Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Konec systémů typu Napster je nevyhnutelný

  0:06aktualizováno  0:06
Napster, Gnutella a všechny další odvozené internetové služby, které umožňují výměnu MP3 souborů jsou lehce zničitelné. Podle právě zveřejněné zprávy představují největší hrozbu systémům založeným na sdílení MP3 souborů jejich vlastní uživatelé.
Napster, Gnutella a všechny další odvozené internetové služby, které umožňují výměnu MP3 souborů, jsou lehce zničitelné. Stačí odstranit jedno procento uživatelů a v systému už nic nenajdete. Až k takovým závěrům můžete dojít na základě studie výzkumného centra Xeroxu v Palo Altu v Kalifornii.

Dva vědečtí pracovníci tohoto centra Eytan Adar a Bernardo A. Huberman minulý týden zveřejnili zprávu, která shrnuje jejich poznatky o systému Gnutella a jeho uživatelích. Hlavní poznatkem, k němuž při svém výzkumu dospěli je, že 70 procent uživatelů systému vůbec nesdílí soubory a 76 procent sdílí méně než deset souborů. Podle obou vědců to může vést k blokování systému. Relativně malý počet lidí nabízejících své soubory je zaplaven žádostmi od většiny návštěvníků, kteří do systému nic nepřinášejí. Několik "downloaderů" může při stávajícím omezení přenosových linek zablokovat ostatní uživatele od přístupu k omezenému počtu poskytovatelů souborů.

Ze studie vyplývá také velmi zajímavý poznatek pro obránce autorských práv. Výzkumníci monitorovali síť Gnutella během 24 hodin provozu o srpnovém víkendu, během nichž narazili na 31395 uživatelů. Podle jejich měření jedno procento z těchto připojených lidí nabízelo přibližně 40 procent všech sdílených souborů a pouhých 20 procent uživatelů se podílelo na 98 procentech celé nabídky souborů. V reálných číslech jednoprocentní špičku sdílejících uživatelů reprezentuje pouhých 314 lidí. Na 5,936 uživatelů připadá prakticky veškerý objem nabízených souborů. Připomeneme-li si dlouhé udavačské seznamy, které Napsteru dodala skupina Metallica, zdá se, že mnohem efektnější by byl zásah proti "tvrdému jádru sdílečů" souborů. Podle studie je tak otřesen jeden z opakovaných argumentů zastánců Gnutelly o nemožnosti soudního stíhání tisícihlavých zástupů uživatelů. Pokud většinu souborů nabízí hrstka lidí, pak ke znehybnění sítě stačí útok proti tomuto centru. Stíhání stovek uživatelů podle zjištěných IP adres je realizovatelné.

Vědci přirovnávají fenomén sobeckých uživatelů k historickým ekonomickým problémům společného občinového vlastnictví (kdyby autoři pocházeli z východního bloku, asi by v přirovnáních nechodili tak daleko do historie). Společné sdílené zdroje zaniknou, když je využívá příliš mnoho lidí aniž by něco vrátili a vložili zpět. I když existuje několik zodpovědných, jsou převálcováni sobeckou většinou. Každý, kdo do sítě pro sdílení souborů přichází, aniž by je chtěl sdílet, způsobuje takový škodlivý účinek.

Studie nezohledňuje přístupy do Gnutelly přes internetové stránky, které uživatelů neumožňuje soubory sdílet. Podle autorů se však jedná o relativně malou část uživatelů. Konkrétní výsledky, které studie předkládá samozřejmě mohou vyvolat i další pochybnosti. Kromě metod, které nemusejí být dostatečně průkazné, je to zejména absence dlouhodobého průzkumu, který by její závěry potvrdil. Složení uživatelů se značně mění v závislosti na čase i dnech v týdnu (zaměstnanci a studenti). Motivace nesdílení souborů může být také rozličná, např. z obav před právním postihem. Navíc by výzkum týkající se nejpopulárnější a nejnavštěvovanější sítě - Napsteru - pravděpodobně odhalil poněkud odlišnou strukturu a možná i charakter uživatelů. V každém případě zveřejněná zpráva přinesla zajímavé pohledy na problematiku, která stále více sklouzává ke své právní (či protiprávní) podstatě.

Pokud vás zajímají podrobnosti o měření, jeho výsledky a závěry, můžete se obrátit na internetovou adresu http://www.parc.xerox.com/istl/groups/iea/papers/gnutella/FreeRidingA.html. Zde naleznete plnou verzi zprávy ve formátu PDF a HTML.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

Chcete dál používat Facebook? Budete muset souhlasit s cílením reklamy

(Ilustrační snímek)

Facebook bude nadále cílit reklamu, jen si k tomu vyžádá váš souhlas. V případě, že odmítnete, nebudete mít možnost...

Ruské úřady zablokovaly komunikační aplikaci Telegram

Messenger Telegram

Šifrovaná komunikační síť Telegram, která odmítla vydat ruským úřadům přístup ke komunikaci uživatelů, byla...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz