Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Konec systémů typu Napster je nevyhnutelný

  0:06aktualizováno  0:06
Napster, Gnutella a všechny další odvozené internetové služby, které umožňují výměnu MP3 souborů jsou lehce zničitelné. Podle právě zveřejněné zprávy představují největší hrozbu systémům založeným na sdílení MP3 souborů jejich vlastní uživatelé.
Napster, Gnutella a všechny další odvozené internetové služby, které umožňují výměnu MP3 souborů, jsou lehce zničitelné. Stačí odstranit jedno procento uživatelů a v systému už nic nenajdete. Až k takovým závěrům můžete dojít na základě studie výzkumného centra Xeroxu v Palo Altu v Kalifornii.

Dva vědečtí pracovníci tohoto centra Eytan Adar a Bernardo A. Huberman minulý týden zveřejnili zprávu, která shrnuje jejich poznatky o systému Gnutella a jeho uživatelích. Hlavní poznatkem, k němuž při svém výzkumu dospěli je, že 70 procent uživatelů systému vůbec nesdílí soubory a 76 procent sdílí méně než deset souborů. Podle obou vědců to může vést k blokování systému. Relativně malý počet lidí nabízejících své soubory je zaplaven žádostmi od většiny návštěvníků, kteří do systému nic nepřinášejí. Několik "downloaderů" může při stávajícím omezení přenosových linek zablokovat ostatní uživatele od přístupu k omezenému počtu poskytovatelů souborů.

Ze studie vyplývá také velmi zajímavý poznatek pro obránce autorských práv. Výzkumníci monitorovali síť Gnutella během 24 hodin provozu o srpnovém víkendu, během nichž narazili na 31395 uživatelů. Podle jejich měření jedno procento z těchto připojených lidí nabízelo přibližně 40 procent všech sdílených souborů a pouhých 20 procent uživatelů se podílelo na 98 procentech celé nabídky souborů. V reálných číslech jednoprocentní špičku sdílejících uživatelů reprezentuje pouhých 314 lidí. Na 5,936 uživatelů připadá prakticky veškerý objem nabízených souborů. Připomeneme-li si dlouhé udavačské seznamy, které Napsteru dodala skupina Metallica, zdá se, že mnohem efektnější by byl zásah proti "tvrdému jádru sdílečů" souborů. Podle studie je tak otřesen jeden z opakovaných argumentů zastánců Gnutelly o nemožnosti soudního stíhání tisícihlavých zástupů uživatelů. Pokud většinu souborů nabízí hrstka lidí, pak ke znehybnění sítě stačí útok proti tomuto centru. Stíhání stovek uživatelů podle zjištěných IP adres je realizovatelné.

Vědci přirovnávají fenomén sobeckých uživatelů k historickým ekonomickým problémům společného občinového vlastnictví (kdyby autoři pocházeli z východního bloku, asi by v přirovnáních nechodili tak daleko do historie). Společné sdílené zdroje zaniknou, když je využívá příliš mnoho lidí aniž by něco vrátili a vložili zpět. I když existuje několik zodpovědných, jsou převálcováni sobeckou většinou. Každý, kdo do sítě pro sdílení souborů přichází, aniž by je chtěl sdílet, způsobuje takový škodlivý účinek.

Studie nezohledňuje přístupy do Gnutelly přes internetové stránky, které uživatelů neumožňuje soubory sdílet. Podle autorů se však jedná o relativně malou část uživatelů. Konkrétní výsledky, které studie předkládá samozřejmě mohou vyvolat i další pochybnosti. Kromě metod, které nemusejí být dostatečně průkazné, je to zejména absence dlouhodobého průzkumu, který by její závěry potvrdil. Složení uživatelů se značně mění v závislosti na čase i dnech v týdnu (zaměstnanci a studenti). Motivace nesdílení souborů může být také rozličná, např. z obav před právním postihem. Navíc by výzkum týkající se nejpopulárnější a nejnavštěvovanější sítě - Napsteru - pravděpodobně odhalil poněkud odlišnou strukturu a možná i charakter uživatelů. V každém případě zveřejněná zpráva přinesla zajímavé pohledy na problematiku, která stále více sklouzává ke své právní (či protiprávní) podstatě.

Pokud vás zajímají podrobnosti o měření, jeho výsledky a závěry, můžete se obrátit na internetovou adresu http://www.parc.xerox.com/istl/groups/iea/papers/gnutella/FreeRidingA.html. Zde naleznete plnou verzi zprávy ve formátu PDF a HTML.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Americká burza testuje nástroj na odhad kurzů kryptoměn

Virtuální měna Bitcoin zažívá ohromný vzestup. Je to bublina?

Jedna z největších elektronických burz testuje podle nejmenovaného zdroje rozšíření, které pomůže investorům v...

Twitter vrátí uživatelům možnost chronologického řazení příspěvků

Ilustrační snímek

Twitter dostal rozum a jako sociální síť, která vyniká aktuálními příspěvky, vrátí možnost chronologického řazení...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...Najdete na iDNES.cz