Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Komunikujte na internetu v reálném čase

aktualizováno 
Komunikační programy pro internet nejsou žádnou novinkou. Již řadu let tak můžeme využívat kecálky pro textovou komunikaci napříč internetem. Nové verze však přidávají i další novinky. Komunikaci prostřednictvím hlasu, videa či možnost hodnotit vystavené fotografie. Tak proč nebýt on-line?

Hledáte-li službu pro on-line komunikaci mezi vámi a vašimi přáteli či kolegy, pak by se vám mohl hodit speciální komunikační nástroj. Takzvaný Instant Messenger (komunikační nástroj) vás propojí s kýmkoliv na celém světě. Stačí pouze disponovat připojením k internetu a můžete chatovat v reálném čase s kýmkoliv na celém světě.

Programů pro „pokec“ na síti existuje opravdu velké množství. Hlavní náplní jejich práce je zprostředkovávat komunikace dvou a více lidí pomocí zpráv, SMS, e-mailu, webových kamer a v posledních měsících také prostřednictvím hlasu či videokonference. Ovšem některé z nich trpí velkým neduhem - jsou navzájem nekompatibilní. Uživatel s programem ICQ tak nemůže komunikovat například s uživatelem používajícím MSN Messenger apod. Najdou se však i aplikace, které vám umožní rozhovor s přáteli bez ohledu na to, jakou službu používají.

ICQ 5.0 – freeware
Společnost America Online má na svém kontě dva instant messengery ICQ a AIM. Z toho ICQ je ve více mutacích. ICQ 5 je chatovací nástroj s rychlým startem a základními komunikačními nástroji: messengerem, chatem a přenosem souborů atd. Obsahuje také filtr nevyžádaných zpráv – spamu, zprávy odesílá stiskem klávesy Enter (možno konfigurovat), umí i Push2Talk, ICQ Voice Chat  – služba pro hlasovou komunikaci prostřednictvím internetu, Integrace služby vyhledávání Google Search, Status manager Xtra – umožní vytvořit vlastní stav vedle již přítomných Available, DND atd.

 • Stahujte na této adrese (4.1 MB).
 • ICQ2Go – freeware
  Další zástupce z rodiny ICQ komunikátorů není nutné instalovat. Jde totiž o poněkud upravenou verzi. Spustíte ji tak, že otevřete internetový prohlížeč, zadáte adresu služby ICQ2Go a autorizujete se. Jeho schopnosti jsou oproti normálním verzím dosti ořezané, ale jednoduchá komunikace funguje bezproblémově a vzhledově se podobá verzi ICQ 5. ICQ2Go je k dispozici jak v technologii Java (starší), tak již i několik měsíců v technologii flash.

 • Spustit ICQ2GO Java.
 • Spustit ICQ2GO Flash.
 • ICQ Pro 2003b - freeware
  Stále Beta verze populárního on-line komunikačního programu. I přes své stáří je jednou z těch vůbec nejoblíbenějších pro síť ICQ. Tato verze se jako první naučila spolupracovat s Microsoft Outlookem. Umí jedním kliknutím přeposlat e-mail někomu z Contact Listu či zaslat URL stránku, kterou jste prohlíželi jako poslední. Chcete-li tak rychlého klienta pro ICQ bez zbytečných funkcí a nepotřebujete-li malovanou grafiku verze poslední, potom je to vaše volba.

 • Stahujte na této adrese (4.4 MB).
 • AIM 1.0.3 – freeware
  Druhý IM patřící do stáje AOL je narozdíl od ICQ přímým dítkem této mediální skupiny. V Americe si drží dominantní pozici zejména díky propojení se sítí AOL. Disponuje obsáhlými funkcemi. Nově můžete ke svému profilu přiřazovat fotografie. Ty lze i zveřejnit a nechat si je hodnotit ostatními uživateli. AIM je k dispozici i pro Linux, Mac OS, což je výhodou. Bohužel stejně jako ICQ zobrazuje reklamy.

 • Stahujte na této adrese (395 kB).
 • Miranda IM 0.4.0.2 -freeware
  Jeden z nejjednodušších a nejlepších IM. Je to open source a může být alternativou k ICQ. Funguje tedy i na síti klasického ICQ a ke komunikaci potřebujete tedy existující účet v této síti. Pokud hledáte pouze komunikační program bez všech funkcí, kterými disponuje ICQ, jistě bude Miranda vhodnou volbou. Jeho systémové nároky jsou zanedbatelné a díky jednoduché grafice je vhodný pro ty, kteří nepotřebují zbytečné ovládací prvky. Klient navíc pracuje i s dalšími konkurenčními protokoly (AOL, MSN Messenger, Jabber, Gadu-Gadu či IRC). Mirandu si také můžete díky velkému množství plug-inů upravit k obrazu svému, nebo ji obohatit o nové funkce.

 • Stahujte na této adrese (238 kB).
 • Skype 2.0 - freeware
  Komunikační klient Skype si sice poradí i s textovou komunikací, ale primárně je určen pro komunikaci hlasovou a to přes internet, např. prostřednictvím klasických telefonních drátů. Telefonování mezi uživateli Skype je zdarma, šifrováno a to kdekoliv na světě a nezávisle na délce hovoru. Nedávno navíc vyšla další verze, která nově umožňuje videokonferenci. Výhodou je i to, že pokud jen jeden účastník má webkameru, může ho ten druhý sledovat.

 • Stahujte na této adrese (9.6 MB).
 • MSN Messenger 7.5 – freeware
  Pomocí programu MSN Messenger můžete v reálném čase konverzovat on-line se svými přáteli, rodinou či kolegy, a to prostřednictvím textu, hlasu, mobilního telefonu či dokonce videokonverzace. Své fotografie je možné sdílet a nechat je hodnotit ostatními uživateli. Chcete-li použít program MSN Messenger, musíte se zaregistrovat v rámci služby Microsoft Passport, Hotmail nebo MSN.com.

 • Stahujte na této adrese (7.1 MB).
 • Odigo 4.0 - freeware
  Přívětivý messenger umožňující vzájemnou kompatibilitu s programy ICQ, MSN Messenger či Yahoo! Messenger oplývá obsáhlým vyhledávacím mechanismem, což ulehčí hledání přátel na síti. Program dokáže také upozornit na novou poštu u nastaveného účtu. Poštu však nelze číst přímo z programu, jedná se pouze o avízo na ni. Komunikace probíhá klasicky přes zprávy, chat, voice chat. Zabudovaný přehledný prohlížeč www stránek, fungující i za firewallem a mnoho dalších vymožeností najdete právě v tomto produktu.

 • Stahujte na této adrese (2.9 MB).
 • Trillian 3.1 – freeware
  Skvělý komunikační program využívající nejrozšířenější protokoly. Hlavní výhodou je možnost komunikace s messengery Yahoo Messenger, MSN Messenger, ICQ, mIRC a AIM. Jednoduše si importujete svoje účty, kontaktní listy a preference. Možnosti vytváření skinů, přenosy souborů atd. - ale hlavně komunikace křížem mezi jednotlivými klienty! K dispozici je také placená verze s více funkcemi.

 • Stahujte na této adrese (8.6 MB).
 • Yahoo! Messenger 7.5 - freeware
  Program s možností audio i video komunikace, chatem, konferencemi. Dále díky němu můžete přenášet soubory nebo hlasovou komunikaci. Integruje v sobě všechny služby Yahoo portálu (upozornění na e-mail, kalendář, předpověď počasí atd.).

 • Stahujte na této adrese (371 kB).
 • Jabber 2.0.2.0 – freeware
  Jabber je komunikační protokol založený na XML pro posílání "rychlých zpráv" (Instant messaging). Výhodou je otevřenost protokolu a z ní vyplývající velké množství klientů a snadná implementace nových funkcí. K dalším přednostem patří podpora PGP a SSL, které zvyšují bezpečnost přenášených dat, kontakty uložené na serveru nebo možnost komunikovat se všemi ostatními IM systémy prostřednictvím tzv. transportů (ICQ, Yahoo!, MSN, ..). Neobsahuje reklamu. Existuje hned několik druhů klientů (seznam na této stránce).

 • Stahujte na této adrese (1.6 MB).
 • Simple Instant Messenger (SIM) 0.9.4 - freeware
  Multiplatformní kecálek pocházející z Ruska. Prográmek je tedy určen jak počítačům se systémem Windows, tak i Linux. S klientem můžete používat hned několik konkurenčních protokolů najednou, díky čemuž nemusíte instalovat další SW vybavení. Je oblíben zejména pro svoji HW nenáročnost. Díky němu můžete komunikovat na sítích AIM, ICQ, Jabber, Yahoo!, MSN a další. Možnost posílání a přijímání SMS zpráv, kontakt list máte uložen na serveru. Obsahuje i SPAM filtr, klávesové zkratky, přeposílání zpráv, možnost poslat zprávu více uživatelům najednou, umí přichytit okýnka k okraji monitoru.

 • Stahujte na této adrese (6.7 MB).
 • Google Talk beta - freeware
  Také společnost Google se pustila do světa IM. V polovině minulého roku tak vypustila betaverzi svého řešení s názvem Google Talk. Ten je postaven na technologii, která využívá protokol Jabber/XMPP, proto je možné využívat tuto službu například i prostřednictvím programů jako Trilian Pro či iChat. Poslední verze klienta navíc přináší možnost komunikovat i s uživateli GAIM, Psi, Apple iChat, Jabber, Gizmo Project, Tiscali, Netease, Chikka, MediaRing a dalšími sítěmi.

 • Stahujte na této adrese (871 kB).


 • Nejčtenější

  Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

  Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

  Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

  Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

  Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

  Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

  Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

  Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

  Další z rubriky

  Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

  Ilustrační foto - bezpečnost

  Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

  Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

  Ilustrační foto - relax

  Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

  Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

  Ilustrační foto

  Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

  Najdete na iDNES.cz