Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


KVIK: Proč komárům nevadí déšť. A i švábi jsou většinou praváci

aktualizováno 
Malé zprávy tentokrát budou výhradně ze světa malých tvorů. Záběry vysokorychlostní kamery ukázaly, jak snadno komáři přežijí zásah dešťovou kapkou. Podle nové teorie se hmyz nezmenšil v důsledku snížení obsahu kyslíku v atmosféře, ale v první řadě kvůli dravcům. A i u švábů jsou praváci vůči levákům v přesile.

Komára kapkou netrefíš. A když trefíš, neublížíš

Létání v dešti nemají rádi ani piloti, ani větší létající tvorové. Netopýři zkrápění deštěm údajně musí musí vydat dvakrát více energie než za sucha. Ale těm, kterým bychom to přáli, déšť bohužel samozřejmě nevadí. Komáři se totiž v dešti nemají čeho bát, ukazuje studie týmu z Atlanty.

Dešťové kapky jsou sice často padesátkrát těžší než hmyz, ale v podstatě nikdy ho nezasáhnou nebezpečným způsobem, ukázal záběry kamer s vysokou rychlostí snímání. Kapky obvykle sklouznou po křídle nebo trupu hmyzu a dočasně ho připraví o stabilitu.

Pokud přece jen nějaká zasáhne přímo tělo, hmyz je tak lehký, že kapka ztratí jenom malou část své kinetické energie (jen 2 až 17 procent, odhadují autoři na základě pokusu), a pak pokračuje v letu dále. Komáři tedy sice ztratí výšku (max. do 20násobku své velikosti), ale to je vše. Jejich pružná schránka náraz snadno vydrží a konstrukci těla mají tak bytelnou, že snesou bez poškození i přetížení při kolizi. A to může podle autorů článku činit až 300 G.

Kde metrové vážky jsou? Ptáci je snědli

Prvohorní oblohu i zemi zabydlovali tvorové, které bychom dnes viděli jen neradi: obří hmyz. Třeba "naší" tehdejší české vážce Bohemiatupus elegans s rozpětím kolem půl metru na největší konkurentky ještě nejméně 20 čísel chybělo.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Prudce populární slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

Enormní rozměry si hmyz mohl dovolit díky tomu, že v atmosféře bylo vyšší zastoupení kyslíku, a tak i jejich jinak méně účinný systém dýchání pomocí vzdušnic stačil pokrýt potřeby i větších těl, než je možné dnes.

Ale nejde jen o kyslík, myslí si autoři nové studie v časopise PNAS. Z jejich rekonstrukce vývoje velikosti hmyzu se zdá, že těla těchto tvorů se zmenšovala nezávisle na změnách podílu kyslíku v atmosféře. Trend zmenšování vypukl zhruba v době, kdy se objevil Archeopteryx a jemu příbuzní první ptáci. Další zmenšování mělo následovat na začátku třetihor, kdy došlo k vývoji netopýrů.

Hmyz se tedy podle autorů zřejmě zmenšoval kvůli ekologickým tlakům stejně jako kvůli změnám klimatu. Větší hmyz byl méně pohyblivý a představoval pro ptáky snadnější kořist. Zároveň jsou omezení daná hmyzím dýcháním taková, že tito tvorově nemohou ptáky přerůst.

Samozřejmě, i tato studie má své mouchy. Nesledovala třeba výkyvy teploty či množství CO2, které jsou pro velikosti hmyzu také důležité. (Oxid uhličitý proto, že se zlepšuje růst rostlin a tím zvyšuje množství dostupné potravy.) Ale argument je zajímavý a dává smysl. 

Švábi tíhnou doprava

I ty nejmenší mozky mají s naším, lidským zřejmě společnou zálibu pro jednu stranu. A to častěji spíše pravou než levou. Pokusy popsané v časopise Journal of Insect Behavior to alespoň ukazují u švábů. Jejich autoři dali jedincům tohoto hmyzu na vybranou ze dvou možných cest a švábi si spíše (v 57 procentech případů) vybírali pravou. Slabost pro tuto stranu jim vydržela, i když je vědci připravili o tykadla, která hmyzu zprostředkovávají hmat i čich.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Britská policie dopadla dealera díky otisku prstu z fotky na WhatsAppu

Snapdragon fingerpring

Dealerovi ve Walesu se stala osudnou fotografie sdílená přes komunikační síť WhastApp. Policisté ho dopadli díky fotce,...

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Tipy na zajímavé weby: Nejnebezpečnější přejezdy v ČR i délka vaší cesty

Nebezpečné přejezdy

Portál Mapotic.com poradí, na které železniční přejezdy v České republice si dát pozor. Cestování po Praze ulehčí...

Najdete na iDNES.cz