Kolik vlastně stojí procesor?

  • 6
Velmi důležitým parametrem každého procesoru je kromě výkonu a pracovní frekvence také jeho cena. Ale kolik vlastně stojí jeden procesor? Proč je AMD levnější než Intel? A kdo na zákaznících nakonec více vydělá?

Velmi důležitým parametrem každého procesoru je kromě výkonu a pracovní frekvence také jeho cena. Ta ovlivňuje nejenom spotřebitele, ale i výrobce, neboť jeho snahou je (jak jinak) vyrábět co nejlevnější procesory (a prodávat je co nejdráže). To zvedá výdělky společnosti a má pochopitelně vliv na tvorbu cen vůči konkurenci.

Možná hlavním důvodem proč se velká část zákazníků odvrací od procesorů Intel, je jejich na první pohled vysoká cena. To je nesporný fakt a potvrdí ho i letmý pohled do ceníku, ať už té či oné počítačové firmy. Kdo ale na zákaznícíh více vydělává? AMD nebo Intel? A jak je možné, že jsou čipy od AMD levnější?

Wafer pro Pentium 4Konečnou cenu čipu ovlivňuje mnoho různých faktorů. Mezi tyto faktory spadá i použitá výrobní technologie. Mohlo by se zdát, že čím pokročilejší technologií je čip vyroben, tím bude dražší. Ale opak je pravdou. Čím pokročilejší výrobní technologií je čip vyroben, tím je pro výrobce jeho masová produkce levnější. Můžeme si to ukázat na příkladu Pentia 4.

Když Intel ohlásil přechod na 300mm wafery a 0.13 mikronový proces, mimo jiné se tím zmenšila velikost jádra na 131 milimetrů čtverečních. Intel také prohlásil, že díky tomu dokáže vyrábět procesory o 50 procent levněji než jejich konkurence.

Hezké tvrzení, nicméně jendoduchý výpočet nám ukazuje, že Intel je schopen vyrobit 497 procesorů Intel Pentium 4 Northwood z jednoho 300 mm waferu. Naproti tomu AMD v těchto chvílích není schopno tak velké (300mm) wafery při výrobě používat (ani ve své továrně v Drážďanech - Fab30), kde se produkují 0.13 mikronové Athlony XP s jádrem Thoroughbred. Takže se musí spokojit jen s osmi palcovými, 200 mm wafery.

A ačkoliv by se mohlo zdát, že Intel ani tak moc nepřeháněl, jeho argumenty se dají po kratší úvaze lehce vyvrátit. AMD má totiž v rukávu několik trumfů, které pomáhají společnosti udržet ceny procesorů nízko a úspěšně tak konkurovat Intelu.

Wafer pro Athlon XPTu nejpodstatnější výhodou proti Intelu má AMD v tom, že jeho procesory mají, co do rozměrů, menší jádro. Velikost procesoru Athlon XP s jádrem Thoroughbred je 84 milimetrů čtverečních, což je o 35 procent méně než jádro Pentia 4 (Northwood). Tak AMD může vyrobit 326 jader z jednoho 200 milimetrového waferu a to není zase o tolik méně, než kolik jich dokáže vyrobit Intel.

200 milimetrové wafery mají pro AMD ještě tu zajímavou výhodu, že jsou momentálně levnější jak větší 300 mm wafery, na které přešel Intel.

I tak se výrobní cena nových 0.13 mikronových procesorů Pentium 4 a Athlon XP pohybuje okolo 20 dolarů za kus, což je momentálně přibližně 700 Kč!

Jádra Pentia 4 Northwood jsou větší z toho důvodu, že obsahují více tranzistorů, než jeho konkurenti od AMD. Například Intel Pentium 4 Northwood má 55 milionů tranzistorů, Intel Pentium 4 Willamette (0.18) 42 milionů tranzistorů a AMD Athlon XP "jen" 37 milionů tranzistorů.

Pro fanoušky AMD je dobrá zpráva ta, že si firma bude moci do budoucna svoji cenovou politiku udržet. To zejména díky tomu, že jádra jejich procesorů budou vždy menší než jádra procesorů Intel vyrobených stejnou výrobní technologií. Například 0.09 mikronovou technologií vyrobené procesory Intel Pentium 4 s jádrem Prescott bude velké 90 milimetrů čtverečních, zatímco procesory AMD Clawhammer-S a Thunderbird-S, vyrobené stejnou technologií, jen 63 a 50 milimetrů čtverečních.

Ještě světlejší budoucnost pro AMD přijde až s přechodem na 300 mm wafery, kdy bude možné cenu ještě snížit. Otázkou je, jestli ono snížení bude vést k natolik kýženým slevám v obchodech. Asi těžko, protože AMD na svých procesorech momentálně zřejmě vydělává méně než Intel a tento stav dlouhodobě udržitelný není.