Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Konec internetového pirátství se blíží. Google odstraní z našeptávače warez a torrenty

  • 1254
Vyhledávač Google připravuje balíček změn, které mají omezit porušování autorských práv. Například z automatického dokončování (našeptávání) při zadávání dotazu odstraní závadné výrazy. Mezi ně patří i ty, které jsou nejčastěji spojovány se sdílením autorsky chráněného obsahu.

V rámci připravovaných změn tak například automatické dokončování již nenabídne výrazy jako torrent nebo warez. Podle Google tento princip však nemá platit obecně. Nesmí znevýhodnit firmy a jednotlivce, kteří systém torrentů využívají k legálním účelům.

Firma tímto krokem částečně ustupuje tlakům ze strany nahrávacích společností, kterým ale opatření stále nepřipadá jako dostatečné. Cílem je zásadně omezit on-line pirátství.

Na warezu nebude reklama

Firma na následující měsíce připravuje balíček čtyř opatření, která mají pirátství na internetu omezit. Zatím však nehodlá blokovat stránky, které nelegální obsah nabízejí.

Warez a Torrent

Warez je v současné době vnímán jako nelegálně nabízený multimediální obsah a upravený software, které jsou chráněny copyrightem. U programů jsou vytvořeny takové změny, aby je bylo možné instalovat a provozovat bez platné licence.

Torrent systém pro decentralizované sdílení dat, kdy každá aktivní stanice slouží zároveň jako příjemce i vysílač sdílených dat. Torrent je hojně využíván ke sdílení autorsky chráněných děl.

Vedle úpravy již zmíněného našeptávače, zavede Google zákaz zobrazení reklam na závadných stránkách. Jejich provozovatelé tak již nebudou moci tímto způsobem vydělávat.

Jako další opatření mají být ve vyhledávání upřednostňovány krátké ukázky z legálního obsahu. Tento princip chce Google uplatnit například při vyhledávání hudby.

Další systém má garantovat, že bude do 24 hodin uzavřena služba, která porušuje autorská práva a využívá při tom služby Google.

Nahrávacím společnostem je to málo ...

"Je povzbudivé, že Google začíná reagovat na naše výzvy, aby převzal větší zodpovědnost s ohledem za nezákonný obsah," řekl BBC mluvčí BPI, anglické obdoby autorské organizace OSA.

"Nicméně, tento balíček opatření, stále ignoruje jádro problému. Vyhledávání na Google v masovém měřítku směřuje spotřebitele hledající hudbu a další digitální zábavu na nelegální stránky," uzavírá mluvčí BPI.

Otázkou zůstává, kam jinam by je měl Google směřovat. V některých státech, mezi které patří i Česká republika, přes internet prakticky nelze žádný z uvedených typů obsahu legálně pořídit. V Česku sice existují pokusy o hudební a filmové e-shopy, ty však svojí nabídkou připomínají spíše masnu ve čtyři hodiny odpoledne v roce 1976.

Konec stahování?

Opatření Googlu společně s následky chystané protipirátské úmluvy ACTA mohou skutečně pirátství omezit. Určitě to nejsou poslední kroky proti nelegálnímu sdílení populárního obsahu.

ACTA (podle dosavadních zpráv) například umožní orgánům, aby vám při přechodu hranic prohlédly elektronické zařízení, která by mohla obsahovat nelegálně získaný obsah. Pokud tomu tak bude, v praxi se už na cestách na nový díl Big Bang Theory nepodíváte. ACTA se také podle některých výkladů chystá postavit mimo zákon i prostředky, které umožňují výrobu kopií autorsky chráněných děl. Více o tajné dohodě ACTA v tomto článku.

Pokud k uvedenému přidáme ještě značně ztížené vyhledávání daného obsahu (které může Google ještě dále stupňovat), může se zainteresovaným firmám a institucím povést pirátství skutečně značně omezit. Zejména u běžných uživatelů, kteří nejsou schopni nebo ochotni zabývat se bezplatným získáním filmu nebo alba déle a podrobněji. Takoví uživatelé by se pak teoreticky opravdu mohli vrátit do prodejen (pokud tedy ještě nějaké zbydou).

Smutným faktem zůstává, že nebýt internetového pirátství, některé filmy a hudební díla by se k tuzemskému divákovi a posluchači nikdy nedostala.

Zdroje (AJ):

BBC
Los Angeles Times

,