Komerční WiFi síť WIA startuje v Praze

  0:01aktualizováno  0:01
Po odkladech způsobených velkou vodou se konečně nad Prahou pomaličku roztahuje bezdrátová WiFi síť. Stačí se registrovat a rozjet to za 1 Kč / 1 MB dat.
Po prvních nadšeneckých pokusech s WiFi sítěmi v podání CzFree a také bezplatné nabídky Globe Internet na využívání sítě v okolí kanceláře této společnosti přišla minulý týden komerční nabídka WiFiJet od společnosti Eurotel. Abychom neměli komerčních WiFi sítí málo, tento týden také do veřejného pilotního provozu přichází síť WIA společnosti VancoNet.

O síti WIA jsme již psali, nejdříve v souvislosti s chystaným letním spuštěním, pak v souvislosti s posunem tohoto termínu způsobeného povodněmi. Konec roku je, jak to tak vypadá, konečný termín.

Zájemci o využívání služeb sítě WIA se ale zatím budou muset spokojit s velmi malým pokrytím. Síť je k disposici prakticky jen v oblasti Václavského náměstí a Štěpánská ulice, ve středu by mělo být zprovozněno rovněž pokrytí Vodičkovy ulice a ulice Vojtěšská. Do konce prosince bude spuštěno také pokrytí Jiráskova náměstí tak, aby zahrnovalo i Tančící dům, dále pak Palackého náměstí a náměstí Vágnerovo. Do konce roku by síť WIA měla být k disposici i na celém jednom pražském sídlišti – ovšem které to bude, se zatím tají.

Ceny

Neméně zajímavé jsou ceny. Podle ředitele společnosti VancoNet Filipa Maliny budou v pilotním provozu velmi symbolické – 1 MB dat vyjde na 1 Kč. Do začátku také dostáváte kredit 100 Kč, tedy 100 MB přenesených dat.

Navíc od pátku 29. 11. nabízí WIA speciální prémii pro všechny, kdo si zaplatí kredit 3000 Kč – dostanou zdarma poštou WiFi PCMCIA kartu Orinoco Avaya, která zhruba tutéž částku stojí.

Jak se stát uživatelem WIA?

WiFi anténa sítě WIA na budově eBanky na Václavském náměstí

Takto vypadá hotspot sítě WIA na budově eBanky - klikněte pro větší fotku.

Kromě toho, že potřebujete mít ve svém počítači korektně nainstalovanou a rozchozenou WiFi kartu (dnes k dostání téměř všude), se musíte zaregistrovat na adrese wifi.wia.cz – zde zřízeným loginem se pak do sítě WIA budete přihlašovat, při použití internetu po WiFi si vás WIA již sama navede.

Asi je zbytečné mluvit o tom, jak WIA funguje – pokrytí je zatím na velké závěry příliš malé a síť využijete prakticky jen na Václavském náměstí. Podle Filipa Maliny se ale bude rozrůstat a především pokrytí sídliště by mohlo být velmi zajímavé, už vzhledem k cenám, které WIA nabízí.

WIA do budoucna

V praxi se především projevuje značná vytíženost pásma 2,4 GHz, kde WiFi sítě pracují. Navíc toto frekvenční pásmo je velmi náchylné na špatnou prostupnost budovami a zejména železobetonové konstrukce WiFi sítě výrazně utlumují a odstiňují.

Firma VancoNet nezastírá, že její pilotní projekt sítě WIA má přinést především praktické poznatky s fungováním rozsáhlých sítí v tomto frekvenčním spektru, ale také s online vyúčtováním. Údajně se již také objevil vážný zájemce o převzetí a provozování takové sítě – kdo to ale je, firma VancoNet tají.

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: zábavné procvičování znalostí i info o výplatě

Umímefakta.cz

Potrápit svůj mozek a poměřit síly s roboty či kamarády nabízí netradiční testy z několika oborů na Umímefakta.cz....

Apple koupil firmu, jejíž program má umět najít budoucí popovou hvězdu

Firma Asaii pomocí umělé inteligence vyhledává hudební talenty.

Firma Asaii vyvinula software, který umožní vyhledávat a sledovat potenciálně úspěšné interprety. Nyní ji koupila firma...

YouTube postihl dočasný výpadek, nefungoval ani v Česku

YouTube výpadek (ilustrační montáž)

Největší videoserver na světě a druhý nejnavštěvovanější server světa byl v noci na středu dlouho nedostupný. Výpadek...Najdete na iDNES.cz