Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


KVIK: Proč komárům nevadí déšť. A i švábi jsou většinou praváci

aktualizováno 
Malé zprávy tentokrát budou výhradně ze světa malých tvorů. Záběry vysokorychlostní kamery ukázaly, jak snadno komáři přežijí zásah dešťovou kapkou. Podle nové teorie se hmyz nezmenšil v důsledku snížení obsahu kyslíku v atmosféře, ale v první řadě kvůli dravcům. A i u švábů jsou praváci vůči levákům v přesile.

Komára kapkou netrefíš. A když trefíš, neublížíš

Létání v dešti nemají rádi ani piloti, ani větší létající tvorové. Netopýři zkrápění deštěm údajně musí musí vydat dvakrát více energie než za sucha. Ale těm, kterým bychom to přáli, déšť bohužel samozřejmě nevadí. Komáři se totiž v dešti nemají čeho bát, ukazuje studie týmu z Atlanty.

Dešťové kapky jsou sice často padesátkrát těžší než hmyz, ale v podstatě nikdy ho nezasáhnou nebezpečným způsobem, ukázal záběry kamer s vysokou rychlostí snímání. Kapky obvykle sklouznou po křídle nebo trupu hmyzu a dočasně ho připraví o stabilitu.

Pokud přece jen nějaká zasáhne přímo tělo, hmyz je tak lehký, že kapka ztratí jenom malou část své kinetické energie (jen 2 až 17 procent, odhadují autoři na základě pokusu), a pak pokračuje v letu dále. Komáři tedy sice ztratí výšku (max. do 20násobku své velikosti), ale to je vše. Jejich pružná schránka náraz snadno vydrží a konstrukci těla mají tak bytelnou, že snesou bez poškození i přetížení při kolizi. A to může podle autorů článku činit až 300 G.

Kde metrové vážky jsou? Ptáci je snědli

Prvohorní oblohu i zemi zabydlovali tvorové, které bychom dnes viděli jen neradi: obří hmyz. Třeba "naší" tehdejší české vážce Bohemiatupus elegans s rozpětím kolem půl metru na největší konkurentky ještě nejméně 20 čísel chybělo.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Prudce populární slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

Enormní rozměry si hmyz mohl dovolit díky tomu, že v atmosféře bylo vyšší zastoupení kyslíku, a tak i jejich jinak méně účinný systém dýchání pomocí vzdušnic stačil pokrýt potřeby i větších těl, než je možné dnes.

Ale nejde jen o kyslík, myslí si autoři nové studie v časopise PNAS. Z jejich rekonstrukce vývoje velikosti hmyzu se zdá, že těla těchto tvorů se zmenšovala nezávisle na změnách podílu kyslíku v atmosféře. Trend zmenšování vypukl zhruba v době, kdy se objevil Archeopteryx a jemu příbuzní první ptáci. Další zmenšování mělo následovat na začátku třetihor, kdy došlo k vývoji netopýrů.

Hmyz se tedy podle autorů zřejmě zmenšoval kvůli ekologickým tlakům stejně jako kvůli změnám klimatu. Větší hmyz byl méně pohyblivý a představoval pro ptáky snadnější kořist. Zároveň jsou omezení daná hmyzím dýcháním taková, že tito tvorově nemohou ptáky přerůst.

Samozřejmě, i tato studie má své mouchy. Nesledovala třeba výkyvy teploty či množství CO2, které jsou pro velikosti hmyzu také důležité. (Oxid uhličitý proto, že se zlepšuje růst rostlin a tím zvyšuje množství dostupné potravy.) Ale argument je zajímavý a dává smysl. 

Švábi tíhnou doprava

I ty nejmenší mozky mají s naším, lidským zřejmě společnou zálibu pro jednu stranu. A to častěji spíše pravou než levou. Pokusy popsané v časopise Journal of Insect Behavior to alespoň ukazují u švábů. Jejich autoři dali jedincům tohoto hmyzu na vybranou ze dvou možných cest a švábi si spíše (v 57 procentech případů) vybírali pravou. Slabost pro tuto stranu jim vydržela, i když je vědci připravili o tykadla, která hmyzu zprostředkovávají hmat i čich.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Facebook nově kontroluje fotografie a videa, zda nejsou falešná

Logo společnosti Facebook

Facebook rozšiřuje své kontrolní mechanismy na boj s falešnými zprávami o fotografie i videa.

Revoluce pro programátory, nebo otravná funkce? Facebook ukázal SapFix

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Facebook představil nástroj, který využívá prvky strojového učení k tomu, aby usnadnil práci programátorům. Konkrétně...

Twitter vrátí uživatelům možnost chronologického řazení příspěvků

Ilustrační snímek

Twitter dostal rozum a jako sociální síť, která vyniká aktuálními příspěvky, vrátí možnost chronologického řazení...

Najdete na iDNES.cz