Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Konec problémů s různými DVD formáty?

aktualizováno 
Problémy, které mají uživatelé při výběru přepisovací DVD mechaniky, již brzy skončí. Slibují to společnosti Sony a Nec. Na předvánoční trh totiž hodlají uvést multiformátové mechaniky, které umožní práci s doposud konkurenčními standardy.

V současnosti nás jednotlivé společnosti dostaly do situace, kdy si musíme vybírat z mechanik, které podporují jen některé z těchto standardů a které bohužel nejsou kompatibilní s těmi ostatními. Možná již tyto Vánoce ale naleznete pod stromečkem DVD mechaniku, která vás zbaví starostí, které jste mohli mít při výběru toho „správného“ DVD formátu. Mohly by se o to zasloužit společnosti Sony a Nec. Ty totiž hodlají právě na předvánoční trh celosvětově vypustit své DVD přepisovací mechanik, o kterých lze bez nadsázky hovořit jako o multiformátových.

Tento týden totiž obě společnosti upřesnily plánované termíny dostupnosti svých interních, ale i externích mechanik s podporou doposud konkurenčních formátů DVD-R/RW a DVD+R/RW (jak je vidno, s DVD - RAM se již příliš nepočítá). Bližší informace byly zveřejněny i o cenách těchto mechanik.

Oznámení se v případě společnosti Sony týkalo mechanik DRU500A a DRX500UL. Zatímco první mechanika je interní, určená pro instalaci přímo do počítače, druhou je možno přenášet a připojovat ji k zařízením pomocí externího rozhraní.

Obě mechaniky disponují obdobnými vlastnostmi. Při zápisu ve formátu DVD-R je rychlost mechaniky čtyřnásobná, dvojnásobnou rychlostí probíhá přepis ve formátem DVD-RW. Kdysi konkurenční DVD+R a DVD+RW formáty tyto mechaniky podporují shodně při rychlosti 2,4x. Čtení DVD disků probíhá 8x rychlostí.

DVD±RW Sony DRU-500a 

Nec v tomto segmentu nabídne pouze interní mechaniku MultiSpin ND1100A. Ta má v podstatě stejné vlastnosti jako výše zmíněné mechaniky od Sony. To znamená 4x DVD-R, 2x DVD-RW, 2,4 DVD+R/RW, ale měla by dokázat číst 12násobnou rychlostí, tedy o 50 % rychleji než DRX a DRU od Sony.

Dostupnost a cena

Zájemci ze Spojených států mají možnost koupit mechaniku DRU500A již od začátku října, ale celosvětová dostupnost je ohlašována již na listopad. V listopadu se má na trhu objevit také externí verze DRX500UL.

Mechanika Nec MultiSpin ND1100A měla být původně v prodeji již od začátku listopadu, ale premiéra byla posléze posunuta až na prosinec. Důvodem má být testování dalších DVD-R/RW médií, tak aby s nimi byla zajištěna maximální kompatibilita. Podle prohlášení společnosti již byly ukončeny testy s DVD+R/RW médii a s velkým množstvím DVD-R/RW disků, ale původní soubor těchto médií byl dále rozšířen.

Podle předběžných informací se nebude příliš lišit cenová politika obou společností. Jak DRU500A od Sony, tak Multispin ND1100A od Nec budou stát v přepočtu přibližně 12 500 korun, což je velice zajímavá cena. Externí DRX500UL pak firma Sony nabídne za cca 16 000 korun.

Zdroj:ZDNet, Sony. Nec
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

AMD musí opravit chyby u svých procesorů

Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh.

Společnost AMD potvrdila více než deset bezpečnostních nedostatků, které objevila jedna izraelská firma. Ta byla...

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

Google chce koupit výrobce unikátních fotoaparátů Lytro. Nebude to drahé

Lytro

Společnost Google má údajně zájem o společnost Lytro. Ta se proslavila výrobou fotoaparátů, které umí vytvořit snímek s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz