Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Konec problémů s různými DVD formáty?

aktualizováno 
Problémy, které mají uživatelé při výběru přepisovací DVD mechaniky, již brzy skončí. Slibují to společnosti Sony a Nec. Na předvánoční trh totiž hodlají uvést multiformátové mechaniky, které umožní práci s doposud konkurenčními standardy.

V současnosti nás jednotlivé společnosti dostaly do situace, kdy si musíme vybírat z mechanik, které podporují jen některé z těchto standardů a které bohužel nejsou kompatibilní s těmi ostatními. Možná již tyto Vánoce ale naleznete pod stromečkem DVD mechaniku, která vás zbaví starostí, které jste mohli mít při výběru toho „správného“ DVD formátu. Mohly by se o to zasloužit společnosti Sony a Nec. Ty totiž hodlají právě na předvánoční trh celosvětově vypustit své DVD přepisovací mechanik, o kterých lze bez nadsázky hovořit jako o multiformátových.

Tento týden totiž obě společnosti upřesnily plánované termíny dostupnosti svých interních, ale i externích mechanik s podporou doposud konkurenčních formátů DVD-R/RW a DVD+R/RW (jak je vidno, s DVD - RAM se již příliš nepočítá). Bližší informace byly zveřejněny i o cenách těchto mechanik.

Oznámení se v případě společnosti Sony týkalo mechanik DRU500A a DRX500UL. Zatímco první mechanika je interní, určená pro instalaci přímo do počítače, druhou je možno přenášet a připojovat ji k zařízením pomocí externího rozhraní.

Obě mechaniky disponují obdobnými vlastnostmi. Při zápisu ve formátu DVD-R je rychlost mechaniky čtyřnásobná, dvojnásobnou rychlostí probíhá přepis ve formátem DVD-RW. Kdysi konkurenční DVD+R a DVD+RW formáty tyto mechaniky podporují shodně při rychlosti 2,4x. Čtení DVD disků probíhá 8x rychlostí.

DVD±RW Sony DRU-500a 

Nec v tomto segmentu nabídne pouze interní mechaniku MultiSpin ND1100A. Ta má v podstatě stejné vlastnosti jako výše zmíněné mechaniky od Sony. To znamená 4x DVD-R, 2x DVD-RW, 2,4 DVD+R/RW, ale měla by dokázat číst 12násobnou rychlostí, tedy o 50 % rychleji než DRX a DRU od Sony.

Dostupnost a cena

Zájemci ze Spojených států mají možnost koupit mechaniku DRU500A již od začátku října, ale celosvětová dostupnost je ohlašována již na listopad. V listopadu se má na trhu objevit také externí verze DRX500UL.

Mechanika Nec MultiSpin ND1100A měla být původně v prodeji již od začátku listopadu, ale premiéra byla posléze posunuta až na prosinec. Důvodem má být testování dalších DVD-R/RW médií, tak aby s nimi byla zajištěna maximální kompatibilita. Podle prohlášení společnosti již byly ukončeny testy s DVD+R/RW médii a s velkým množstvím DVD-R/RW disků, ale původní soubor těchto médií byl dále rozšířen.

Podle předběžných informací se nebude příliš lišit cenová politika obou společností. Jak DRU500A od Sony, tak Multispin ND1100A od Nec budou stát v přepočtu přibližně 12 500 korun, což je velice zajímavá cena. Externí DRX500UL pak firma Sony nabídne za cca 16 000 korun.

Zdroj:ZDNet, Sony. NecNejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

ARM slibuje výkonnější notebooky než ty s Intelem

Plány společnosti ARM do roku 2020

Výrobce úsporných čipů ARM ukázal své plány na nejbližší dva roky. Vyplývá z nich, že se chystá tvrdě zaútočit na...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Najdete na iDNES.cz