Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kompaktní disk slaví narozeniny, v přehrávačích se točí již 25 let

  6:58aktualizováno  6:58
Přesně před 25ti lety byl v německé továrně Langenhagen vyroben první kompaktní disk - historicky první komerčně úspěšné digitální médium pro záznam zvuku. Vzpomínáme.

Kompaktní disk | foto: Profimedia.cz

Kompaktní disk se během uplynulého čtvrtstoletí stal nejrozšířenějším médiem pro záznam zvuku. Podle odhadů společnosti Philips se ho prodalo více než 200 miliard kusů. Pro lepší představu - pokud by se všechna prodaná CD navršila na sebe, vzniklý válec by obkroužil zeměkouli šestkrát za sebou.

CD bylo ve své době zcela revolučním formátem a velkým úspěchem jeho vynálezců, společností Philips a Sony. 1,2 mm tenká polykarbonátová "placka" dokázala ve výborné kvalitě (digitální signál s pulsně kódovanou modulací, vzorkovací frekvence 44 100 Hz - tedy frekvenčním rozsahem až 22,05 kHz a hloubka 16 bit - tedy rozlišení 65 536 úrovní signálu) pojmout až 74 minut hudby. Původně byl koncipován jen na hodinu záznamu, ale aby se na jeden disk vešla celá Beethovenova Devátá symfonie, byla hrací doba prodloužena.

Oproti předcházejícím médiím bylo CD podstatně kompaktnější - průměr disku je jen 120 mm a hmotnost zhruba 16 gramů. Velkou novinkou byla vysoká odolnost média - během přehrávání totiž nedochází k jeho opotřebení (narozdíl od kazet či gramofonových desek), díky čemuž je záznam velmi trvanlivý. Tato odolnost však byla často zaměňována za nezničitelnost, mnoho disků tedy skončilo zbytečně odřených a polámaných nešetrnou obsluhou.    

Revoluční byla i možnost přístupu ke konkrétní skladbě a doplnění hudebního záznamu o data, například CD-Text.

První disk a přehrávač

První hudební CD s nahrávkou alba „The Visitors” skupiny ABBA spatřilo světlo světa v továrně německého Polygramu, který v 80. letech minulého století vlastnila společnost Philips.


První kompaktní disk: ABBA - The Visitors


První kompaktní disk a přehrávač CD byly představeny nejprve v listopadu 1982 v Japonsku, v USA a Evropě pak v březnu 1983. Katalog disků tehdy čítal cirka 150 titulů, převážně klasické hudby.

První CD přehrávač - Sony CDP101.

Zanedlouho, ještě v roce 1983, už bylo k dostání více než 1000 různých hudebních titulů. O dva roky později se na rozšíření kompaktního disku významně podílela i hudební skupina Dire Straits. Jejich album „Brothers in Arms", poprvé nahrané v plně digitálním formátu, se stalo nejprodávanějším albem roku 1985 a třetím nejprodávanějším albem desetiletí.


Nejprodávanější CD roku 1985: Dire Straits - Brothers in arms

Početná rodinka

Hudební CD, tedy formát CDDA, je pouze jednou z aplikací kompaktního disku. Všichni si jistě vzpomeneme na první videodisky VCD (obraz v MPEG1) a SVCD (obraz v MPEG2), CD-Extra kombinující hudební a datovou stopu, datové CD-ROM ... a zapsatelné a přepsatelné formáty CD-R a CD-RW různých tvarů, velikostí a kapacit.

Mimo těchto standardizovaných verzí (splňující specifikace Red Book, White Book, Yellow Book...) se na trhu objevily i disky standardům odporující. Šlo především o různé ochrany proti kopírování, případně proti spuštění hudební reprodukce v počítači. Vzpomeňme například na v Čechách populární Cactus Data Shield, který leckdy zabránil reprodukci disku i v autorádiu, domácím kinu, či DVD přehrávači.

Kdo přijde po CD?

Ještě před několika lety se za nástupní formáty považovaly SACD (Super Audio Compatible Digital) a DVD-Audio. Přes lepší technické parametry a možnost multikanálového zvuku se zatím příliš neprosadily.

A není úplně divu. Vždyť naprostá většina nahrávacích studií zatím ani nevyužívá plného kvalitativního potenciálu CD, o drtivé většině domácích reprodukčních zařízení platí to samé.

Větší šanci na úspěch mají počítačové komprimační zvukové formáty - ať již ztrátové (MP3, OGG Vorbis, AAC, WMA ...) nebo bezztrátové (FLAC, ALAC, Monkey Audio ... ). Ty tlačí především možnost snadného šíření přes internet a obrovská nabídka přenosných i domácích multimediálních přehrávačů.

Kompaktní disk však rozhodně není "mrtvé" médium a lze predpokládat, že s námi oslaví i své třicáté narozeniny.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Končí služba Mujweb.cz, fungovat začala v minulém století

Mujweb.cz končí

Jedna z prvních služeb, kam jste mohli umístit svůj web, končí.

Kdo ovlivňuje podobu vaší hlavní stránky Facebooku a jak na něj vyzrát

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

Google vás šmíruje, i když mu to zakážete. Na webu o tom dokonce lže

Google zaznamenal Historii polohy i po jejím vypnutí v menu

Kdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, zpravidla si v zařízení se systémem Android deaktivuje ukládání Historie...

Najdete na iDNES.cz