Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Software zdarma: Buďte s rodinou v kontaktu kdekoliv a sdílejte cokoliv

aktualizováno 
Spojit se s celým světem a sdílet s ním multimédia umožní dospělý Skype. Zabezpečit svá osobní data proti zneužití nabízí AxCrypt. Verity ochrání děti před nebezpečím na internetu. A SharpKeys umí změnit funkce kláves na klávesnici.

Skype | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Skype 7

Skype je bez zbytečných funkcí, umí nejen posílat textové zprávy, uskutečnit videohovor, nebo videokonferenční hovor, ale také odeslat soubory, kontakty či nasdílet při hovoru obrazovku či jen určité okno, přičemž je stále možné přepínat mezi zobrazením z kamery (ta je v malém okně stále viditelná) a právě třeba sdíleným oknem. Funkci spustíte tak, že při hlasovém či videohovoru kliknete na ikonu „+“ a vyberte požadovanou volbu. Komunikovat umí nejen na internetu, ale i mimo něj – je s ním možné za poplatek volat na pevné linky i mobily či posílat SMS a komunikovat s lidmi na Facebooku. Dokonce mu nechybí ani přesměrování hovorů.

Skype 7

Volání a posílání zpráv zdarma po celém světě

Operační systém: Win XP a novější
Licence: Freeware
Vyžaduje instalaci: NE
Čeština: ANO
PLUSY: textová, audio i video komunikace, sdílení pracovní plochy, posílání soubor a kontaktů, jako dlaždice
MINUSY: nezjištěno
Hodnocení: 85 %

AxCrypt 2.1

Soukromá data je třeba chránit. K zálohování by mělo patřit i jejich šifrování. Jedině tak se k nim nikdo nedostane a nezneužije je. Jistě nechcete, aby se vaše fotografie, videa či dokumenty dostaly do rukou cizích osob.

Odcizit je přitom může nejen osoba využívající vaše PC, tedy třeba i člen rodiny, ale největší nebezpečí pochází z internetu. Stačí špatné kliknutí na nějaké webové stránce a do PC se dostane malware, který data může odesílat do světa. Učinit tomu přítrž lze programem AxCrypt. Integruje se do Windows (je připraven v kontextovém menu), takže stačí kliknout na složku či soubor pravým tlačítkem myši a data se zašifrují. Navíc dovoluje soubory odesílat e-mailem, což se může hodit v případě, že je zapotřebí soubor zabezpečit a někomu poslat. Ten potom tento program nemusí ani vlastnit, stačí, když se při tomto procesu zvolí speciální varianta a sdělíte heslo, které druhá strana zadá. Pro šifrování používá algoritmus AES-128 a případně soubor s klíčem.

AxCrypt 2.1

Šifrování souborů nejen pomocí kontextové nabídky Windows

Operační systém: Win XP a novější
Licence: Freeware
Vyžaduje instalaci: NE
Čeština: ANO
PLUSY: vytváří samospustitelné soubory, integruje se do Windows
MINUSY: nabízí instalaci lišty
Hodnocení: 80 %

Verity 1.1

Máte-li doma dítka, kterým nechcete umožnit dělat na počítači vše, co si zamanou, potom možná využíváte integrovanou funkci Rodičovská kontrola. Pokud s ní nejste spokojeni, zkuste její alternativu.

Verity slouží k monitorování a tím vlastně k hlídání dětí. Rodiče mohou jejich aktivitu sledovat on-line pomocí webového rozhraní odkudkoliv na světě (nastavení probíhá také ve webovém prohlížeči). Běží skrytě na pozadí systému a udržuje informace o všech navštívených internetových stránkách a spuštěných programech. Rodiče mají možnost omezit přístup na určité weby a zakázat spuštění konkrétních programů. Nastavit lze i denní doby použití PC (celkový počet hodin, kdy nejdříve nebo naopak nejpozději smí být počítač používán). Mezi další vlastnosti patří možnost pořizovat záznamy obrazovky, ukládat informace o aktivitách, omezení vybraných funkcí, zasílání informací o aktivitě atd.

Verity 1.1

Snadně obsluhovatelná rodičovská kontrola s dálkovou správou

Operační systém: Win XP a novější
Licence: Freeware
Vyžaduje instalaci: ANO
Čeština: NE
PLUSY: vzdálená správa, tvorba reportů a screenshotů
MINUSY: nezjištěno
Hodnocení: 85 %

SharpKeys 3.5

Tento softwarový produkt dokáže během chvíle změnit rozložení kláves ve Windows. Libovolné klávesy tak namapuje na jiné a přitom nemusí běžet na pozadí systému, a to ani jako služba. Změny totiž provede zápisem přímo v systémovém registru. Práce s programem není nikterak složitá. Po instalaci a spuštění se zobrazí černé okno a vy tlačítkem Add vyvoláte dialogové okno. Na levé straně naleznete seznam všech možných kláves používaných ve Windows a na pravé potom seznam možných změn kláves. Nyní si vyberete konkrétní klávesu (např. G) a na pravé straně jí přiřadíte jiný význam, např. H. Okno potvrdíte a změny musíte do systémového registru zapsat tlačítkem Write to registry. Změny se projeví ihned po restartu systému. Jedinečnou funkcí je i seznam již změněných kláves, takže máte naprostou kontrolu nad předefinovanými klávesami a lehce je můžete vrátit zpět.

SharpKeys 3.5

Změní či upraví funkce kláves na klávesnici.

Operační systém: Win XP a novější
Licence: Freeware
Vyžaduje instalaci: NE
Čeština: NE
PLUSY: snadné přemapování kláves, trvalé nastavení, úplná deaktivace kláves
MINUSY: nezjištěno
Hodnocení: 85 %Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Jak ulovit patnáctku. Američané nabídli sto tisíc dolarů a marně čekali

MiG-15bis, se kterým ulétl severokorejský stíhač No Kum-sok do Jižní Koreje,...

Během korejské války chtěli Američané vypsáním vysoké finanční odměny zlákat některého z pilotů MiGu-15 k úletu na svou...

Další z rubriky

Microsoft si myslí, že jsou hesla překonaná a už je není třeba používat

Windows 10 Hello neoklamala ani jednovaječná dvojčata.

Společnost Microsoft uvedla, že biometrické přihlášení by mělo odbourat psaní hesel.

Software zdarma: odhalte i ta nejskrytější zákoutí Windows

Ilustrační foto

Zprostředkují spojení mezi běžným uživatelem a operačním systémem na takové úrovni, že pochopíte, proč něco nefunguje...

Stáhněte si zdarma: stahování z YouTube či blokování touchpadu

Ilustrační foto

Praktický postranní panel pro pracovní plochu najdete v W8 Sidebar. Připojit a pracovat se soubory v ISO je hračkou pro...

Najdete na iDNES.cz