Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona o rozhlasových a televizních poplatcích? Odpovídáme na četné dotazy čtenářů.

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění. | foto: koláž Technet.czProfimedia.cz

Překvapivě častá reakce u článků týkající se přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2, během kterého televizory některých diváků přestanou přijímat televizní vysílání, se týkala plateb koncesionářských poplatků za příjem televizního vysílání České televize. Pokud přestanu chytat kanály České televize, mohu přestat platit? 

Ačkoli jsme v redakci Technet.cz přesvědčeni o tom, že veřejnoprávní nezávislá média jsou pro demokratický stát životně důležitá a platit koncesionářské poplatky má smysl i v období, kdy televizní vysílání nesleduji, pokusíme se vnést do evidentně nepřehledné problematiky pořádek.

Podmínky a pravidla definuje zákon o rozhlasových a televizních poplatcích (348/2005 Sb. - plné znění i s pozdějšími úpravami v DOC zde), kde je pro naši potřebu podstatná část první, § 2 Předmět poplatků, odstavec 2:

„Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen „televizní přijímač“). Toto zařízení se považuje za televizní přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.“

Zákon stanovuje výjimky, kdy se na přijímač povinnost platit poplatky nevztahuje. Definuje je ve čtvrtém odstavci. Ten pro jeho rozsáhlost celý uvádět nebudeme. 

Píše se v něm, že poplatky se neplatí za přístroje určené výhradně pro technickou kontrolu vysílání, přístroje v muzejních sbírkách, přijímače využívané soudy, přijímače „zvláštních přenosových systémů“ a přijímače v koncových mobilních telekomunikačních zařízeních, například chytrých telefonech. Výjimky se tedy netýkají žádné formy v domácnosti používaných zařízení pro televizní příjem.

Co přijímáte nebo ne, není důležité

Nejprve odpověď pro ty, kteří chtějí přestat platit v momentně, kdy jejich televizor přestane přijímat programy České televize. „Povinnost platit televizní poplatek není navázána specificky na příjem vysílání programů České televize, ale jakéhokoliv televizního vysílání,“ odpověděla na dotaz redakce tisková mluvčí České televize Karolína Blinková.

Z hlediska povinnosti platit poplatky není důležité, že na televizoru například sledujete jen internetovou službu Netflix, nebo pouze koukáte na filmy z Blu-ray disků a anténu nemáte ani připojenou. 

„Pokud je zařízení technicky způsobilé přijímat televizní vysílání šířené pozemním, satelitním nebo kabelovým způsobem, podléhá platbě televizního poplatku. V tomto případě není rozhodující, zda je zařízení k příjmu televizního vysílání používáno nebo ne,“ vysvětluje Blinková.

Pokud je televizor vybaven více tunery (vedle DVB-T například kabelovým DVB-C nebo satelitním DVB-S), nebude po skončení DVB-T vysílání podstatné, že již žádné pozemní televizní vysílání nepřijme. Stále totiž bude schopen přijímat satelitní a kabelové vysílání. Že je nemáte v domácnosti dostupné, není rozhodující.

„Za kabelové vysílání se považuje i příjem televizního vysílání přes IPTV a nebo přes internet (OTT), je-li umožněna individuální volba televizních programů,“ rozšiřuje pojem kabelové vysílání tisková mluvčí ČT.

Nezpůsobilý televizor zřejmě neexistuje

Co však nastane v situaci, že má televizor jen a pouze DVB-T tuner, příjem jakéhokoli jiného vysílání technicky neumožňuje a vysílání ve standardu DVB-T bude ukončeno? 

Zde jsme svými otázkami trpělivost mluvčí České televize vyčerpali a na další dotazy nám již neodpověděla. Zde tak můžeme vycházet ze zatím nezmíněné součásti jedné z jejích dřívějších odpovědí: „Stejně tak televizory připojené na lokální sítě umožňují příjem vysílání v pásmu DVB-T.“

Lokální sítí umožňující příjem vysílání v pásmu DVB-T je s největší pravděpodobností myšlen rozvod společné antény STA s instalovaným transmodulátorem, který přijímané DVB-T2 vysílání převede a překóduje na klasické DVB-T a pošle jej po metalickém anténním rozvodu. Díky této možnosti bude každý dnes používaný televizor „způsobilý pro příjem“ i po skončení DVB-T vysílání. 

Takováto instalace je možná zejména u větších bytových domů, protože nepatří k nejlevnějším. Podobně se kdysi řešil v některých domech přechod z analogového na digitální vysílání, pokud se v domě sešel dostatek lidí neochotných vyměnit televizor nebo koupit set-top box.

Ve vztahu k poslední otázce, tedy „technické zůsobilosti“ televizoru, který si neporadí s žádným v tu chvíli používaným vysílacím standardem, nás zajímal i pohled právníka.

„Při současném znění zákona lze za „technicky způsobilý“ televizor považovat každý televizní přijímač, i pokud je reprodukce televizního vysílání schopen pouze s pomocí například set-top boxu. Zda tuto možnost majitel využije či nikoli, není z pohledu aktuální legislativy podstatné. V případě sporu by pojem technická způsobilost musel vyložit soud,“ vysvětlila redakci právnička Dagmar Hartmanová.

Z pohledu současné legislativy je tedy každý televizor schopný příjmu televizního vysílání a tedy i důvodem pro platbu koncesionářských poplatků. Změny v pozemním televizním vysílání na tom nic nemění.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 173 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 8 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...