Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


KohlSoft OptimX XP - program nejen pro optimalizaci Windows XP

aktualizováno 
Nastavujete ručně hodnoty, které mají vliv na výkon ve Windows XP? Potřebujete čas od času zjistit podrobné informace o vašem hardwaru? Chcete si prověřit výkon vašeho systému či jen optimalizovat registr, bootování a urychlit stahování z internetu? Pak by vám mohl přijít vhod zajímavý český softwarový nástroj.

Počítač se skládá z mnoha hardwarových komponent. Ale život jim vdechuje až operační systém. Asi nemusíme nikomu z vás připomínat, že nejpoužívanějším operačním systémem v počítačových stanicích je Windows. Avšak, ne všechna jeho důležitá nastavení jsou dostupná z přehledných dialogových oken. V Ovládacích panelech tak najdete pouze základní kategorie a pro ostatní musíte do hloubky systému. Běžný uživatel o nich však většinou nemá ponětí a pokud ano, pak si stejně netroufne měnit jejich hodnoty. Na pomoc pak přicházejí různé ladící utility, mezi které se řadí i dnešní program, se kterým vás seznámíme.

Hezky česky
KohlSoft OptimX XP je český balík softwarových utilit, který by vám měl pomoci nejen se zvýšením a optimalizováním výkonu PC, ale zároveň nabídnout i testovací prográmky, kterými lze ověřit úspěšnost vyladění systému a dokonalý informační nástroj. Domovskou stránku programu naleznete na tomto odkazu. Stáhnout si ho pak můžete zde - KohlSoft OptimX XP (2.8 MB). K dispozici je i verze pro Windows 95/98/ME, ale její vývoj byl již ukončen.

Instalace je bezproblémová a po jejím dokončení se vám na disku usadí přibližně tři megabajty dat. Protože jde pouze o zkušební verzi programu, objeví se při jeho spuštění dialogové okno, které vás na to upozorňuje. Zkušební verze je ovšem omezena pouze na 25 spuštění. To je poněkud škoda, protože ne každému uživateli můžete tento počet spuštění pro vyzkoušení stačit.

OptimX XP

Po naběhnutí hlavního okna programu vás jistě zaujme moderní design, který je velmi přehledný. Z toho tedy vyplývá, že ovládání je maximálně uživatelsky přívětivé, a nebude s ním mít problém snad žádný uživatel. Všechny součásti programu jsou rozložené do pěti kategorií.

OptimX XP

Optimalizace a informační kategorie
První z nich se stará o optimalizaci systému. Nabízí tedy uvolnění operační paměti, upravení cache, zvýšení výkonu některých hardwarových komponent, optimalizaci připojení k internetu a vypnutí zbytečných efektů systému. Najdete zde i tlačítko Informace, pod kterým jsou sdružená data o systémových prostředcích Windows XP. Pod kategorií Systémové informace naleznete údaje o jednotlivých komponentách. Jejich prostřednictvím velice snadno zjistíte data, která byste jinak ze systému museli pracně dolovat. Tato funkce, by se dala přirovnat k výbornému benchmarkovacímu a informačnímu nástroji SiSoftware Sandra. Stejně jako on totiž podá detailní zprávu o celém PC či jeho jednotlivých komponentách. Na výběr máte tedy procesor, základní desku, sběrnici PCI, grafickou kartu, diskové jednotky a informace o verzi Windows.

OptimX XP

Testování a doplňkové programy
Benchmarkovací nástroje najdete pod třetí kategorií. Zatím se zde nachází pouze test paměti a systému souborů, a test rychlosti internetového připojení. Není toho tedy moc, ale pro zjištění, zda se úpravy provedené tímto programem vyplatily, to jistě postačí.

OptimX XP

Mezi doplňkové programy patří několik opravdu velmi zajímavých utilit. Bohužel jsou však zatím ve stádiu vývoje, takže autor za jejich 100% fungování neručí. I tak však stojí za zmínku. Použít tedy můžete například funkci pro vyhledání neplatných klíčů v registru (ty mnohdy pouze zbytečně brzdí výkon PC), defragmentaci bootvacích souborů, či informace o procesech spouštěných společně s Windows. Nesmíme však zapomenout ani na zapnutí optimalizace spouštění, urychlovač stahování anebo funkci, která vyhledá nepotřebné a dočasné soubory.

OptimX XP

Další možnosti
V poslední kategorii jsou různé podpůrné součásti. Odsud tedy můžete spouštět plug-iny či si vybírat profily. Plug-iny však nejsou zahrnuty v instalaci. Pro jejich stažení se budete muset obrátit na stránky programu. Profily jsou dobré například pokud využíváte počítač jak pro hraní her, tak i práci. Ve zkušební verzi je však nelze spouštět, ale pouze ukládat.

Závěrem a zhodnocení
Tento program je tedy opravdu dobrým pomocníkem, který vás může oprostit od hledání a ruční editace některých nastavení operačního systému XP. Plná verze stojí 200 Kč, což je dle našeho názoru přijatelná a za tento program adekvátní částka. Za tuto cenu navíc dostanete i pokročilé funkce (možnost nastavení stránkování paměti, urychlení spouštění všech aplikací, volba přenosového režimu řadiče IDE, výběr režimu grafické karty - kvalita/výkon, ruční nastavení parametrů rozhraní TCP/IP atd.) a zároveň zpřístupní i některé, které jsou ve zkušební verzi blokované. Registraci můžete provést on-line, prostřednictvím internetu a to přímo stisknutím odpovídajícího tlačítka v programu. Díky velmi širokému spektru možností a přehlednému prostředí se KohlSoft OptimX XP hodí pro širokou veřejnost. Doporučujeme ho tedy alespoň vyzkoušet.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

uTorrent opravuje chybu, která mohla uživatele vystavit nebezpečí

uTorrent

Oprava klienta služby uTorrent odstraní problém, který mohl uživatele nalákat na podvodné stránky.

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz