špičky v prodeji digitálních fotoaparátů, které nepoužívají filmy a zaznamenávají snímky na počítačových čipech a v zabudovaných v paměťových kartách, píše agentura Reuters.

JIHLAVA - Kraj Vysočina dostane z Evropské unie příspěvek na rozvoj informatiky. Téměř 700.000 korun použije především na dokončení databáze bezbariérových budov a na zmapování stavu a sjízdnosti silnic v regionu. Informace pak budou na krajských internetových stránkách k dispozici všem občanům, řekl ČTK vedoucí krajského odboru informatiky Petr Pavlinec.
Kraj příspěvek čerpá jako člen projektu Prelude. Konsorcium, v němž je zastoupeno i devět regionů z různých evropských států, mapuje záměry z oblasti informatiky v celé Evropě. Projekt, který slouží Evropské komisi jako podklad pro rozvoj programu vědecké a technické spolupráce, skončí na jaře příštího roku.
   
PRAHA - Britská softwarová společnost LogicaCMG loni snížila tržby o šest procent na 1,7 miliardy liber, tedy v přepočtu asi 83 miliard korun. Zhruba stejně klesl i provozní zisk, a to na 111 milionů liber. Středoevropská pobočka firmy sice vykázala růst, ten však byl nižší, než v minulých letech, uvedl mluvčí Petr Hampl.
Výsledky skupiny podle Hampla výrazně ovlivnila integrace firem Logica a CMG v první polovině roku. Firma podle něj zaznamenala zlepšení na všech významnějších trzích s výjimkou Německa, kde výnosy nadále klesají. "Obecně lze říci, že podmínky na trzích se postupně zlepšují, přičemž nejvíce nových příležitostí souvisí s pronájmem služeb (outsourcingem)," uvedl generální ředitel Martin Read s tím, že podíl této činnosti na výnosech přesáhl 20 procent.
   

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Další z rubriky

BEZE SLOV: Takto se u nás rozpadala totalita. Bití, vodní děla a svíčky

Z archivu fotografa Karla Bucháčka přinášíme sérii dosud neuveřejněných...

Z archivu fotografa Karla Bucháčka přinášíme sérii dosud neuveřejněných fotografií zachycující průběh klíčových...

DJI představilo maličkou 6K kameru pro filmaře

Nová 6K kamera Zenmuse X7.

Nová Zenmuse X7 je malá kamera s 35mm snímacím čipem a speciálním bajonetem pro sadu lehkých výměnných objektivů DJI....

Jsou nejlevnější a dobře poslouží. Vyberte si ten nejlepší foťák

I tou nejlevnější zrcadlovkou se dají pořídit skvělé fotografie.

Vybrali jsme šest nejlevnějších a podle nás nejlepších fotoaparátů z kategorie zrcadlovek a bezzrcadlovek. Dozvíte, u...

Najdete na iDNES.cz