Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kolik vás opravdu stojí automobil, vám prozradí speciální programy

aktualizováno 
Informace o spotřebě pohonných hmot automobilu nebo peníze za opravy a pojištění. Tato data a ještě například import polohy z GPS nebo rekonstrukci knihy jízd zvládnou speciální programy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Odpověď na otázku kolik peněz za rok "spotřebuje" váš automobil, není jednoduchá. Nestačí jen odhadnout, kolik asi dáte za pohonné hmoty. Připočíst se musí servis, dálniční známku, výměnu oleje, pojištění, garážové stání, parkování a další. Kdo navíc používá služební automobil pro podnikání či ve firmě, musí i vyplňovat knihy jízd. S tím vším vám ale mohou pomoci speciální programy.

Elektronické varianty knihy jízd se mohou vyplňovat i samy. Kromě běžných funkcí obsahují evidenci jízd s možností přidávat, mazat a upravovat jízdy, evidenci řidičů a vozidel.

Navíc umožňují načítat a zpracovávat údaje o čerpání PHM (i vedení tankovacích karet) nebo automaticky doplnit chybějící jízdy. V některých z nich si lze dokonce vést informace o stavu technické kontroly, zaplacení povinného ručení či hlídání výměny oleje atd.

Perličkou jsou však ty, které umí importovat jízdy z GPS.

Moto assistant 1.1 – freeware
Aplikace Moto assistant slouží k evidenci spotřeby motorového vozidla a ke sledování nákladů na jeho provoz. Umožňuje také záznam a sledování ostatních důležitých událostí. To jsou opravy, pravidelné údržby jako je výměna oleje, či lékárničky a další povinné i nutné záležitosti.

Na blížící se termín údržby vás dokáže program včas upozornit. Jestliže v případě přesného zadávání údajů pohonných hmot (cena, množství, stav tachometru a datum čerpání) budete opravdu pečliví, pak si můžete nechat zobrazit různé užitečné statistiky pro různá časová rozmezí.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,2 MB).


Cestovatel 1.5 – freeware
Cestovatel slouží pro výpočet nákladů na cestu automobilem. Snadno lze vypočítat počet ujetých kilometrů, spotřebu paliva nebo rozpočítat náklady na jednotlivé spolujezdce.

Pokud jezdíte jednu trasu pravidelně, můžete si vypočítat vše za určité období. Dalšími funkcemi jsou připočítání mimořádných nákladů k jedné nebo více jízdám a porovnání výsledné ceny s alternativní dopravou.

Operační systém: Windows 95 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: NE
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (579 KB).


DriveEX – 3.1 – freeware
Program pro zaznamenávání cest vaším autem. Nadefinování více automobilů. Výpočet nákladů na cestu (i pro více pasažérů), násobnou jízdu, spotřebu paliva. Počítá průměrnou spotřebu, celkové náklady na cestu, umí upozorňovat, obsahuje statistiky a další funkce. Pro spuštění vyžaduje nainstalovaný .NET Framework.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (403 KB).


Kniha jízd 2009 – freeware/shareware
Potřebujete zrekonstruovat knihu jízd za libovolné období? Máte možnost. Sestavení knihy jízd na základě účetních tras, pravidelných tras nebo náhodných tras. Kromě požadovaného období můžete navolit trasy náhodné, pravidelné nebo účtované.

V neplacené verzi chybí funkce kontroly návaznosti tras, litry nemohou být v desetinném tvaru a nenajdete zde kontrolu nádrže. Také chybí možnost výběru nastavení, ve které části jízdy se tankovalo a přímé tisky knih jízd, součet km i průměrná spotřeba.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,4 MB).


Kniha jízd GLX 2010 – demo
GLX je produkt na vedení knihy jízd a zpracování tuzemských a zahraničních cestovních příkazů. Pomůže vám i s rekonstrukcí jízd. Prostřednictvím tohoto nástroje je možné najednou vygenerovat jízdy do zvoleného období v rámci jednoho roku.

Stačí mít zadané pravidelné jízdy s četností jejich výskytu, vozidlo, počet chybějících kilometrů a dny, do kterých mají být jízdy přidány. Trasu je možné plánovat i pomocí mapy.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (38 MB).


Walsoft Kniha jízd 3.2 – demo
WalSoft Kniha jízd je určena k rychlému a správnému zpracování evidence jízd firemních a soukromých vozidel. Umožňuje tvorbu a tisk knihy jízd pro neomezený počet vozidel a neomezený počet řidičů. Automatizuje výpočty cestovních náhrad za použití vozidel, automaticky vytváří kilometrovník.

Umožňuje evidenci nákupů pohonných hmot a usnadňuje sledování průměrné spotřeby paliva u vozidel a výpočty průměrné spotřeby paliva. Kniha jízd automaticky vypočítává příslušné sazby náhrad za spotřebované pohonné hmoty dle data jízdy a nákupních cen z evidence nákupů pohonných hmot nebo dle ceníků vydávaných Ministerstvem financí ČR a Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (596 KB).


Autopark 2010 – start
Komplexní program pro tvorbu knihy jízd vašeho firemního, soukromého nebo vypůjčeného vozidla. Navíc umožňuje zpětně rekonstruovat knihu jízd za minulé roky až do současnosti podle platné legislativy.

Umožňuje hromadné vkládání informací, vede cestovní příkazy, má integrované mapy pro měření vzdálenosti a zadávání tras, nechybí podrobné statistiky a analýza spotřeby PHM. Navíc podporuje načítání dat z GPS. Start verzi lze používat od ledna do března a obsahuje všechny funkce jako placená.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (23 MB).


Autoplan Kniha jízd 2010 – start
Aplikace Autoplan Kniha jízd slouží k evidenci a vyhodnocování provozu vozidel. Zapisovat lze PHM a ostatní náklady na provoz. Aplikace počítá průměrnou spotřebu vozidla a následně ji porovnává se zadanou normou spotřeby.

U soukromých vozidel aplikace počítá cestovní náhrady za uskutečněné jízdy dle platných sazeb cestovních náhrad. Nechybí ani podpora zadávání trasy pomocí mapy a podpora GPS. Start verze umožňuje zaznamenat maximálně tři vozidla a pro každé vozidlo zápis maximálně 50 jízd.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (48,9 MB).


Ride Book - Kniha Jízd 1.2 – shareware
Kniha jízd určená pro domácnosti. Hlídání termínu STK, evidovaných najetých kilometrů, počítání spotřeby, nákladů na PHM, vytížení vozidla, hlídání výměny oleje, servisní prohlídky apod. Umí i zobrazit průměry najetých kilometrů, spotřebovaného paliva a nákladů za dané období.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2 MB).


Kniha jízd Speedy 4.5 – shareware
Slovenský program pro evidenci jízd a tvorby knihy jízd. Obsahuje nejen samogenerování jízd, ale i tvorbu jízdy podle vašich požadovaných parametrů a vy potom už jen vytisknete sestavu. Navíc je možné provádět vyúčtování cest, evidovat PHM atd. Lze ho napojit na GPS a tím tak nechat automaticky importovat vaše cesty bez nutnosti je ručně vyplňovat.

Operační systém: Linux, Windows 98 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (8,7 MB).
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nabídka aplikací pro přehrávání videí ve Windows 10
V nových Windows patrně nebude Media Player

Příští týden má být uvedena nová verze Windows 10 s označením Fall Creators Update. Podle aktuálního zjištění má být z jeho součástí odstraněn multimediální...  celý článek

První nativní 4K UHD Blu-ray na českém trhu.
Ochrana 4K Ultra HD Blu-ray podlehla. Nový program ji dokáže odstranit

Ochrana označovaná jako AACS 2.0 byla prolomena a už se objevil i program, který ji dokáže obejít a stáhnout video z 4K Blu-ray disků.  celý článek

Adobe Flash
Adobe varuje před novou chybou. Aktualizujte si Flash

Společnost Adobe opravila jednu chybu, která umožnila napadnout počítač přes upravený dokument.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.