Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Konec klasických fotoaparátů. Češi kupují digitální přístroje.

  6:36aktualizováno  6:36
Většina Čechů letos vyrazí na dovolenou vybavena digitálními fotoaparáty, které jsou díky snadné obsluze a poklesu cen stále oblíbenější a z trhu již vytlačily klasické fotopřístroje na kinofilm.
Například loni prodej digitálních fotoaparátů v ČR podle údajů společnosti IDC vzrostl o pětinu. Kvůli snižujícím se cenám však za ně obchodníci utržili zhruba tři miliardy korun, což bylo o sedm procent méně než v roce 2004. Nárůst prodeje hlásí obchodníci i v prvním pololetí letošního roku. Ročně se na českém trhu prodá kolem půl milionu digitálních fotoaparátů.

"Zatímco prodej digitálních fotoaparátů stále roste, prodej klasických přístrojů mírně stagnuje," řekl ČTK výkonný ředitel sítě elektroprodejen Datart Pavel Sláma. Příklonu českých zákazníků k digitálním fotoaparátům podle něj odpovídá například nabídka internetového obchodu Datart.cz, kde je poměr mezi digitálními a klasickými fotopřístroji 94 procent ku šesti procentům. Stejně situaci na českém trhu hodnotí i mluvčí sítí prodejen Euronics a Proton Bohuslav Komín. "Klasické fotoaparáty se prakticky neprodávají. Jde pouze o takzvané vodní modely na jedno použití a pak o profesionální přístroje," uvedl Komín.

Prodej fotoaparátů, především pak těch digitálních, letos v Česku opět vzrostl. "V prvním pololetí letošního roku se prodej fotoaparátů meziročně zvýšil o zhruba 30 procent," řekl Sláma, podle kterého poptávku na začátku léta výrazně zvýšily zejména sezónní nákupy fotopřístrojů na dovolené. Hodně lidí si je letos ale pořizovalo i kvůli mistrovství světa ve fotbale.

O několik desítek procent se za prvních šest měsíců letošního roku meziročně zvýšil prodej digitálních fotoaparátů také v prodejnách Euronics a Proton. "Během akčních nabídek mají zákazníci největší zájem o modely v levnějším segmentu a ve střední třídě. Minimem je rozlišení čtyři až pět megapixelů a aspoň trojnásobný optický zoom," podotkl Komín.

Poptávku žene nahoru hlavně pokles cen digitálních fotopřístrojů, které se loni snížily až o 40 procent. "Konkurence výrazně posílila. Počet nabízených modelů na trhu se značně navýšil a zintenzívnil tak cenovou válku. Koncoví zákazníci si tak mají možnost koupit lepší a levnější modely oproti těm, které byly dostupné před pár lety," uvedl analytik IDC Radovan Kautský. Pokles cen digitálních fotoaparátů lze podle obchodníků očekávat i letos. "U modelů střední a vyšší třídy se dá na konci léta očekávat snížení cen, neboť je z prodejen začnou vytlačovat další novinky, které výrobci plánují na předvánoční trh," podotkl Komín.

Hodně lidí v poslední době dává při nákupu fotopřístrojů přednost internetovým obchodům, kde toto zboží patří mezi nejčastěji objednávané položky. "V našem e-shopu rostou prodeje fotoaparátů průběžně již od začátku března. Zákazníci e-shopu Datart.cz při nákupech digitálních fotoaparátů nejčastěji sahají po přístrojích z cenové kategorie 7000 až 8500 korun," uvedl Sláma.

Obchodníci rostoucí oblibu digitálních fotoaparátů přisuzují jejich vyššímu uživatelskému komfortu. "Lidé si mohou nafocené snímky okamžitě prohlédnout, vymazat, případně snímek zopakovat. Dalším faktorem hovořícím ve prospěch digitálních přístrojů jsou nízké provozní náklady," vyjmenoval Sláma výhody digitálních fotopřístrojů. V Česku se také rozšiřuje počet míst, kde si lidé mohou vyvolat fotografie pořízené digitálními fotoaparáty.

Například síť prodejen Euronics spojila síly s výrobcem fotoaparátů Olympus a v obchodech instaluje samoobslužné fotokiosky, ve kterých si lidé mohou fotografie snadno vyvolat.

Zatímco v roce 2004 dominovaly trhu tří a čtyřmegapixelové fotoaparáty, tak v roce 2005 se situace změnila a vedoucí pozici zaujaly čtyř a pětimegapixelové fotoaparáty s podílem 62 procent, přičemž prodej přístrojů s rozlišením pět megapixelů byl třikrát vyšší. Trh by měl podle odborníků růst i letos, i když tempo nebude tak razantní jako v předešlých letech. IDC očekává, že prodeje v tomto roce porostou stále okolo deseti procent.

Velkou oblibu digitálních fotoaparátů využívají obchodníci, kteří při výprodejích či otevírání nových obchodů sází právě na nabídku zlevněných elektronických fotopřístrojů. Například loni na podzim byl zájem o levné digitální fotoaparáty v nově otevřeném hypermarketu Tesco v Praze tak velký, že u pultu se ihned po otevření prodejny tísnilo několik stovek lidí. Rozvášněný dav uklidnila až přivolaná policie.

Digitálním fotoaparátům ale v poslední době začaly konkurovat moderní mobilní telefony, které umožňují pořízení velmi kvalitních snímků. Podle odborníků mají však mobilní telefony stále omezení v podobě relativně nízkého rozlišení snímků.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Foťák, ze kterého se babičky zblázní. Spoušť stiskne umělá inteligence

Chytrý fotoaparát Google Clips

Nový fotoaparát od společnosti Google se obejde bez fotografa. Stačí jej umístit do místa, kde se něco děje - například...

Nikdo si nevšimne, že ho fotíte. Panasonic uvedl Lumix na pouliční fotku

Panasonic GX9

Můžete se dívat jakoby do země a přitom fotit svět před sebou. Panasonic na Mallorce představil systémový fotoaparát...

DJI představilo maličkou 6K kameru pro filmaře

Nová 6K kamera Zenmuse X7.

Nová Zenmuse X7 je malá kamera s 35mm snímacím čipem a speciálním bajonetem pro sadu lehkých výměnných objektivů DJI....

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz