VIDEO: My vám to říkali. Vědci z NASA vysvětlují, proč svět neskončil

  • 31
Z pohledu americké vesmírné agentury NASA to byla celkem jasná záležitost. Pro konec světa neexistovaly žádné astronomické podklady. Mayské proroctví se navíc netýkalo apokalypsy, ale jen konce jednoho dlouhého kalendářního cyklu.

"Proč včera nenastal konec světa? Podle médií omílaného údajného mayského proroctví měl prý být 21. prosince 2012 celý svět zničen. Celá záležitost byla od začátku špatně pochopená a špatně interpretovaná," uvedla NASA ve svém videu Proč včera nenastal konec světa. Přinášíme vám jej s českými titulky.

John Carlson

První argument poukazuje na špatné pochopení "konce mayského kalendáře". I kdyby včera bylo skutečně "to" datum (o čemž se vedou spory), podle mayských proroctví to znamená jen konec jednoho kalendářního cyklu. "Mayský kalendář je jeden z nejkomplexnějších kalendářních systémů, které kdy byly navrženy. Trochu se podobá počítadlu najetých kilometrů v autě," říká John Carlson, ředitel Centra pro archeoastronomii NASA. "Protože čísla rotují, celý kalendář se může periodicky opakovat. Právě toto opakování je pro fenomén 2012 klíčové. Řečí mayských učenců mezitím uplynulo třináct baktunů."

Ani nic dalšího nenasvědčovalo konci světa. Don Yeomans, šéf oddělení pro sledování okolí Země, prohlásil, že se k Zemi neblíží žádná kometa nebo asteroid. Právě tak se k nám neblíží ani žádná zatoulaná planetka. "Kdyby tu bylo cokoli podobného planetce letící směrem k Zemi, už dávno by to byl jeden z nejjasnějších objektů. Každý na světě by ji viděl," říká astrobiolog David Morrison.

Lika Guhathakurta, šéfka oddělení NASA "Living with a Star", říká, že ani Slunce teď nepředstavuje hrozbu. "Slunce žhne už miliardy let, dávno předtím, než se Mayové objevili. Slunce za tu dobu ani jednou nezničilo svět. Zrovna teď se Slunce blíží k maximu svého jedenáctiletého cyklu. Ale za posledních 50 let je to nejslabší cyklus."

Mayská civilizace
Mayská civilizace

Mayská civilizace

Včerejší datum tak mělo podle Johna Carlsona být hlavně připomínkou památky na dávnou civilizaci, která dokázala uvažovat v časových intervalech zcela mimo naše moderní měřítka.