Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Konec internetových rádií? Možná již v květnu

  8:44aktualizováno  8:44
Internetová rádia patří mezi nejpopulárnější multimediální služby na internetu. Desetitisíce rozhlasových stanic různých žánrů i zaměření poslouchají denně milióny posluchačů. Minimálně americkým stanicím však již brzy hrozí zánik.

Konec internetových rádií? | foto: Václav Nývlt

Hřebíčky do rakve tluče internetovým rádiím společnost na ochranu autorských práv umělců, konkrétně Copyright Royalty Board ve Washingtonu, DC. Ta se totiž rozhodla ztrojnásobit autorské poplatky z jejich produkce.

Internetová rádia by tak měla platit o 300 - 1200 % vyšší poplatky, než jak tomu bylo do této doby - zákon navíc počítá se svojí zpětnou platností, takže rozhlasové stanice budou zřejmě muset zaplatit poplatky i za již odvysílanou hudbu. Pro představu - nově nařízené poplatky jsou více než čtyřnásobné oproti platbám rozhlasových stanic vysílajících přes satelit. 

CRB upřesnila, že tyto poplatky nebudou určeny jen pro webová rádia, ale také pro hudbu vysílanou do mobilní telefonní sítě. Tímto rozhodnutím se však nové opatření dotýká nejen malých provozovatelů internetových rozhlasových stanic, ale taky obřích telekomunikačních společností. Podle týdeníku BusinessWeek se tak tímto opatřením bude zřejmě zabývat i kongres. Musí si však pospíšit, nařízení vejde v platnost 15. května tohoto roku.

Můžeme pomoci?

Do e-mailové schránky jsem v noci dostal dopis od Tima Westergrena, zakladatele internetového rádia Pandora.com. Spolu s dalšími provozovateli internetových rádií založili sdružení "SaveNetRadio", kde naleznete podrobnosti o dopadu zvýšení poplatků, html kódy reklamních bannerů pro umístění na vašich webových stránkách a především formulář petice pro záchranu internetových rádií. Ve formuláři jsou na výběr zatím jen státy USA ..

Doufejme, že pokud toto ve Spojených státech projde, nebudou pak muset psát podobné petice i vysílatelé v jiných zemích. .

Nezbývá než doufat, že se obě strany domluví na nějakém kompromisu. Internetová rádia totiž poskytují velmi zajímavou alternativu našemu poměrně chudému éteru.  

Originál dopisu zakladatele internetového rádia Pandora

Hi, it's Tim from Pandora,

I'm writing today to ask for your help.  The survival of Pandora and all of Internet radio is in jeopardy because of a recent decision by the Copyright Royalty Board in Washington, DC to almost triple the licensing fees for Internet radio sites like Pandora.  The new royalty rates are irrationally high, more than four times what satellite radio pays and broadcast radio doesn't pay these at all.  Left unchanged, these new royalties will kill every Internet radio site, including Pandora.

In response to these new and unfair fees, we have formed the SaveNetRadio Coalition, a group that includes listeners, artists, labels and webcasters.  I hope that you will consider joining us.

Please sign our petition urging your Congressional representative to act to save Internet radio: http://capwiz.com/saveinternetradio/issues/alert/?alertid=9631541

Please feel free to forward this link/email to your friends - the more petitioners we can get, the better. 

Understand that we are fully supportive of paying royalties to the artists whose music we play, and have done so since our inception.  As a former touring musician myself, I'm no stranger to the challenges facing working musicians.  The issue we have with the recent ruling is that it puts the cost of streaming far out of the range of ANY webcaster's business potential.

I hope you'll take just a few minutes to sign our petition - it WILL make a difference. As a young industry, we do not have the lobbying power of the RIAA. You, our listeners, are by far our biggest and most influential allies.

As always, and now more than ever, thank you for your support.

Tim Westergren
(Pandora founder)
 

© copyright 2006, Pandora Media, Inc. All rights reserved.
360 22nd Street - Suite 440 - Oakland CA - 94612

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Pozor na e-maily, mohou zavirovat PC přes neaktualizovaný Flash

Zavirované komunikátory neznámých jmen se dostaly do obchodu Google Play....

Jak je důležité mít aktualizovaný systém a všechny používané programy a komponenty, ukazuje nový útok. Ten se šíří...

Sem nechoďte, jinak už dnes nic neuděláte. Google spustil Sound Maker

Google spustil Sound Maker na platformě Chrome Music Lab.

Neumíte na nic hrát? Nevadí. Hudbu si nakreslíte. V rámci měsíce hudby na školách spustil Google další ze série svých...

Americký stát chce zpoplatnit porno

ilustrační snímek

Rhode Island plánuje zavést poplatek za to, že uživatel bude moci přistupovat na stránky s obsahem pro dospělé.

Najdete na iDNES.cz